Zniszczone znaki graniczne, ale policja nie widzi podstaw do ukarania, co robić?

• Data: 2023-09-22 Autor: Katarzyna Bereda

Przed 4 miesiącami zleciłem geodecie wytyczenie mojej działki, co uczynił i wbił metalowe słupki. Zapłaciłem za usługę, czego dowodem faktura. Kilka dni później sąsiad usunął słupki graniczne oraz zamazał jeden znak graniczny na asfalcie. Zgłosiłem sprawę na policję, złożyłem zeznania, przekazałem kopię faktury. Policja przesłuchała geodetę oraz sąsiada. Po prawie trzech miesiącach otrzymałem pismo z policji, w którym informuje się mnie, że zgodnie z art. 54 § 2 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia czynności wyjaśniające nie dostarczyły podstaw do skierowania wniosku o ukaranie w sprawie wykroczenia z art. 48 ust. 1 pkt 3 Prawa Geodezyjnego i Kartograficznego z uwagi na brak danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu zniszczenia znaków granicznych. Czy popełniłem jakiś błąd? Sprawa wydawała się oczywista. Co mam dalej zrobić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zniszczone znaki graniczne, ale policja nie widzi podstaw do ukarania, co robić?

Kara za niszczenie znaków geodezyjnych

Zgodnie z treścią art. 48 ust. 1 pkt 3 ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne: „Kto wbrew przepisom art. 15 niszczy, uszkadza, przemieszcza znaki geodezyjne, grawimetryczne lub magnetyczne i urządzenia zabezpieczające te znaki oraz budowle triangulacyjne, a także nie zawiadamia właściwych organów o zniszczeniu, uszkodzeniu lub przemieszczeniu znaków geodezyjnych, grawimetrycznych lub magnetycznych, urządzeń zabezpieczających te znaki oraz budowli triangulacyjnych podlega karze grzywny.”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Brak podstaw do skierowania wniosku o ukaranie za wykroczenie

Zgodnie natomiast z art. 54 § 2 Kodeksu postępowań w sprawach o wykroczenia (K.p.s.w.): „Jeżeli czynności wyjaśniające nie dostarczyły podstaw do wniesienia wniosku o ukaranie, zawiadamia się o tym ujawnionych pokrzywdzonych oraz osobę, o której mowa w art. 56a, wskazując przyczynę niewniesienia wniosku o ukaranie.”.

Zawiadamiając pokrzywdzonego, poucza się go także o prawie, o którym mowa w art. 27 § 2, oraz o możliwości zaznajomienia się z materiałem dowodowym uzyskanym w toku czynności wyjaśniających oraz sporządzania odpisów i kopii. Na wniosek pokrzywdzonego lub jego pełnomocnika wydaje się odpłatnie kopie i uwierzytelnione odpisy tych materiałów; do odpłatności za wydawanie kopii i uwierzytelnionych odpisów stosuje się odpowiednio przepisy wydane na podstawie art. 156 § 6 Kodeksu postępowania karnego.

Czynności wyjaśniające prowadzone są w celu:

  1. ustalenia, czy istnieją podstawy do wystąpienia z wnioskiem o ukaranie (celem jest przedstawienie podstawy faktycznej i prawnej postępowania, czyli ustalenie, czy czyn został popełniony, czy wyczerpał znamiona wykroczenia, kto jest sprawcą tego czynu i czy określony sprawca może ponieść odpowiedzialność karną – czy nie zachodzą okoliczności wyłączające odpowiedzialność. W rezultacie sprawa toczy się o jednoznaczne stwierdzenie, czy postępowanie jest dozwolone przez przepisy prawa oraz de facto zasadne i celowe);
  2. zebrania danych niezbędnych do sporządzenia takiego wniosku;
  3. uzupełnienia lub sprawdzenia faktów.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Wniesienie zażalenia na decyzję policji

Z uwagi na powyższe podnoszę, iż zebrany w sprawie materiał dowodowy nie dostarczył organowi ściągania wystarczających informacji w przedmiocie ukarania. Trudno jest mi dokładnie określić, co przemówiło za taką decyzją, albowiem nie znam akt sprawy, dlatego też powinien Pan obecnie jak najszybciej zapoznać się z aktami postępowania i zobaczyć, jakie były zeznania świadków i zebrany materiał dowodowy. Może Pan bowiem w terminie 7 dni od dostarczenia postanowienia złożyć zażalenie na powyższą decyzję, jednak w pierwszej kolejności powinien Pan zapoznać się z aktami postępowania, aby dowiedzieć się, dlaczego organ nie zdecydował się na ukaranie sprawcy wykroczenia. Dlatego też obecnie, proszę zapoznać się z aktami postępowania i w ciągu 7 dni od dnia doręczenia postanowienia złożyć na niniejsze zażalenie, wskazując na zasadność ukarania sprawcy i spełnienia przesłanek niszczenia znaków geodezyjnych.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady


Rolnik zlecił geodecie wytyczenie granic swojego pola. Kilka dni po zakończeniu prac zauważył, że słupki graniczne zniknęły. Podejrzewał sąsiada, który wcześniej nie zgadzał się z nowym podziałem. Zgłosił sprawę na policję, jednak po kilku miesiącach otrzymał odpowiedź, że brak dowodów na celowe usunięcie znaków i sprawa została zamknięta.

 

Właściciel działki letniskowej postawił ogrodzenie zgodnie z granicami wskazanymi przez geodetę. Po kilku tygodniach stwierdził, że ogrodzenie zostało przesunięte, a słupki graniczne wykopane. Policja odmówiła podjęcia działań, argumentując, że nie można jednoznacznie wskazać sprawcy.

 

Małżeństwo kupiło działkę i przed rozpoczęciem budowy zdecydowało się na jej wytyczenie. Po jakimś czasie znaki graniczne zostały zniszczone przez ekipę budowlaną sąsiada. Pomimo zgłoszenia sprawy i przedstawienia dowodów, policja uznała, że nie ma podstaw do ukarania, ponieważ nie było bezpośrednich świadków zdarzenia.

Podsumowanie

Zniszczenie znaków granicznych to poważne wykroczenie, jednak w praktyce udowodnienie winy sprawcy bywa trudne. Brak jednoznacznych dowodów, świadków lub materiałów dowodowych często prowadzi do umorzenia sprawy przez policję. W takich sytuacjach kluczowe jest szybkie działanie – zapoznanie się z aktami postępowania i złożenie zażalenia na decyzję organów ścigania. Warto również skonsultować się z prawnikiem, aby skutecznie dochodzić swoich praw i zabezpieczyć granice własnej nieruchomości.

Oferta porad prawnych

Jeśli masz problem z naruszeniem granic działki lub innymi sprawami geodezyjnymi, skorzystaj z profesjonalnych porad prawnych online. Oferujemy szybkie i rzetelne wsparcie w analizie sprawy, sporządzeniu pism oraz skutecznym dochodzeniu swoich praw. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie i podjąć odpowiednie kroki prawne.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne - Dz.U. 1989 nr 30 poz. 163

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl