Wniosek o przesłuchanie świadka w miejscu zamieszkania

Zostałem wezwany w charakterze świadka do Sądu Okręgowego w Poznaniu, wydział karny. Rozprawa odbędzie się za dwa i pół tygodnia. Czy muszę się stawić? Mieszkam w Rzeszowie i tu też pracuję w dwóch zakładach pracy, czyli to znaczna odległość i niemałe koszty. Co ze zwolnieniem z pracy? Czy mam skserować wezwanie i przedstawić je pracodawcom?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wniosek o przesłuchanie świadka w miejscu zamieszkania

Prośba świadka o przesłuchanie w miejscu zamieszkania 

Aby nie musieć stawiać się do sądu, który Pana wezwał, powinien Pan napisać pismo do tegoż sądu z prośbą o przesłuchanie Pana w miejscu zamieszkania. Takie rozwiązania bardzo często się praktykuje. Generalnie, jeżeli świadek mieszka ponad 50 km od sądu, który wzywa go na przesłuchanie, i wnioskuje o przesłuchanie go w miejscu zamieszkania, zleca się to sądowi miejsca zamieszkania.

Pośrednio wynika to m.in. z § 118 ust 2 Regulaminu urzędowania sądów powszechnych, który stanowi, że nie należy także zwracać się o przesłuchanie świadków do innego sądu, jeżeli odległość między miejscem ich zamieszkania a siedzibą sądu orzekającego nie przekracza 50 km, chyba że równocześnie świadkowie mają być obecni w czasie oględzin lub też nie mogą się stawić w siedzibie sądu orzekającego z powodu przeszkód trudnych do usunięcia.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Z uwagi na to, że termin rozprawy jest nieodległy, pismo należy napisać i wysłać do Sądu Okręgowego w Poznaniu jak najszybciej. Jeśli sąd wniosek uwzględni, dostanie Pan wezwanie z miejscowego sądu.

Pytanie o to, czy ma Pan skserować wezwanie i zanieść pracodawcom, chyba traci sens. Jednak informując na przyszłość – pracodawca ma ustawowy obowiązek zwolnić Pana celem stawiennictwa w sądzie, więc gdy zostanie Pan wezwany na świadka w lokalnym sądzie, powinien Pan skserować wezwanie i przekazać je pracodawcom, aby umożliwili Panu stawiennictwo w sądzie.

Zobacz też: Wniosek o przesłuchanie świadka za granicą

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Pracownik zmianowy z ograniczonym czasem
Pan Jan, pracujący na nocne zmiany w zakładzie produkcyjnym w Rzeszowie, został wezwany na rozprawę do Poznania. Ze względu na swoje obowiązki zawodowe i brak możliwości uzyskania dnia wolnego w krótkim czasie, złożył wniosek o przesłuchanie w sądzie rejonowym w Rzeszowie. Sąd uwzględnił jego prośbę, co pozwoliło mu uniknąć problemów zawodowych i kosztownych podróży.

 

Samotna matka z małym dzieckiem
Pani Anna, samotnie wychowująca dwuletnią córkę, otrzymała wezwanie na rozprawę w Poznaniu. Opieka nad dzieckiem oraz brak wsparcia w organizacji podróży sprawiły, że złożyła wniosek o przesłuchanie w miejscowym sądzie. Wniosek został przyjęty, co pozwoliło jej uniknąć trudności związanych z długą podróżą.

 

Osoba starsza z ograniczoną mobilnością
Pan Marian, 75-letni emeryt z problemami zdrowotnymi, został wezwany na przesłuchanie w Poznaniu. Ze względu na trudności w poruszaniu się oraz zalecone przez lekarza unikanie długich podróży, złożył wniosek o przesłuchanie w sądzie najbliższym miejscu zamieszkania. Sąd uwzględnił prośbę, umożliwiając mu złożenie zeznań w dogodniejszych warunkach.

Podsumowanie

Świadek wezwany na rozprawę do odległego sądu może złożyć wniosek o przesłuchanie w sądzie właściwym dla swojego miejsca zamieszkania. Taka możliwość jest szczególnie istotna dla osób pracujących, opiekujących się dziećmi lub mających trudności zdrowotne. Wniosek warto złożyć jak najszybciej, aby sąd zdążył go rozpatrzyć przed terminem rozprawy. Dzięki temu można uniknąć kosztów i trudności związanych z daleką podróżą.

Oferta porad prawnych

Jeśli potrzebujesz wsparcia w przygotowaniu wniosku o przesłuchanie w miejscu zamieszkania lub masz inne pytania prawne, skorzystaj z naszej oferty porad online. Zapewniamy szybkie i rzetelne wsparcie prawników, którzy pomogą Ci w formalnościach oraz doradzą, jak skutecznie zadbać o swoje prawa. Wystarczy skontaktować się z nami, aby uzyskać fachową pomoc bez wychodzenia z domu.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl