• Data: 2023-06-07 Autor: Artykuł Partnera
Jeśli sąd wymierzy oskarżonemu karę pozbawienia wolności w postaci tzw. prac społecznych wtedy, taka osoba wykonując je ma ograniczone możliwości zarabiania pieniędzy. Ze względu na to chcą zamienić na zapłatę określonej sumy pieniędzy. Według artykułu 63a Kodeksu Karnego Wykonawczego Sąd może w szczególnych przypadkach zamienić formę wykonywania pracy. Może przyjąć np. 20 godzin wykonywania pracy na cele społeczne za równoważne 10% wynagrodzenia za pracę. Co więcej, wykonywanie prac społecznych nie może przekroczyć 40 godzin tygodniowo.
Jeśli skazany ubiega się o zamianę kary wykonywania prac społecznych na grzywnę była możliwa, musi spełnić dwie przesłanki. Po pierwsze musi być zatrudniony na umowę o pracę. Sąd nie uwzględni wniosku, jeśli skazany wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenie, umowy o dzieło lub też nie posiada jakiejkolwiek innej umowy. Po drugie musi wystąpić szczególnie uzasadniony przypadek. Oznacza to, że wykonywanie pierwotnie wymierzonej kary jest utrudnione lub jest niemożliwe. Okoliczności te nie mogą występować z winy skazanego.
Skazany powinien złożyć wniosek do Sądu Rejonowego, w okręgu którego kara ograniczenia wolności jest wykonywana lub ma być. Złożenie takiego wniosku jest bezpłatne. Takie pismo może złożyć skazany lub inne osoby np.: obrońca, prokurator albo sądowy kurator zawodowy. Przygotowując pismo, skazany może powoływać się na:
Jeśli Sąd nie rozpatrzy pozytywnie wniosku o zamianę kary wykonywania prac społecznych na grzywnę, możesz skorzystać innego rozwiązania. Możesz postarać się o jej odroczenie albo odbyć ją w dozorze elektronicznym. Pamiętaj o tym, że jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z ostatniego rozwiązania, nie możesz być wcześniej zwolniony w formie warunkowego zwolnienia.
W przypadku braku pozytywnego rozpatrzenia wniosku o zamianę kary wykonywania prac społecznych na grzywnę, istnieją jeszcze inne możliwości. Skazany może zwrócić się do sądu o odroczenie wykonania kary lub może podjąć decyzję o odbyciu kary w systemie dozoru elektronicznego. Warto jednak pamiętać, że w przypadku wyboru dozoru elektronicznego, skazany nie będzie mógł skorzystać z warunkowego zwolnienia przedterminowego. Ostatecznie, decyzja w sprawie zamiany kary związanej z pracami społecznymi na grzywnę zależy od sądu i uzasadnionych okoliczności wynikających z sytuacji skazanego.
Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://adwokat-chojaczyk.pl/oferta/sprawy-karne
Zapytaj prawnika