• Data: 2024-06-16 Autor: Marek Gola
Zostałam oskarżona o kradzież w dyskoncie, mimo że nikt mnie nie zatrzymał, nikt nie wylegitymował, ani nie wezwano policji. Dowodem na moją winę jest ujęcie z monitoringu, na którym widać, jak włożyłam flakonik wody toaletowej do kieszeni. Ja jednak wyciągnęłam go przed linią kas, czego nie zarejestrował monitoring. Czy mogę zostać skazana tylko na podstawie tego jednego ujęcia z kamery? Jak mam się bronić? Dodam, że ochroniarz zidentyfikował mnie na podstawie tablic rejestracyjnych samochodu.
W pierwszej kolejności zauważyć należy, iż na ten moment nie jest Pani stroną postępowania. Jutro ma się Pani stawić na wezwanie na policję, co spowoduje, iż zarzut zostanie Pani postawiony zapewne dopiero jutro. W związku z powyższym nie ma Pani możliwości zapoznania się z aktami sprawy, bowiem uprawnienie takie przysługuje jedynie stronie. Z tego powodu, stawiając się na jutrzejszym przesłuchaniu, na Pani miejscu nie przyznałbym się do zarzucanego czynu, jak również odmówiłbym składania wyjaśnień.
Zobacz też: Niesłuszne oskarżenie o zarysowanie samochodu
Następnie już jako strona złożyłbym wniosek dowodowy o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z przesłuchania świadka w osobie ochroniarza, który rzekomo miał widzieć, jak kradła Pani flakonik. Dodatkowo wnosiłbym o zwrócenie się przez policję do sklepu, w którym rzekomo miało dojść do kradzieży, o przesłanie nagrania z monitoringu przemysłowego obejmującego moment Pani wejścia do sklepu do czasu wyjścia z niego. Nadto wystąpiłbym o zwrócenie się przez policję do tego sklepu z zapytaniem, czy istnieje możliwość przejścia przez bramę wyjściową bez uruchomienia jakiegokolwiek alarmu, który wskazywałby na przywłaszczenie mienia na szkodę właściciela sklepu.
Reasumując, po przedstawieniu Pani zarzutu może Pani składać wnioski dowodowe zmierzające do wykazania swojej niewinności. Co prawda, nie jest Pani zobowiązana do wykazania swojej niewinności, aczkolwiek bierna postawa nie będzie działała na Pani korzyść.
Przeczytaj też: Oskarżenie o kradzież w sklepie na podstawie monitoringu
Klient oskarżony o kradzież puszki kawy
Jan Kowalski został oskarżony o kradzież puszki kawy z supermarketu. Na nagraniu z monitoringu widać, jak chowa produkt do torby na zakupy, jednak Jan przed podejściem do kasy wyciąga puszkę i płaci za nią. Monitoring nie uchwycił momentu, w którym Jan wyjmuje kawę z torby, co doprowadziło do oskarżenia. Jan zwrócił się o zabezpieczenie pełnego nagrania z monitoringu oraz o przesłuchanie kasjera, który potwierdził, że Jan zapłacił za wszystkie produkty.
Kobieta oskarżona o kradzież kosmetyków
Anna Nowak została niesłusznie oskarżona o kradzież kosmetyków w drogerii. Monitoring zarejestrował, jak chowała kilka produktów do torebki, jednak Anna wyjęła je i zapłaciła przy kasie. Ochrona sklepu nie dostrzegła tego momentu i na tej podstawie wezwano policję. Anna od razu po oskarżeniu poprosiła o przejrzenie pełnego zapisu z kamer oraz o przesłuchanie kasjerki, która potwierdziła, że Anna zapłaciła za wszystkie kosmetyki.
Mężczyzna oskarżony o kradzież elektroniki
Paweł Wiśniewski znalazł się w podobnej sytuacji, gdy został oskarżony o kradzież słuchawek w sklepie z elektroniką. Monitoring pokazał, jak Paweł wkładał słuchawki do plecaka. Jednak zanim opuścił sklep, wyjął słuchawki i zapłacił za nie przy kasie. Paweł zgłosił prośbę o zabezpieczenie pełnego nagrania oraz o przesłuchanie pracownika, który obsługiwał go przy kasie, co pozwoliło na oczyszczenie go z zarzutów.
Oskarżenia o kradzież na podstawie fragmentarycznego zapisu z monitoringu mogą być mylące i niesłuszne. Kluczowe jest zabezpieczenie pełnych nagrań oraz zeznań świadków, aby móc udowodnić swoją niewinność. Warto aktywnie uczestniczyć w postępowaniu dowodowym, aby nie zostać niesprawiedliwie ukaranym.
Potrzebujesz pomocy prawnej online? Skontaktuj się z nami, aby uzyskać profesjonalne porady oraz pomoc w przygotowaniu niezbędnych pism prawnych. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika