Autor: Mateusz Rzeszowski
Mojego kolegę rolnika zatrzymała policja za jazdę po alkoholu (art. 178a K.k.). Wycinał wraz z matką drzewo na poboczu, ciągnik stał nieopodal na drodze gminnej. Są na to świadkowie. Byli zajęci pracą, gdy podjechała do nich policja. Funkcjonariusz stwierdził, że to na pewno on prowadził traktor i go zatrzymano. Stwierdzono u niego 0,6 promila alkoholu. Kolega twierdzi, że go zastraszano i dlatego przyznał się do winy oraz dobrowolnie poddał się karze. Czy może się z tego wycofać? Ciągnik zaprowadził mu w to miejsce sąsiad i miał go odebrać po skończonej pracy.
Kwestię dobrowolnego poddania się karze reguluje art. 335 Kodeksu postępowania karnego (K.p.k.). Zgodnie z § 1 wskazanego przepisu:
„§ 1. Jeżeli oskarżony przyznaje się do winy, a w świetle jego wyjaśnień okoliczności popełnienia przestępstwa i wina nie budzą wątpliwości, a postawa oskarżonego wskazuje, że cele postępowania zostaną osiągnięte, można zaniechać przeprowadzenia dalszych czynności. Jeżeli zachodzi potrzeba oceny wiarygodności złożonych wyjaśnień, czynności dowodowych dokonuje się jedynie w niezbędnym do tego zakresie. W każdym jednak wypadku, jeżeli jest to konieczne dla zabezpieczenia śladów i dowodów przestępstwa przed ich utratą, zniekształceniem lub zniszczeniem, należy przeprowadzić w niezbędnym zakresie czynności procesowe, a zwłaszcza dokonać oględzin, w razie potrzeby z udziałem biegłego, przeszukania lub czynności wymienionych w art. 74 § 2 pkt 1 w stosunku do osoby podejrzanej, a także przedsięwziąć wobec niej inne niezbędne czynności, nie wyłączając pobrania krwi, włosów i wydzielin organizmu. Prokurator, zamiast z aktem oskarżenia, występuje do sądu z wnioskiem o wydanie na posiedzeniu wyroku skazującego i orzeczenie uzgodnionych z oskarżonym kar lub innych środków przewidzianych za zarzucany mu występek, uwzględniających również prawnie chronione interesy pokrzywdzonego. Uzgodnienie może obejmować także wydanie określonego rozstrzygnięcia w przedmiocie poniesienia kosztów procesu.”
Zobacz też: Wycofanie oskarżenia z policji
Jak powszechnie się przyjmuje, oskarżony może złożyć oświadczenie o cofnięciu zgody na skazanie w trybie art. 335 K.p.k. najpóźniej na posiedzeniu sądu wyznaczonym celem wydania wyroku skazującego. Jeżeli jednak oskarżony jest zdecydowany na wycofanie swojej zgody, może złożyć oświadczenie o wycofaniu zgody prokuratorowi już w chwili obecnej.
Jeśli chodzi o dalsze czynności, które na ten moment należy podjąć, będzie to przede wszystkim złożenie wniosku dowodowego o przesłuchanie świadków mogących potwierdzić, że rolnik nie prowadził ciągnika, oraz to, w jaki sposób ciągnik znalazł się na poboczu drogi. Wniosek taki można złożyć już w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym przez prokuratora. Zgodnie z art. 169 K.p.k.:
„§ 1. We wniosku dowodowym należy podać oznaczenie dowodu oraz okoliczności, które mają być udowodnione. Można także określić sposób przeprowadzenia dowodu.
§ 2. Wniosek dowodowy może zmierzać do wykrycia lub oceny właściwego dowodu.”
Reasumując, rolnik może w chwili obecnej wycofać swój wniosek o ukaranie w trybie art. 335 K.k., jednocześnie powinien on zawnioskować o przeprowadzenie dowodów z zeznań światków, którzy mogą potwierdzić jego wersję.
Przeczytaj też: Wycofanie oskarżenia o znęcanie się
Niesłusznie oskarżony kierowca
Pan Jan wracał z pracy pieszo, gdy znajomy poprosił go o pomoc w zepchnięciu uszkodzonego samochodu na pobocze. Gdy przyjechała policja, funkcjonariusze uznali, że to pan Jan prowadził pojazd. Przestraszony, przyznał się do winy i zgodził na dobrowolne poddanie się karze. Po konsultacji z prawnikiem złożył wniosek o wycofanie zgody na skazanie, wskazując świadków potwierdzających jego wersję.
Przypadek w gospodarstwie
Pani Maria, prowadząca gospodarstwo, zauważyła, że jej ciągnik pożyczony przez sąsiada stoi na poboczu drogi. Podczas prób jego przestawienia została zatrzymana przez policję, która zarzuciła jej prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. W obawie przed konsekwencjami przyznała się do winy i zgodziła na dobrowolne poddanie się karze. Po namyśle wycofała zgodę, przedstawiając dowody na to, że to sąsiad przywiózł ciągnik na miejsce.
Niesłuszne oskarżenie w warsztacie
Pan Tomasz, mechanik samochodowy, po zakończonej pracy przestawił auto klienta na miejsce postojowe. Kilka minut później pojawiła się policja, która zarzuciła mu prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Zdezorientowany i przestraszony zgodził się na dobrowolne poddanie się karze. Po konsultacji z prawnikiem wycofał swoją zgodę, przedstawiając nagrania z monitoringu warsztatu, które potwierdziły jego niewinność.
Osoba, która dobrowolnie poddała się karze w trybie art. 335 K.p.k., ma prawo wycofać swoją zgodę najpóźniej na posiedzeniu sądu przed wydaniem wyroku skazującego. Może także złożyć takie oświadczenie wcześniej, bezpośrednio u prokuratora. W przypadku niesłusznych oskarżeń kluczowe jest zgromadzenie dowodów potwierdzających niewinność, takich jak zeznania świadków czy nagrania z monitoringu. Skorzystanie z pomocy prawnika zwiększa szanse na skuteczne wycofanie zgody i obronę swoich praw.
Jeżeli znajdujesz się w trudnej sytuacji prawnej i potrzebujesz fachowej pomocy, skorzystaj z naszych porad prawnych online. Oferujemy szybkie i profesjonalne wsparcie w sprawach karnych, w tym dotyczących dobrowolnego poddania się karze oraz wycofania zgody na skazanie. Nasi prawnicy analizują sprawy indywidualnie, pomagając znaleźć najlepsze rozwiązanie. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać rzetelną pomoc bez wychodzenia z domu.
1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
2. Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń - Dz.U. 1971 nr 12 poz. 114
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika