Autor: Marek Gola
W roku 2010 popełniłem przestępstwo z artykułu 279 § 1 i w prokuraturze podałem się dobrowolnej karze pozbawienia wolności na okres 1 roku 4 miesięcy. Od tamtej pory – z dniem wydania wyroku – wyjechałem za granice. Po jakim czasie wyrok podlega przedawnieniu i czy jest możliwość wyrobienia dokumentów takich jak paszport i dowód osobisty? Kiedy będę mógł wrócić do kraju?
Zgodnie z art. 103 Kodeksu karnego „nie można wykonać kary, jeżeli od uprawomocnienia się wyroku skazującego upłynęło lat:
1) 30 – w razie skazania na karę pozbawienia wolności przekraczającą 5 lat albo karę surowszą;
2) 15 – w razie skazania na karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą 5 lat;
3) 10 – w razie skazania na inną karę”.
Mając na uwadze powyższe, kary pozbawianie wolności zastosowanej wobec Pana nie będzie można wykonać po upływie 15 lat od dnia uprawomocnienia się wyroku. W chwili obecnej dokumenty może Pan wyrobić u konsula.
Zobacz też: Ile czasu uprawomocnia się wyrok karny
Ustawa Prawo konsularne w sposób bardzo szeroki, a co najważniejsze dla Pana w sposób zupełny, określa kompetencje konsula polskiego. W żadnym z przepisów ustawy nie wskazano na uprawnienie konsula do zatrzymania obywatela polskiego. Co prawda „poza funkcjami określonymi w ustawie konsul może wykonywać inne funkcje przewidziane przez prawo i zwyczaje międzynarodowe, powierzone mu przez Ministra Spraw Zagranicznych”, to jednak nie spotkałem się z sytuacją, kiedy konsul miałby uprawnienie do zatrzymania obywatela polskiego w czasie wyrabiania nowych dokumentów.
Jeżeli do konsula zwraca się jednak osoba poszukiwana, wówczas zdarzają się sytuacje, że konsul dowiadując się, że jest Pan poszukiwany, zwraca się do lokalnej policji z wnioskiem o informacje o Pana miejscu zamieszkania. Innymi słowy nie tyle sam konsul może Pana zatrzymać, bowiem takich kompetencji nie ma, ile powiadomi policję, by ta następnie Pana zatrzymała i być może na wniosek polskich organów wymiaru sprawiedliwości wszczęła postępowania ekstradycyjne.
Pozwolę sobie wskazać na możliwość zaznajomienia się z osobami poszukiwanymi za pomocą strony internetowej która działa od 1 października 2009 r., a której administratorem jest Komenda Główna Policji w Warszawie pod adresem http://poszukiwani.policja.pl/
Przeczytaj też: Czy osoba poszukiwana może wyrobić dowód osobisty]
Ucieczka przed karą i przedawnienie
Marek, skazany w 2009 roku na 2 lata więzienia, wyjechał do Wielkiej Brytanii tuż po wydaniu wyroku. Przez lata obawiał się powrotu, ale po 15 latach od uprawomocnienia się wyroku jego kara uległa przedawnieniu. Po sprawdzeniu w bazie poszukiwanych i uzyskaniu nowego paszportu mógł bez przeszkód wrócić do kraju.
Problemy z paszportem za granicą
Anna, skazana na 1,5 roku więzienia, wyjechała do Niemiec, nie odbywając kary. Gdy skończyła jej się ważność polska dokumentacja, zgłosiła się do konsulatu po nowy paszport. Tam dowiedziała się, że jest poszukiwana. Konsul nie mógł jej zatrzymać, ale po kilku dniach niemiecka policja odwiedziła jej miejsce zamieszkania na prośbę polskich organów.
Nieświadomość przedawnienia
Tomasz, ukrywający się w Hiszpanii od 2010 roku, nie wiedział, że jego kara 1 roku i 4 miesięcy pozbawienia wolności przedawniła się po 15 latach. Po latach strachu postanowił sprawdzić swoją sytuację prawną. Po konsultacji z prawnikiem i potwierdzeniu braku wpisu w bazie poszukiwanych, bez obaw wrócił do Polski.
Przedawnienie wykonania kary pozbawienia wolności zależy od jej wymiaru i wynosi 15 lat w przypadku wyroków nieprzekraczających 5 lat. Osoba przebywająca za granicą może wyrobić dokumenty u konsula, jednak jeśli jest poszukiwana, może to skutkować powiadomieniem lokalnych służb. Konsul nie ma uprawnień do zatrzymania obywatela, ale organy ścigania w kraju pobytu mogą podjąć działania na wniosek polskich władz. Przed powrotem warto sprawdzić swoją sytuację prawną, by uniknąć niespodzianek na granicy.
Potrzebujesz fachowej porady prawnej w zakresie przedawnienia kary, możliwości powrotu do kraju lub wyrabiania dokumentów za granicą? Skorzystaj z profesjonalnych konsultacji online. Oferujemy szybkie i rzetelne wsparcie prawne, analizę Twojej sytuacji oraz pomoc w podjęciu właściwych kroków. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać indywidualną poradę bez konieczności wychodzenia z domu.
1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika