Autor: Marta Wawrzyniak
Odebrano mi prawo jazdy za 3 miesiące za przekroczenie prędkości na motocyklu w terenie zabudowanym (jechałem 103 km/h). Czy mogę jeździć samochodem? Ciężki mi dostać się do pracy.
W świetle przepisów prawa niestety nie ma znaczenia, czy poruszał się Pan motocyklem, czy samochodem, gdyż zatrzymanie prawa jazdy wiąże się z czasową utratą uprawnień do kierowania wszelkimi pojazdami.
Zgodnie z treścią art. 2 ust. 31 Prawa o ruchu drogowym „pojazd oznacza środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszynę lub urządzenie do tego przystosowane”. W powyższej definicji mieści się więc zarówno motocykl, jak i samochód. W art. 2 ust. 20 wskazanej wyżej ustawy kierującym jest natomiast osoba, która kieruje pojazdem lub zespołem pojazdów, a także osobę, która prowadzi kolumnę pieszych, jedzie wierzchem albo pędzi zwierzęta pojedynczo lub w stadzie. Odwołując się do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o kierujących pojazdami, należy wskazać, iż kierującym pojazdem może być osoba, która osiągnęła wymagany wiek i jest sprawna pod względem fizycznym i psychicznym oraz posiada umiejętność kierowania pojazdem w sposób niezagrażający bezpieczeństwu, nieutrudniający ruchu drogowego i nienarażający kogokolwiek na szkodę oraz odpowiedni dokument stwierdzający posiadanie uprawnienia do kierowania pojazdem.
Zobacz też: Czy po zatrzymaniu prawa jazdy można jeździć
W oparciu o przepis zawarty w art. 135 ust. 1 pkt 1a lit. a Prawa o ruchu drogowym w przypadku ujawnienia czynu polegającego na kierowaniu pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym policjant zatrzymuje prawo jazdy za pokwitowaniem. Bez znaczenia jest rodzaj pojazdu, którym poruszała się osoba przekraczająca prędkość.
Przeczytaj też: Czy po zabraniu prawa jazdy można jeździć skuterem
W związku z zatrzymaniem prawa jazdy nie dysponuje Pan wymaganym dokumentu stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania pojazdem i tym samym nie spełnia Pan wymagań stawianych przez przepisy prawa kierowcom. Informacja o zatrzymaniu Pana prawa jazdy zostaje umieszczona w Krajowym Systemie Informacyjnym Policji (KSIP) oraz Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK). Prowadząc obecnie samochód, w przypadku rutynowej kontroli groziłby Panu mandat karny za kierowanie bez uprawnień w wysokości 500 zł (por. Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 24 listopada 2003 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1624 z późn. zm.).
Niestety także po zatrzymaniu Pana jako kierowcy policja przekaże informacje o zdarzeniu staroście. Zgodnie zaś z treścią art. 102 ust. 1d ustawy o kierujących pojazdami jeżeli osoba kierowała pojazdem silnikowym pomimo wydania decyzji administracyjnej o zatrzymaniu jej prawa jazdy na podstawie art. 135 ust. 1 pkt 1a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, starosta wydaje decyzję administracyjną o przedłużeniu okresu, na który zatrzymano prawo jazdy, do 6 miesięcy. Jeżeli decyzja, o której mowa w ust. 1c, nie została jeszcze wydana, starosta wydaje tę decyzję na okres 6 miesięcy.
Zobacz również: Jak sprawdzić czy ktoś ma prawo jazdy
Przypadek Michała – młodego motocyklisty
Michał, świeżo upieczony kierowca motocykla, postanowił przetestować możliwości swojej maszyny na prostej drodze w mieście. Przyspieszył do 103 km/h, nie zauważając, że przekroczył dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h. Policja zatrzymała go do kontroli i na miejscu odebrała mu prawo jazdy na 3 miesiące. Michał, który pracuje poza miastem, musiał przez ten czas dojeżdżać komunikacją miejską, co wydłużało jego codzienną trasę o godzinę.
Historia Anny – zapomniana granica prędkości
Anna, doświadczona motocyklistka, wracała do domu po długim dniu pracy. Myśląc, że jest jeszcze na drodze ekspresowej, przyspieszyła do 105 km/h. Okazało się jednak, że wjechała już w teren zabudowany. Patrol drogówki zatrzymał ją i poinformował o natychmiastowym zatrzymaniu prawa jazdy. Przez kolejne miesiące musiała korzystać z pomocy znajomych, aby dotrzeć do pracy, a każda wizyta w sklepie stała się dla niej sporym wyzwaniem.
Przygoda Tomka – pośpiech przed egzaminem
Tomek spóźniał się na ważny egzamin, więc zdecydował się nadrobić czas, jadąc motocyklem znacznie szybciej niż pozwalały przepisy. W terenie zabudowanym osiągnął 108 km/h, co skutkowało zatrzymaniem przez policję i odebraniem prawa jazdy. Chociaż zdał egzamin, brak możliwości prowadzenia pojazdu utrudnił mu codzienne dojazdy na uczelnię i zmusił do korzystania z roweru, niezależnie od pogody.
Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h skutkuje natychmiastowym zatrzymaniem prawa jazdy na trzy miesiące, niezależnie od tego, czy kierowca poruszał się motocyklem, czy samochodem. W tym okresie prowadzenie jakiegokolwiek pojazdu mechanicznego jest zabronione i grozi surowymi konsekwencjami, w tym wydłużeniem zakazu do sześciu miesięcy. Warto pamiętać, że chwilowy pośpiech może skutkować poważnymi utrudnieniami w codziennym życiu, dlatego zawsze należy dostosować prędkość do obowiązujących przepisów.
Jeśli masz wątpliwości dotyczące zatrzymania prawa jazdy lub potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej, skorzystaj z naszej usługi konsultacji online. Nasi prawnicy pomogą Ci zrozumieć przepisy, ocenić Twoją sytuację i zaproponować możliwe rozwiązania. Dzięki szybkiemu kontaktowi i wygodnej formie konsultacji otrzymasz fachową pomoc bez wychodzenia z domu. Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się, jakie masz opcje i jak najlepiej poradzić sobie w tej sytuacji.
1. Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym - Dz.U. 1997 nr 98 poz. 602
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika