Przedawnienie wykonania kary za kradzieże z włamaniem

Autor: Małgorzata Zegarowicz-Sobuń

Kiedy ulega przedawnieniu wyrok 1 roku pozbawienia wolności z 2011 roku? Wyrok był za kradzież z włamaniem art. 279 § 1, art. 13 § 1 Kodeksu karnego w zw. z art. 279 § 1 K.k. oraz wyrok z 2012 roku 6 miesięcy więzienia? W 2013 wystawiono list gończy. Proszę o informacje kiedy przedawniają się te wyroki.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Przedawnienie wykonania kary za kradzieże z włamaniem

W roku 2011 został wydany wyrok w oparciu o art. 279 § 1 K.k. w zw. z art 13 § 1 (usiłowanie kradzieży z włamaniem) skazujący na karę 1 roku pozbawienia wolności. Kolejny wyrok, również z 2011 r., za czyn z art. 244a K.k. w zw. z art. 12 (czyn ciągły niezastosowania się do zakazu wstępu na imprezę masową) to 6 miesięcy ograniczenia lub pozbawienia wolności.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przedawnienie wykonania kary

Kara została już wymierzona, a więc należy rozważyć przedawnienie wykonania tej kary, nie zaś przedawnienie karalności. Zgodnie z art. 103 § 1 Kodeksu karnego „nie można wykonać kary, jeżeli od uprawomocnienia się wyroku skazującego upłynęło lat:

1) 30 – w razie skazania na karę pozbawienia wolności przekraczającą 5 lat albo karę surowszą;

2) 15 - w razie skazania na karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą 5 lat;

3) 10 – w razie skazania na inną karę”.

Zobacz też: Kradzież przedawnienie

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Na czym polega przedawnienie wykonania kary?

Przedawnienie wykonania kary polega na tym, że nie można wykonać kary, jeżeli od daty prawomocności wyroku skazującego upłynął wskazany w tym przepisie okres. Zgodnie z art. 15 § 1 Kodeksu karnego wykonawczego postępowanie wykonawcze w razie przedawnienia wykonania kary się umarza.

Zatem, w razie prawomocnego skazania na karę pozbawienia wolności w wymiarze 1 roku, przedawnienie wykonania kary następuje po upływie 15 lat od uprawomocnienia się wyroku skazującego, a więc jeżeli data ta przypada w roku 2011, to termin 15 lat upłynie w 2026 r.

Natomiast w przypadku drugiego wyroku, jeżeli orzeczona kara to 6 miesięcy ograniczenia wolności, przedawnienie nastąpi po upływie 10 lat od uprawomocnienia się wyroku skazującego (najprawdopodobniej w 2021 r.), natomiast jeżeli jest to także kara pozbawienia wolności, to także w tym wypadku, podobnie jak przy karze 1 roku pozbawienia wolności, przedawnienie nastąpi po upływie lat 15. Wyrok skazujący uprawomocnia się, gdy nie podlega już zaskarżeniu w drodze zwykłych środków zaskarżenia, a więc początkiem terminu przedawnienia wykonania kary jest data uprawomocnienia się wyroku skazującego.

Przeczytaj też: Przedawnienie wyroku pozbawienia wolności

Przykłady

Zbigniew K. – Ucieczka za granicę
Zbigniew K. został skazany w 2011 roku na 1 rok więzienia za usiłowanie kradzieży z włamaniem. Nie stawił się do odbycia kary i w 2013 roku wydano za nim list gończy. Wyjechał za granicę, gdzie ukrywał się przez lata. W 2026 roku, zgodnie z przepisami, kara ulegnie przedawnieniu, co oznacza, że nie będzie już można jej wykonać. Mimo upływu czasu, przez cały ten okres Zbigniew nie mógł legalnie wrócić do kraju, obawiając się zatrzymania.

 

Andrzej M. – Kara ograniczenia wolności
Andrzej M. w 2012 roku otrzymał wyrok 6 miesięcy ograniczenia wolności za niestosowanie się do zakazu wstępu na imprezę masową. Nigdy nie wykonał zasądzonej kary, a w 2013 roku został wpisany na listę osób poszukiwanych. W 2021 roku jego kara uległa przedawnieniu, co oznacza, że postępowanie wykonawcze umorzono. Po latach Andrzej wrócił do normalnego życia, choć przez długi czas unikał kontaktu z organami ścigania.

 

Marek S. – Nieudane odroczenie kary
Marek S. w 2011 roku otrzymał wyrok roku więzienia za włamanie. Starał się o odroczenie wykonania kary, jednak sąd nie przychylił się do jego wniosku. Mimo to nie zgłosił się do zakładu karnego, a w 2013 roku wydano za nim list gończy. Po kilku latach Marek przestał się ukrywać, ale wciąż groziło mu osadzenie w więzieniu. Dopiero w 2026 roku kara ulegnie przedawnieniu, co zakończy jego problemy z prawem.

Podsumowanie

Przedawnienie wykonania kary oznacza, że po upływie określonego czasu nie można już jej wykonać. W przypadku wyroków pozbawienia wolności do 5 lat okres ten wynosi 15 lat od uprawomocnienia się wyroku. Dla innych kar, takich jak ograniczenie wolności, termin ten to 10 lat. W praktyce oznacza to, że jeśli skazany nie odbył kary i ukrywał się przed organami ścigania, po upływie odpowiedniego terminu postępowanie wykonawcze zostanie umorzone. Jednak przez cały ten czas osoba skazana pozostaje w niepewności, pod groźbą zatrzymania i osadzenia w zakładzie karnym.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online dotyczące przedawnienia wykonania kary oraz innych zagadnień prawa karnego. Nasi doświadczeni prawnicy pomogą ocenić sytuację prawną, wyjaśnią obowiązujące przepisy i doradzą najlepsze rozwiązania. Konsultacje odbywają się zdalnie, co pozwala na szybkie i wygodne uzyskanie fachowej pomocy bez wychodzenia z domu. Skontaktuj się z nami, aby otrzymać indywidualną analizę swojej sprawy i skuteczne wsparcie prawne.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl