Areszt za zaległości w alimentach, co zrobić?

Autor: Marek Gola

Mój brat wczoraj, podczas rutynowej kontroli został zatrzymany i umieszczony w areszcie śledczym na 43 dni. Okazało się, że brat ma zaległości w alimentach, że była sprawa komornicza i list gończy. Z tego co wiem, jest winien państwu pewną (zaległą) kwotę pieniędzy. Udałem się do aresztu i zapytałem o możliwość uregulowania należności (i o zwolnienie brata), ale powiedziano mi, że wyrok jest „bezwzględny” i brat musi swoje odsiedzieć. Czy są jakieś szanse na wyciągnięcia brata z więzienia jak najszybciej? Nie dysponuję bardziej szczegółowymi informacjami.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Areszt za zaległości w alimentach, co zrobić?

Kara więzienia za zaległości alimentacyjne

W pierwszej kolejności konieczne jest ustalenie (jak najszybciej), na jakiej podstawie prawnej brat został osadzony w areszcie śledczym. Po uzyskaniu tych informacji będzie można cokolwiek więcej zaopiniować. W tym jednak momencie, nie znając podstawy osadzenia, a jedynie domniemając, jaka może być podstawa prawna, wskazać należy, iż zanim jakikolwiek sąd rozpozna wniosek o przedterminowe warunkowe zwolnienie lub przerwę w odbywaniu kary pozbawienia wolności, termin, na który Pana brat został osadzony, już upłynie. Niestety, ze względu na okres świąteczny mamy bardzo dużo dni wolnych od pracy i sądy nie pracują na 100%. Nawet jeżeli Pana brat próbowałby argumentować zwolnienie z uwagi na stan zdrowia, to w mojej ocenie sąd takiego wniosku nie rozpozna.

Zobacz też: Kaucja za wyjście z więzienia

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Bezwzględna kara pozbawienia wolności a kara zastępcza

Jedyne, co można teraz zrobić, to ustalić, czy 43 dni pozbawienia wolności to wykonanie bezwzględnej kary pozbawienia wolności, czy też jest to kara zastępcza. Jeżeli mielibyśmy do czynienia z zastępczą karą pozbawienia wolości, to ewentualnie można byłoby próbować zapłacić należność, która stała się podstawą aresztu (w kwocie, która jeszcze pozostała).

Zgodnie z art. 27 Kodeksu wykroczeń (K.w.) od zastępczej kary aresztu sprawca może być uwolniony w każdym czasie przez wpłacenie kwoty pieniężnej przypadającej jeszcze do uiszczenia. Jeżeli grzywna została uiszczona w części, karę zastępczą zmniejsza się w sposób odpowiadający stosunkowi kwoty zapłaconej w wysokości grzywny.

Proszę zatem ustalić, jaka kwota grzywny nie została uiszczona i za co. Następnie w sądzie lub przelewem bankowym zapłacić tę kwotę i udać się z dowodem wpłaty do aresztu śledczego, w którym zastępczą karę pozbawienia wolności odbywa brat.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Marek od lat nie płacił alimentów na swoje dzieci. Mimo wielokrotnych wezwań i interwencji komornika nie uregulował zaległości. Pewnego dnia, podczas kontroli drogowej, policja sprawdziła jego dane i okazało się, że jest poszukiwany listem gończym za uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego. Natychmiast został zatrzymany i trafił do aresztu na 60 dni. Dopiero po interwencji rodziny, która spłaciła część długu, udało się skrócić jego pobyt w więzieniu.


Krzysztof stracił pracę i wpadł w długi. Zaległości w alimentach rosły, ale nie informował o tym sądu ani matki dziecka. Po kilku latach komornik skierował sprawę do sądu, a ten orzekł zastępczą karę pozbawienia wolności. Krzysztof nie stawił się na wezwanie, więc został zatrzymany w miejscu pracy. Jego rodzina szybko zorganizowała pieniądze i wpłaciła brakującą kwotę, co pozwoliło mu na wyjście z aresztu przed upływem pełnego wymiaru kary.


Andrzej prowadził własną firmę, ale wpadł w kłopoty finansowe. Zaległości alimentacyjne urosły do kilku tysięcy złotych. Komornik zajął jego konto, jednak nie wystarczyło to na spłatę długu. Po kilku miesiącach sąd orzekł karę zastępczą. Andrzej nie wiedział, że może uniknąć aresztu poprzez natychmiastową spłatę zadłużenia. Dopiero po kilku dniach w areszcie jego bliscy znaleźli odpowiednie informacje, zapłacili dług, a on został zwolniony.

Podsumowanie

W przypadku aresztu za zaległości alimentacyjne kluczowe jest szybkie ustalenie podstawy prawnej zatrzymania. Jeśli mamy do czynienia z zastępczą karą pozbawienia wolności, możliwe jest uniknięcie dalszego odbywania kary poprzez uregulowanie zaległych należności. Warto jak najszybciej skontaktować się z sądem lub komornikiem i sprawdzić, czy spłata długu pozwoli na zwolnienie z aresztu. Brak reakcji i dalsze unikanie płatności może prowadzić do surowszych konsekwencji prawnych. Dlatego najlepiej działać natychmiast i skorzystać z dostępnych środków prawnych, by uniknąć długotrwałego pobytu w więzieniu.

Oferta porad prawnych

Jeśli masz problemy z zaległościami alimentacyjnymi lub grozi Ci areszt, skorzystaj z profesjonalnych porad prawnych online. Nasi doświadczeni prawnicy pomogą Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie, wyjaśnią procedury prawne i doradzą, jak skutecznie działać. Oferujemy porady online, analizę Twojej sprawy i wskazanie możliwych kroków prawnych bez konieczności wychodzenia z domu. Skontaktuj się z nami już dziś i zyskaj fachową pomoc, zanim sprawa przybierze poważniejszy obrót.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń - Dz.U. 1971 nr 12 poz. 114

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl