Zgłoszenie gwałtu

Dowiedziałem się, że moja córka została zgwałcona. Do gwałtu miało dojść 3 miesiące temu. Problem jest w tym, że córka po tym gwałcie jeszcze spotykała się z tym chłopakiem, który ją zgwałcił. Opowiedziała mi wszystko, jak do tego doszło, lecz nie jet w stanie wytłumaczyć, dlaczego się jeszcze z nim spotykała. Nie mam pojęcia, co o tym myśleć, i boję się, że po zgłoszeniu na policję córka nie będzie chciała zeznawać. Czy zgłaszać gwałt dokonany na córce?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zgłoszenie gwałtu

Przestępstwo zgwałcenia

Kodeks karny w art. 197 § 1 wskazuje na czym polega przestępstwo zgwałcenia. Zgodnie z nim „kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12”.

Tak więc, aby można było mówić o zgwałceniu, konieczne jest, by osoba poszkodowana nie wyrażała woli na odbycie stosunku płciowego, napastnik zaś do niego doprowadził bądź to poprzez zastosowanie przemocy, bądź nawet samą ustną lub wizualną groźbę użycia przemocy lub też działaniami podstępnymi doprowadził pokrzywdzoną do odbycia stosunku. Jeżeli więc córka wbrew swojej woli, którą to zamanifestowała sprawcy ustnie, gestem itp., została doprowadzona do odbycia stosunku, to oczywiście mamy do czynienia z jej zgwałceniem. To, czy córka znała napastnika wcześniej, spotykała się z nim przed zdarzeniem, a nawet i po zdarzeniu, nie ma w świetle zapisu Kodeksu znaczenia, istotne jest bowiem to, czy do gwałtu doszło, kiedy i gdzie, a także kto był sprawcą czynu.

To, że córka spotkała się z tym mężczyzną później, jest spotykanym syndromem wśród ofiar gwałtu, zwłaszcza tam, gdzie dziewczyny znają wcześniej napastników i należą do jakiegoś wspólnego grona znajomych, a same ofiary, nie chcąc stygmatyzacji środowiska, zataiły fakt zdarzenia i nikomu o nim nie opowiedziały.

Zobacz też: Wezwanie na policję w sprawie tabletek poronnych

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Córka nie chce zgłosić gwałtu - co zrobić?

Przestępstwo zgwałcenia jest przestępstwem ściganym z urzędu, czyli po złożeniu zawiadomienia, nawet jeżeli ofiara wycofa się w dalszym etapie ze swych zeznań, to sprawa musi toczyć się dalej, aż do wydania wyroku skazującego lub uniewinniającego przez sąd. Każdy zaś z nas jako obywatel ma obowiązek o takim zdarzeniu poinformować organy ścigania, oczywiście jest to iluzoryczne, bowiem wiadomo, iż dobro bliskich jest dla nas najważniejsze.

Co istotne, w sprawie o zgwałcenie, jeżeli nie ma świadków zdarzenia, to koniecznymi do przeprowadzenia postępowania są zeznania ofiary, bowiem tylko ona może opisać i wskazać sprawcę, jak i przebieg całego zdarzenia. Jeżeli córka odmówić składania zeznań, to prokurator nie rozpocznie prowadzenia sprawy i ta nigdy nie trafi do sądu i na rozprawę.

Co może Pan zrobić? Niestety niezbyt wiele. Jeżeli chce Pan córkę przekonać, by oskarżyła sprawcę, to musi ją Pan przekonać do słuszności takiego działania. Dobra metodą jest spotkanie z psychologiem, który uzmysłowi córce, że to nie była jej wina i że nie może ona osłaniać sprawcy. Po drugie proszę zabrać córkę na grupę wsparcia dla osób zgwałconych, gdy zobaczy inne dziewczyny, wysłucha ich historii oraz opowieści, o tym jak przebiegał proces, to też powinno jej pomóc.

Oczywiście może Pan zgłosić gwałt na policji, złożyć zeznania, mówiąc o wszystkim, czego dowiedział się Pan od córki.

Może Pan spróbować spotkać się z gwałcicielem i, narywając rozmowę (by potem wykorzystać ją na policji), spytać go, dlaczego dopuścił się takiego czynu. Niestety wiem, iż w 98% nie przynosi to skutku. Niestety nie ma Pan tutaj większym możliwości działania.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Historia Ani
Ania poznała swojego przyszłego oprawcę na uczelni. Był czarujący, zabiegał o jej uwagę, aż w końcu zaczęli się spotykać. Pewnego wieczoru, po imprezie, nie pozwolił jej wrócić do domu. Zmuszona do stosunku, czuła się sparaliżowana strachem. Mimo to nadal się z nim widywała – bała się odrzucenia, chciała wierzyć, że to, co się stało, było tylko „błędem”. Dopiero po kilku miesiącach zebrała się na odwagę, by powiedzieć o tym bliskim.

 

Związek pełen manipulacji
Kasia była w związku z Marcinem od roku. Był zazdrosny, kontrolował ją, ale tłumaczył to miłością. Pewnej nocy, mimo jej wyraźnej odmowy, zmusił ją do seksu. Rano przepraszał, obiecywał, że to się nie powtórzy. Kasia chciała w to wierzyć, nie chciała stracić związku, który mimo wszystko dawał jej poczucie bezpieczeństwa. Po kilku tygodniach zrozumiała, że była ofiarą gwałtu.

 

Milczenie z lęku przed oceną
Magda została zgwałcona przez kolegę z klasy na wyjeździe integracyjnym. Bała się, że nikt jej nie uwierzy – przecież dzień wcześniej rozmawiali, śmiali się, pili razem drinki. Po wszystkim on zachowywał się, jakby nic się nie stało, a ona milczała, nie chcąc narazić się na kpiny. Dopiero rozmowa z terapeutą uświadomiła jej, że nie była winna i że powinna to zgłosić.

Podsumowanie

Zgłoszenie gwałtu to trudna i emocjonalnie obciążająca decyzja, zwłaszcza gdy ofiara zna sprawcę i nadal utrzymuje z nim kontakt. Nie zmienia to jednak faktu, że przestępstwo powinno być ścigane, a sprawca pociągnięty do odpowiedzialności. Prawo jasno określa, czym jest gwałt i nie ma znaczenia wcześniejsza relacja między ofiarą a napastnikiem. Ważne jest wsparcie bliskich, terapia oraz zrozumienie, że milczenie chroni jedynie sprawcę, a zgłoszenie może pomóc nie tylko poszkodowanej, ale także innym potencjalnym ofiarom.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online dla osób, które potrzebują wsparcia w sprawach związanych z przestępstwami, w tym zgwałceniem. Gwarantujemy pełną dyskrecję, indywidualne podejście oraz rzetelną analizę sytuacji. Nasi prawnicy pomogą w przygotowaniu zawiadomienia, wyjaśnią procedury prawne i wskażą najlepsze możliwe rozwiązania. Konsultacje odbywają się wygodnie, bez wychodzenia z domu, co pozwala na szybkie i bezpieczne uzyskanie pomocy. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachowe wsparcie i ochronę swoich praw.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl