Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Zatrzymany za jazdę bez prawa jazdy przed egzaminem na prawo jazdy

• Data: 2024-09-01 Autor: Katarzyna Talkowska

Zatrzymano mnie na skuterze bez prawa jazdy, ponieważ potrzebowałem środka transportu do pracy, a aktualnie jestem w trakcie prawa jazdy (praktycznie końcówka). Byłem na przesłuchaniu i czekam na rozprawę, a muszę skończyć to prawko przed rozprawą, bo dostanę zakaz prowadzenia pojazdów, o ile się nie mylę. Czy jest jakaś możliwość przełożenia rozprawy albo odroczenia, żeby móc spokojnie te egzaminy pozdawać?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zatrzymany za jazdę bez prawa jazdy przed egzaminem na prawo jazdy

Prowadzenie bez uprawnień

Zgodnie z przedstawionymi przez Pana informacjami zapewne został Panu postawiony zarzut z art. 94 § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2022 r., poz. 2151). Zgodnie z przepisem „kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych. Niestety w razie popełnienia tego wykroczenia obligatoryjnie orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów”.

Postępowanie w sprawach o wykroczenia jest regulowane przepisami ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz. U. z 2022 r., poz. 1124). Zgodnie z art. 1 § 1 postępowanie w sprawach o wykroczenia toczy się według przepisów niniejszego kodeksu. Natomiast przepisy Kodeksu postępowania karnego stosuje się w ramach postępowania wykroczeniowego jedynie wówczas, gdy Kodeks tak stanowi (§ 2).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Konieczność stawienia się na rozprawie

Z uwagi na odesłanie do przepisów Kodeksu postępowania karnego zastosowanie w Pana sprawie ma przepis art. 374 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 2022 r., poz. 1375). Zgodnie z tym przepisem oskarżony ma prawo brać udział w rozprawie. Przewodniczący lub sąd mogą uznać jego obecność za obowiązkową. Nadto zastosowanie ma również przepis art. 377. Jeżeli oskarżony, którego obecność na rozprawie lub posiedzeniu jest obowiązkowa, zawiadomiony o terminie rozprawy lub posiedzenia oświadcza, że nie weźmie udziału w rozprawie lub posiedzeniu, uniemożliwia doprowadzenie go na rozprawę lub posiedzenie albo zawiadomiony o nich osobiście nie stawia się na rozprawę lub posiedzenie bez usprawiedliwienia, sąd może prowadzić postępowanie bez jego udziału; sąd może jednak zarządzić zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie oskarżonego. Na postanowienie w przedmiocie zatrzymania i przymusowego doprowadzenia przysługuje zażalenie do innego równorzędnego składu tego sądu (§ 3).

Nadto zgodnie z art. 71 § 4 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz. U. z 2022 r., poz. 1124) w razie nieusprawiedliwionej nieobecności obwinionego, któremu doręczono wezwanie na rozprawę, przeprowadza się rozprawę zaocznie, chociażby nie był on przesłuchany w toku czynności wyjaśniających, chyba że sąd uzna udział obwinionego za konieczny i rozprawę odroczy, po ewentualnym przeprowadzeniu postępowania dowodowego, w szczególności po przesłuchaniu świadków, którzy stawili się na rozprawę. Jeżeli jednak obecność obwinionego jest konieczna, a nie stawił się on bez usprawiedliwienia, sąd może zarządzić jego zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie przez Policję.

Ważny jest również przepis art. 79 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz. U. z 2022 r., poz. 1124). Sąd może zarządzić przerwę w rozprawie w celu doprowadzenia obwinionego, sprowadzenia dowodu, dla wypoczynku lub z innej ważnej przyczyny. Każdorazowa przerwa nie może trwać dłużej niż 21 dni; w razie przekroczenia tego terminu rozprawę uważa się za odroczoną (§ 1). Zarządzając przerwę, oznacza się czas i miejsce dalszego ciągu rozprawy, a osoby obecne na rozprawie poucza się o obowiązku stawiennictwa bez wezwania oraz o konsekwencjach nieusprawiedliwionego niestawiennictwa (§ 2). Sąd odracza rozprawę, gdy ustawa tak stanowi, a także gdy zarządzenie przerwy nie byłoby wystarczające (§ 3).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Wniosek o zmianę terminu rozprawy

Biorąc pod uwagę powyższe, jeżeli zna Pan termin rozprawy, to zwróciłabym się z wnioskiem do sądu o zmianę tego terminu z uzasadnieniem, w którym wskaże Pan:

  • że zwraca się Pan z uprzejmą prośbą o zmianę terminu rozprawy wyznaczonej na dzień …,
  • że chciałby Pan brać udział w rozprawie oraz złożyć przed Sądem dodatkowe wyjaśnienia,
  • że w terminie wyznaczonym na rozprawę nie może się Pan stawić bo np. ma Pan zaplanowany urlop (wówczas trzeba pokazać np. bilet, rezerwację hotelu) lub też że ze względu na pracę nie może się Pan stawić w tym terminie.

Następnie trzeba monitorować telefonami do sądu, czy wniosek został uwzględniony.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Pracownik Firmy Dostawczej

Janek, pracownik firmy dostawczej, został zatrzymany przez policję, gdy poruszał się na skuterze bez prawa jazdy. Był już na końcowym etapie kursu na prawo jazdy i potrzebował środka transportu, aby dostarczać paczki na czas. Zatrzymanie sprawiło, że Janek musiał przerwać swoją pracę i stanąć przed sądem. Janek złożył wniosek o odroczenie rozprawy, aby móc dokończyć egzaminy na prawo jazdy i kontynuować pracę bez obaw o dodatkowe sankcje.

 

Matka Dwójki Dzieci

Agnieszka, matka dwójki dzieci, została zatrzymana przez policję, gdy jechała do pracy na skuterze bez prawa jazdy. Miała już za sobą większość egzaminów i tylko jeden praktyczny do zaliczenia. Ze względu na obowiązki domowe i pracę, Agnieszka starała się jak najszybciej zdobyć prawo jazdy, aby ułatwić sobie codzienne dojazdy. Po zatrzymaniu musiała stawić się na przesłuchanie i czeka na rozprawę. Agnieszka wnioskowała o zmianę terminu rozprawy, aby dokończyć egzaminy i uniknąć zakazu prowadzenia pojazdów, co znacznie utrudniłoby jej życie rodzinne i zawodowe.

 

Student Zaoczny

Tomek, student zaoczny, został zatrzymany przez policję podczas jazdy na skuterze bez prawa jazdy. Studiując i jednocześnie pracując, Tomek potrzebował skutera, aby dotrzeć na zajęcia i do pracy. Miał już zdane wszystkie teoretyczne egzaminy i czekał na ostatni praktyczny test. Zatrzymanie spowodowało, że musiał uczestniczyć w przesłuchaniu i teraz czeka na rozprawę. Tomek napisał wniosek do sądu o przełożenie terminu rozprawy, aby móc dokończyć egzaminy na prawo jazdy i uniknąć zakazu prowadzenia pojazdów, co byłoby dużym utrudnieniem w jego napiętym harmonogramie.

Podsumowanie

Zatrzymanie kierowcy przed ukończeniem egzaminów na prawo jazdy może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym zakazu prowadzenia pojazdów. Przykłady z życia pokazują, że osoby w takiej sytuacji mają możliwość składania wniosków o odroczenie terminu rozprawy, aby móc dokończyć proces uzyskiwania uprawnień i uniknąć dodatkowych sankcji. Ważne jest, aby odpowiednio uzasadnić prośbę i monitorować decyzję sądu.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism procesowych, aby skutecznie bronić Twoich praw i interesów przed sądem. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie od doświadczonych prawników. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń - Dz.U. 1971 nr 12 poz. 114

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »