Zatrzymanie nieletniego za próbę zakupu marihuany, czy jego zeznania są wiążące?

• Data: 2024-12-17 Autor: Katarzyna Talkowska

Mojego 16-letniego syna policja zatrzymała podczas próby zakupu marihuany. Sporządzony został protokół zatrzymania i syn został zwolniony do domu. Jednak następnego dnia policja zabrała go na przesłuchanie w charakterze świadka przeciw osobie, od której kupował marihuanę. Śledztwo dotyczy handlu narkotykami. To przesłuchanie odbyło się bez obecności osoby dorosłej. Czy syn może wycofać zeznania? Czy jego zeznania będą brały udział w procesie, czy syn będzie świadkiem w sądzie? I druga sprawa: policja zabrała synowi telefon, nie mamy żadnego potwierdzenia tego faktu. Czy może w ogóle przetrzymywać telefon?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zatrzymanie nieletniego za próbę zakupu marihuany, czy jego zeznania są wiążące?

Kiedy świadek może uchylić się od odpowiedzi na pytanie?

Zgodnie z art. 177 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 2022 r., poz. 1375; dalej „K.p.k.”): „Każda osoba wezwana w charakterze świadka ma obowiązek stawić się i złożyć zeznania.”. Natomiast prawo do odmowy składania zeznań przysługuje wówczas, gdy chodzi o osobę najbliższą oskarżonego. Nadto zgodnie z art. 182 § 3 K.p.k. Prawo odmowy zeznań przysługuje także świadkowi, który w innej toczącej się sprawie jest oskarżony o współudział w przestępstwie objętym postępowaniem. Istotny jest również art. 183 K.p.k., zgodnie z którym” „Świadek może uchylić się od odpowiedzi na pytanie, jeżeli udzielenie odpowiedzi mogłoby narazić jego lub osobę dla niego najbliższą na odpowiedzialność za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe. Świadek może żądać, aby przesłuchano go na rozprawie z wyłączeniem jawności, jeżeli treść zeznań mogłaby narazić na hańbę jego lub osobę dla niego najbliższą.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Prawo do odmowy złożenia zeznań

Kodeks postępowania karnego reguluje również kwestię odmowy złożenia zeznań. Zgodnie z art. 186 § 1: „Osoba uprawniona do odmowy złożenia zeznań albo zwolniona na podstawie art. 185 może oświadczyć, że chce z tego prawa skorzystać, nie później jednak niż przed rozpoczęciem pierwszego zeznania w postępowaniu sądowym; poprzednio złożone zeznanie tej osoby nie może wówczas służyć za dowód ani być odtworzone. Sporządzone w postępowaniu karnym protokoły oględzin ciała podlegają ujawnieniu na rozprawie, choćby osoba poddana oględzinom odmówiła wyjaśnień lub zeznań albo została od nich zwolniona na podstawie art. 182 lub art. 185.

W realiach przedstawionych przez Panią należy wskazać, że brak jest przesłanek, które umożliwiłyby synowi skorzystanie z prawa do odmowy składania zeznań. Jeżeli syn wycofa zeznania, jak to Pani określiła, może zostać skazany za składanie fałszywych zeznań. Zeznania syna będą brały udział w procesie. Jeśli dojdzie do postępowania sądowego, to syn zostanie wezwany na rozprawę, a zeznania wcześniej złożone w przypadku niepamięci co do ich treści zostaną odczytane.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Świadek anonimowy

Należy jeszcze pamiętać o instytucji tzw. świadka anonimowego. Zgodnie z art.184 § 1 K.p.k.: „Jeżeli zachodzi uzasadniona obawa niebezpieczeństwa dla życia, zdrowia, wolności albo mienia w znacznych rozmiarach świadka lub osoby dla niego najbliższej, sąd, a w postępowaniu przygotowawczym prokurator, może wydać postanowienie o zachowaniu w tajemnicy okoliczności umożliwiających ujawnienie tożsamości świadka, w tym danych osobowych, jeżeli nie mają one znaczenia dla rozstrzygnięcia w sprawie. Postępowanie w tym zakresie toczy się bez udziału stron i objęte jest tajemnicą jako informacja niejawna o klauzuli tajności »tajne« lub »ściśle tajne«. W postanowieniu pomija się okoliczności, o których mowa w zdaniu pierwszym.”. Świadka przesłuchuje prokurator, a także sąd, który może zlecić wykonanie tej czynności sędziemu wyznaczonemu ze swojego składu – w miejscu i w sposób uniemożliwiający ujawnienie okoliczności, o których mowa w § 1. W przesłuchaniu świadka przez sąd lub sędziego wyznaczonego mają prawo wziąć udział prokurator, oskarżony i jego obrońca. Przepis art. 396 § 3 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Zabór telefonu świadka w sprawie o handel narkotykami

Odnośnie zaboru telefonu – takie sytuacja zdarzają się wielokrotnie. Musi być wydany protokół z zatrzymania rzeczy. Po sprawdzeniu telefonu Policja go oddaje. Zatem można dzwonić na komisariat i pytań, czy telefon jest już do odbioru. Co do zasady zatrzymanie telefonu i przejrzenie siatki kontaktów jest standardową procedurą w tego typu sprawach.

Przykłady

Nastolatek jako świadek w sprawie o handel narkotykami
17-letni chłopak został zatrzymany przez policję podczas próby zakupu niewielkiej ilości marihuany. W trakcie przesłuchania w charakterze świadka przyznał, od kogo planował dokonać zakupu. W efekcie został wezwany do sądu jako świadek w sprawie przeciwko dilerowi. Podczas rozprawy mógł odmówić odpowiedzi na pytania, które mogłyby narazić go na odpowiedzialność za współudział, ale zeznania złożone wcześniej na policji zostały odczytane.

 

Przesłuchanie świadka bez obecności opiekuna prawnego
16-letnia dziewczyna została przesłuchana przez policję w charakterze świadka po zatrzymaniu przy próbie zakupu narkotyków. Policja nie poinformowała rodziców o przesłuchaniu, co wzbudziło ich wątpliwości co do legalności procedury. Po interwencji adwokata ustalono, że dziewczyna miała prawo do obecności rodzica lub opiekuna podczas przesłuchania. Rodzice złożyli skargę na przebieg czynności.

 

Zatrzymanie telefonu nastolatka jako dowód w sprawie
15-letni chłopak, zatrzymany przy zakupie marihuany, miał przy sobie telefon, który został zabezpieczony przez policję. Telefon zawierał rozmowy z osobą, od której miał kupić narkotyki. Policja nie wydała rodzicom potwierdzenia zatrzymania urządzenia, co skomplikowało możliwość jego odzyskania. Dopiero po dwóch tygodniach i wizycie w prokuraturze rodzice otrzymali protokół oraz termin zwrotu telefonu.

Podsumowanie

Zatrzymanie nastolatka podczas zakupu marihuany rodzi wiele pytań dotyczących jego praw oraz obowiązków jako świadka w postępowaniu karnym. Artykuł wyjaśnia, czy świadek może odmówić zeznań, jak wygląda procedura zatrzymania rzeczy takich jak telefon oraz jakie są konsekwencje wcześniejszych zeznań. Przedstawione wskazówki pozwalają rodzicom lepiej zrozumieć sytuację prawną dziecka i odpowiednio zareagować.

Oferta porad prawnych

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w podobnej sprawie lub przygotowania pisma, opisz swój problem w formularzu pod artykułem – nasi specjaliści udzielą Ci fachowego wsparcia. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego - Dz.U. 1997 nr 89 poz. 555

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl