Zatrzymane prawo jazdy, co robić, gdy decyzja nie jest prawomocna?

• Data: 2024-07-24 Autor: Maria Turowska

Przekroczyłem 24 punkty karne i otrzymałem od starostwa informację o skierowaniu na egzamin sprawdzający kwalifikacje, od którego odwołałem się do SKO. Żadna decyzja nie jest prawomocna, a decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy w ogóle nie została wydana. Podczas kontroli ostatnio policja zatrzymała mi dokument elektronicznie z powodu przekroczenia 24 punktów, starostwo nie chce mi go zwrócić, tłumacząc się, że w odwołaniu jest sprawa, która nie jest zakończona. Co zrobić w tej sytuacji? Czy w świetle prawa mogę prowadzić samochód, skoro mam dokument zatrzymany elektronicznie i bezpodstawnie, ponieważ nie ma żadnej decyzji prawomocnej? Czy jeżeli zatrzyma mnie policja i skierują sprawę do sądu o zakaz prowadzenia pojazdów, ponieważ kierowałem pojazdem, mając zatrzymane prawo jazdy, to czy jest jakaś szansa na obronienie się, skoro na dzień dzisiejszy dokument nie powinien być zatrzymany?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zatrzymane prawo jazdy, co robić, gdy decyzja nie jest prawomocna?

Zatrzymanie prawa jazdy

W pierwszej kolejności należy wskazać, iż ustawa Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r. wskazuje, jaka jest maksymalna liczba punktów, których przekroczenie spowoduje zatrzymanie prawa jazdy oraz skierowanie na kontrole sprawdzenia kwalifikacji.

Do zatrzymania prawa jazdy dochodzi w trybie automatycznej decyzji administracyjnej właściwego starosty. Zatrzymanie to będzie także dotyczyło wszystkich kategorii, do których posiada Pan uprawnienia.

Od takiej decyzji przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Rygor natychmiastowej wykonalności

W przedstawionej przez Pana sytuacji istotne jest to, czy decyzji starosty został nadany rygor natychmiastowej wykonalności. Jeżeli tak, to mimo iż decyzja ta jest nieprawomocna, to staje się ona wykonalna i do czasu rozstrzygnięcia sprawy nie może Pan kierować pojazdami. Rygor natychmiastowej wykonalności może zostać nadany na podstawie art. 108 Kodeksu postępowania administracyjnego

Podobna sprawa była przedmiotem rozważań Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu (sygn. akt III SA/Wr 247/13):

„W odwołaniu od decyzji Starosty L. skarżący podniósł, że zwrócił się do Wojewódzkiego Komendanta Policji we W. o podanie szczegółowych informacji dotyczących wpisów w ewidencji, jako że jego zdaniem dwa wpisy były nieprawidłowe, gdyż nie przyjmował mandatów karnych, na podstawie których przypisano mu punkty ujęte w ewidencji. W przypadku, gdy odmówił przyjęcia tych mandatów, sprawy powinny zostać skierowane do sądu. Według odwołującej się strony istnieje duże prawdopodobieństwo, że mandaty te zostały sfałszowane.

Skarżący wniósł także o uchylenie rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji, albowiem organ pierwszej instancji nie wskazał przesłanek jakimi się kierował, nadając decyzji ten rygor. Zdaniem strony nie było w sprawie przesłanek zastosowania dyspozycji art. 108 k.p.a.

[…]

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

 

W ocenie Kolegium nie było również podstaw do uchylenia rygoru natychmiastowej wykonalności nadanego zaskarżonej decyzji przez organ pierwszej instancji. Stosownie do dyspozycji art. 108 § 1 k.p.a., decyzji, od której służy odwołanie, może być nadany rygor natychmiastowej wykonalności, gdy jest to niezbędne ze względu na ochronę zdrowia lub życia ludzkiego albo dla zabezpieczenia gospodarstwa narodowego przed ciężkimi stratami bądź też ze względu na inny interes społeczny lub wyjątkowo ważny interes strony. W tym ostatnim przypadku organ administracji publicznej może w drodze postanowienia zażądać od strony stosownego zabezpieczenia.

Niezależnie od faktu, że zaskarżona decyzja nie zawierała szczegółowego uzasadnienia rozstrzygnięcia w przedmiocie rygoru natychmiastowej wykonalności, to zdaniem Kolegium należy ją uznać za prawidłową i zgodną z prawem. Decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy została wydana w związku z faktem, że skarżący w okresie niespełna roku popełnił szereg wykroczeń drogowych, za które otrzymał łącznie 32 punktów, przy istniejącym nieprzekraczalnym limicie 24 punktów. Z faktu tak częstego naruszania przepisów ruchu drogowego płynie wniosek wskazujący na poważne wątpliwości co do posiadania przez skarżącego odpowiednich kwalifikacji do kierowania pojazdami. Tym samym ważny interes społeczny wymaga, aby do czasu sprawdzenia tych kwalifikacji w przewidzianym przepisami prawa trybie, skarżący nie był dopuszczony do kierowania pojazdami, co jest zapewnione tylko w przypadku niezwłocznego zatrzymania mu prawa jazdy. Wskazać należy, że zaskarżona decyzja nie pozbawia skarżącego prawa jazdy na zawsze. W interesie skarżącego leży, aby w jak najkrótszym czasie poddał się sprawdzeniu kwalifikacji, a uzyskanie pozytywnego wyniku pozwoli mu na odzyskanie prawa jazdy”.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Pan Janusz

Pan Janusz, kierowca z wieloletnim doświadczeniem, otrzymał informację od starostwa, że przekroczył limit 24 punktów karnych i musi przystąpić do egzaminu sprawdzającego kwalifikacje. Odwołał się od tej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, wierząc, że część punktów była przypisana niesłusznie. W trakcie oczekiwania na decyzję odwoławczą, zatrzymała go policja i elektronicznie zatrzymała mu prawo jazdy. Starostwo odmówiło zwrotu dokumentu, twierdząc, że sprawa jest w toku. Pan Janusz, mimo braku prawomocnej decyzji, został pozbawiony możliwości prowadzenia pojazdu. Czy w tej sytuacji Pan Janusz może odwołać się do sądu, aby odzyskać prawo jazdy, zanim decyzja zostanie ostatecznie rozstrzygnięta?

 

Pani Anna

Pani Anna, zawodowy kierowca, również przekroczyła 24 punkty karne i otrzymała nakaz przystąpienia do egzaminu sprawdzającego. Natychmiast odwołała się od tej decyzji, argumentując, że nie wszystkie mandaty były jej przyznane zgodnie z prawem. W czasie oczekiwania na decyzję, podczas rutynowej kontroli drogowej, policja elektronicznie zatrzymała jej prawo jazdy. Mimo braku prawomocnej decyzji, starostwo nie zwróciło dokumentu, powołując się na trwające postępowanie. Pani Anna zastanawia się, czy zgodnie z obowiązującym prawem może dalej prowadzić pojazdy, i jakie ma możliwości prawne, aby odzyskać swoje prawo jazdy.

 

Pan Marek

Pan Marek, młody kierowca, został poinformowany przez starostwo o konieczności przystąpienia do egzaminu sprawdzającego z powodu przekroczenia limitu punktów karnych. Natychmiast złożył odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, kwestionując zasadność niektórych mandatów. W międzyczasie, podczas kontroli drogowej, policja elektronicznie zatrzymała mu prawo jazdy. Starostwo, tłumacząc się trwającym postępowaniem, odmówiło zwrotu dokumentu. Pan Marek jest zdezorientowany i niepewny, czy może legalnie prowadzić samochód. Obawia się, że w przypadku kolejnej kontroli drogowej, zostanie ukarany za prowadzenie pojazdu bez prawa jazdy, mimo że nie ma prawomocnej decyzji. Pan Marek zastanawia się, jakie kroki może podjąć, aby rozwiązać tę sytuację i czy ma szansę na obronę w sądzie.

Podsumowanie

Zatrzymanie prawa jazdy mimo braku prawomocnej decyzji może prowadzić do poważnych komplikacji prawnych i praktycznych dla kierowców. W sytuacjach, gdy decyzja nie jest ostateczna, a dokument zostaje zatrzymany elektronicznie, kluczowe jest zrozumienie swoich praw i dostępnych środków odwoławczych. Warto skonsultować się z prawnikiem, aby skutecznie bronić swoich interesów i uniknąć dodatkowych sankcji.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej online lub wsparcia w sporządzeniu pism odwoławczych? Skontaktuj się z naszymi ekspertami, aby uzyskać profesjonalne porady i skutecznie bronić swoich praw. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - Dz.U. 1960 nr 30 poz. 168

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »