Autor: Marek Gola
Zostałem ukarany za złe parkowanie i nieudzielenie informacji, co do osoby poruszającej się samochodem (art. 96 § 3 K.w.). Dostałem wyrok nakazowy zapłacenia niewielkiej grzywny. Czy ten wyrok ma wpływ na moją niekaralność? Jestem nauczycielem i interesuje mnie, czy zostanę wpisany do KRK.
Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym.
Z treści Pana pytania wynika, iż sąd nie wymierzył Panu kary aresztu, która to kara jest przewidziana w katalogu kar w Kodeksie wykroczeń.
Powyższy fakt ma dla Pana istotne znaczenie, albowiem zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym:
„Art. 1. 1. Tworzy się Krajowy Rejestr Karny, zwany dalej"Rejestrem".
2. W Rejestrze gromadzi się dane o osobach:
1) prawomocnie skazanych za przestępstwa lub przestępstwa skarbowe;
2) przeciwko którym prawomocnie warunkowo umorzono postępowanie karne w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe;
3) przeciwko którym prawomocnie umorzono postępowanie karne w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe na podstawie amnestii;
4) będących obywatelami polskimi prawomocnie skazanymi przez sądy państw obcych;
5) wobec których prawomocnie orzeczono środki zabezpieczające w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe;
6) nieletnich, wobec których prawomocnie orzeczono środki wychowawcze, poprawcze lub leczniczo-wychowawcze albo którym wymierzono karę na podstawie art. 13 lub art. 94 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. z 2010 r. Nr 33, poz. 178, z późn. zm.), zwanej dalej"ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich";
7) prawomocnie skazanych za wykroczenia na karę aresztu;
8) poszukiwanych listem gończym;
9) tymczasowo aresztowanych;
10) nieletnich umieszczonych w schroniskach dla nieletnich.
3. W Rejestrze gromadzi się również dane o podmiotach zbiorowych, wobec których prawomocnie orzeczono karę pieniężną, przepadek, zakaz lub podanie wyroku do publicznej wiadomości, na podstawie ustawy z dnia 28 października 2002 r. o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary (Dz. U. Nr 197, poz. 1661, z późn. zm.).”
Krajowy Rejestr Karny zawiera dane o osobach prawomocnie skazanych za wykroczenia na karę aresztu (art. 1 ust. 2 pkt 7 ww. ustawy).
Z drugiej jednak strony będzie Pan uważany za osobę karaną, jednakże bez żadnych negatywnych konsekwencji, albowiem wpis taki nie może być nigdzie odnotowany. KRK będzie czyste. Zgodnie z art. 46 Kodeksu wykroczeń ukaranie uważa się za niebyłe po upływie 2 lat od wykonania, darowania lub przedawnienia wykonania kary.
Może Pan jednak spać spokojnie, albowiem fakt formalnego Pana ukarania nie ma żadnego znaczenia z punktu widzenia Pana niekaralności odnotowanej w Krajowym Rejestrze Karnym.
Zobacz też: Ustawa o opiece nad dziećmi do lat 3
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika