Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Zatrzymanie za jazdę autem na tablicach od innego pojazdu, jakie konsekwencje prawne?

• Data: 2024-12-02 Autor: Marek Gola

Zostałem zatrzymany, kierując pojazdem z tablicami od drugiego mojego auta tej samej marki i modelu. Auto, którym jechałem, było 2 lata temu sprowadzone w całości na części. Podczas kontroli policjanci sprawdzili stan licznika, który z oczywistych przyczyn się nie zgadzał, oczywiście została wszczęta procedura w tej sprawie.
W panice powiedziałem, że miesiąc po przeglądzie wymieniłem licznik na drugi ze szrotu, bo w tamtym uszkodziły się wskaźniki. Co grozi za fałszywe zeznania i jak ewentualnie w miarę możliwości się z tego jak najlepiej wybronić? Dodam jeszcze, że na razie policja nie zauważyła tego faktu, że auto było inne, ale przypuszczam, że pewnie dojdą do tego. Autem wyjechałem, bo musiałem dojechać do pracy, a to zarejestrowane się uszkodziło. Jak wybrnąć z tej sytuacji?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zatrzymanie za jazdę autem na tablicach od innego pojazdu, jakie konsekwencje prawne?

Kara za zmianę licznika

W pierwszej kolejności godzi się podkreślić, iż zgodnie z art. 306a Kodeksu karnego:

„§ 1. Kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie czynu, o którym mowa w § 1.

§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu określonego w § 1 lub 2, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

 
Wobec powyższego możliwe jest zastosowanie instytucji warunkowego umorzenia postępowania karnego. Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy niekaranego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa.
Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Warunkowe umorzenie postępowania karnego

Warunkowego umorzenia nie stosuje się do sprawcy przestępstwa zagrożonego karą przekraczającą 5 lat pozbawienia wolności. Godzi się podkreślić, iż zgodnie z art. 306a § 1 czyn zagrożony jest karą do 5 lat pozbawienia wolności, co powoduje, że ten warunek jest spełniony. Dla potrzeb niniejszej opinii przyjmuję, że nigdy nie był Pan karany. Warunkowe umorzenie następuje na okres próby, który wynosi od roku do 3 lat i biegnie od uprawomocnienia się orzeczenia. Umarzając warunkowo postępowanie karne, sąd może w okresie próby oddać sprawcę pod dozór kuratora lub osoby godnej zaufania, stowarzyszenia, instytucji albo organizacji społecznej, do której działalności należy troska o wychowanie, zapobieganie demoralizacji lub pomoc skazanym.
 
Warunkowe umorzenie pozwala na stwierdzenie winy, ale odstąpienie od ukarania, co powoduje, że w Krajowym Rejestrze Karnym Pan nie będzie występował.
 

Nie podejmując walki, nie przekona się Pan, czy postępowanie ulegnie warunkowemu umorzeniu, czy też nie. Wyraźnie podkreślić należy jednak, iż na Panu będzie spoczywał ciążył ciężar wykazania, że sytuacja nadzwyczajna miała miejsce. Innymi słowy będzie ją Pan musiała udowodnić. Jak pokazuje moja dotychczasowa praktyka, zawsze należy zawalczyć, bowiem teoretycznie nie ma Pan nic do stracenia.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przerobienie lub podrobienie dokumentów

Istnieje niebezpieczeństwo, że policja postawi Panu zarzut podrobienia, względnie przerobienia dokumentów. Zgodnie z art. 270 § 1 „kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

Osobiście uważam, że należy nie czynić nerwowych ruchów i zobaczyć jaka będzie treść zarzuty by następnie możliwe było podjęcie skutecznej obrony. Na pierwszym przesłuchaniu może Pan wskazać, że odmawia złożenia wyjaśnień, a następnie po przemyśleniu i przeanalizowaniu zarzutu może Pan prosić o kolejne spotkanie celem ich złożenia.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Użycie pojazdu z nieprawidłowymi tablicami rejestracyjnymi

Mężczyzna, który posiada dwa auta tej samej marki i modelu, korzystał z jednego pojazdu, ale przypadkowo założył na niego tablice rejestracyjne od drugiego, który był nieaktywny i miał zostać rozebrany na części. Został zatrzymany do kontroli drogowej, gdzie policja zauważyła różnicę w stanie licznika oraz brak zgodności tablic z dokumentami pojazdu. Kierowca, w obawie przed karą, zeznał fałszywie, że tablice zostały wymienione na chwilę, gdyż zarejestrowany pojazd uległ awarii. W efekcie grozi mu postępowanie za fałszywe zeznania i manipulację tablicami rejestracyjnymi.

 
Zmanipulowanie licznika pojazdu

Kierowca, posiadający pojazd sprowadzony z zagranicy, postanowił użyć go do jazdy na części, nie dokonując pełnej rejestracji w Polsce. Gdy licznik w aucie wskazywał zbyt wysoką wartość, wpadł na pomysł wymiany licznika na używany, pochodzący z innego samochodu tej samej marki. Po zatrzymaniu przez policję przyznał, że licznik został wymieniony miesiąc temu, ale nie zgłosił tego w urzędzie. Teraz, oprócz fałszywych zeznań, grozi mu także postępowanie karne za ingerencję w drogomierz.

 
Pojazd z tablicami od innego auta

Właściciel dwóch podobnych pojazdów, zarejestrowanych w Polsce, zamienił tablice rejestracyjne, aby przejechać krótki dystans do pracy, gdyż jedno z aut uległo awarii. Podczas kontroli drogowej policja nie zauważyła różnicy od razu, ale kierowca, w panice, zeznał, że liczniki i tablice zostały wymienione z powodu awarii wskaźników. Teraz obawia się, że w przyszłości policja wykryje, że używał niewłaściwych tablic, co może skutkować zarzutami związanymi z fałszywymi zeznaniami oraz manipulacją dokumentów pojazdu.

Podsumowanie

Zatrzymanie pojazdu z nieprawidłowymi tablicami rejestracyjnymi oraz fałszywe zeznania dotyczące stanu licznika mogą prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych. W takich sytuacjach kierowcy grożą zarzuty związane z manipulacją drogomierza, podrobieniem dokumentów oraz składaniem fałszywych zeznań, za które można zostać ukaranym grzywną, ograniczeniem wolności lub nawet karą pozbawienia wolności do 5 lat. Ważne jest, aby nie podejmować pochopnych decyzji, a w razie postawienia zarzutów, rozważyć skorzystanie z pomocy prawnej i ewentualnie dążyć do warunkowego umorzenia postępowania, o ile warunki ku temu są spełnione.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz sporządzanie pism procesowych, zapewniając szybkie i rzetelne wsparcie w sprawach dotyczących prawa drogowego, fałszywych zeznań i manipulacji dokumentami pojazdów. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać kompleksową pomoc dostosowaną do Twojej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »