• Data: 2024-01-08 Autor: Katarzyna Bereda
3 tygodnie temu zatrzymano mi prawo jazdy za jazdę „pod wpływem”. Wiedząc, że nie popełniłem wykroczenia (pierwszy wynik dmuchania 0,11 mg, kolejne dwa z wynikiem 0,0), zdecydowałem się na badanie krwi. Dzisiaj poznałem wynik, wynosi 0,0. Mimo to muszę stawić się na policji i sprawa o odzyskanie uprawnień ma być skierowana do sądu, tak mnie poinformowano w wydziale ruchu drogowego. Czy jest to zgodne z prawem?
Wobec braku jednoznaczności pierwszego pomiaru, który wskazywał na możliwość popełnienia wykroczenia – o ewentualnym umorzeniu sprawy może decydować jedynie sąd, dlatego prawidłowo i tak sprawa została skierowana na drogę sądową. W przypadku badania krwi, które potwierdza, iż był Pan trzeźwy, postępowanie zapewne zostanie umorzone, nawet na posiedzeniu niejawnym.
Zgodnie z art. 115 § 16 Kodeksu karnego „stan nietrzeźwości w rozumieniu tego kodeksu zachodzi, gdy:
1) zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub
2) zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość”.
Na podstawie więc opisanego stanu faktycznego w niniejszej sprawie mógł ewentualnie dopuścić się Pan popełnienia wykroczenia, bowiem pierwszy pomiar wskazywał na taką wartość.
Zgodnie więc z treścią art. 87 Kodeksu wykroczeń:
„§ 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.
§ 4. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1a lub 2 można orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż określone w § 1”.
Wobec jednak bardzo niskiej wartości pomiaru – bardzo często taki wynik można podważyć.
Jeżeli jednak w Pana sprawie zostało wykonane badanie krwi, które potwierdziło, iż był Pan trzeźwy w chwili badania – sąd zapewne postępowanie umorzy. Jednak niniejszego nie może dokonać policja – sprawa i tak musi zostać skierowana do sądu w celu umorzenia.
Zatrzymanie po kolacji firmowej
Kierowca wracał do domu po kolacji firmowej, na której wypił jedynie bezalkoholowe piwo. Zatrzymany do rutynowej kontroli, uzyskał w pierwszym pomiarze wynik 0,11 mg/l, kolejne badania wykazały 0,0 mg/l. Mimo to policja zatrzymała mu prawo jazdy, a sprawa trafiła do sądu. Dopiero po kilku tygodniach, gdy wynik badania krwi potwierdził brak alkoholu w organizmie, sąd umorzył postępowanie.
Błąd alkomatu podczas kontroli
Kierowca został zatrzymany do kontroli po porannej jeździe do pracy. W pierwszym badaniu alkomatem wykazano 0,12 mg/l, ale kolejne pomiary wskazały 0,0 mg/l. Policjanci jednak zatrzymali prawo jazdy, uznając, że pierwszy pomiar sugeruje wykroczenie. Kierowca dobrowolnie poddał się badaniu krwi, którego wynik jednoznacznie potwierdził trzeźwość. Mimo to musiał czekać na decyzję sądu o umorzeniu sprawy.
Zatrzymanie po użyciu płynu do płukania jamy ustnej
Mężczyzna przed wyjściem z domu użył płynu do płukania jamy ustnej zawierającego alkohol. Kilkanaście minut później został zatrzymany do kontroli, a alkomat wskazał 0,10 mg/l. Po kilku minutach powtórzono badanie, które wykazało 0,0 mg/l, jednak policja zatrzymała prawo jazdy i skierowała sprawę do sądu. Badanie krwi ostatecznie potwierdziło brak alkoholu, a postępowanie zostało umorzone.
Sprawy dotyczące jazdy pod wpływem alkoholu, nawet przy zerowym wyniku badania krwi, mogą trafić do sądu z powodu niejednoznacznych początkowych pomiarów alkomatem. Choć badanie krwi jest najpewniejszym dowodem trzeźwości, procedury prawne wymagają formalnego zakończenia sprawy przez sąd, co może wiązać się z długim oczekiwaniem na odzyskanie prawa jazdy. Warto być świadomym tych procedur i w razie wątpliwości od razu żądać badania krwi, aby jak najszybciej potwierdzić swoją niewinność.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online w zakresie spraw związanych z zatrzymaniem prawa jazdy, wykroczeniami drogowymi i postępowaniami sądowymi. Skontaktuj się z nami, aby szybko i skutecznie uzyskać pomoc w swojej sprawie. Analizujemy każdy przypadek indywidualnie, wyjaśniamy procedury i doradzamy najlepsze rozwiązania. Nasze wsparcie pozwala uniknąć błędów i przyspieszyć odzyskanie uprawnień.
1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika