Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Wyprzedzanie zagrażające życiu, jak wykorzystać monitoring miejski do znalezienia kierowcy?

• Data: 2024-11-30 Autor: Kamil Kiecana

Ciężarówka wyprzedzała i prawie mnie jadącego z naprzeciwka zabiła. Musiałem uciekać na pobocze. Mam nagranie z wideorejestratora, jednak nie widać na nim tablic rejestracyjnych tamtego kierowcy. Na 100% złapał go później monitoring miejski miasta, w którego stronę się poruszał. Chcę pociągnąć kierowcę do odpowiedzialności? Jak to zrobić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wyprzedzanie zagrażające życiu, jak wykorzystać monitoring miejski do znalezienia kierowcy?

Narażenie człowieka na niebezpieczeństwo

Zgodnie z art. 160 Kodeksu karnego:


Art. 160. [Narażenie człowieka na niebezpieczeństwo]
§ 1. Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 lub 2 działa nieumyślnie,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§ 4. Nie podlega karze za przestępstwo określone w § 1–3 sprawca, który dobrowolnie uchylił grożące niebezpieczeństwo.
§ 5. Ściganie przestępstwa określonego w § 3 następuje na wniosek pokrzywdzonego”.

Zgodnie z poglądami piśmiennictwa prawnego i orzecznictwa, Sąd Najwyższy w uchwale składu 7 sędziów z 15 lutego 1977 r., sygn. akt VII KZP 22/76, wpisanej do księgi zasad prawnych, stwierdził, że: „Kierujący pojazdem mechanicznym, który naruszając zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, nie odpowiada na podstawie art. 160 d.k.k. [obecnie art. 160 § 1-3 k.k.]". Mimo że pogląd wyrażony przez Sąd Najwyższy zyskał aprobatę niektórych przedstawicieli doktryny (W. Radecki, E. Szwedek), może być kwestionowany ze względu na to, że główną jego przesłanką jest teza praktyczna głosząca, że »narażenie człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo jest w ruchu drogowym zjawiskiem zbyt częstym, aby mogło być ścigane« (zob. J. Kochanowski, Zagadnienia przestępstw drogowych i przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, Warszawa 1990, s. 42-43)”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zgłoszenie sprawy do organów i zabezpieczenie monitoringu

Z Pana relacji wynikałoby, że mogło dojść do ww. przestępstwa w stosunku do Pana osoby. Jeśli tak, to zasadne będzie złożenie zawiadomienia do organów ścigania w zakresie uzasadnionego podejrzenia popełnienia tych przestępstw. Zgłoszenie sprawy do organów ścigania (prokuratura, policja) ww. okoliczności spowoduje podjęcie przez organy czynności ukierunkowanych na zweryfikowanie zgłoszenia. Możemy przygotować dla Pana ww. zawiadomienie do organów ścigania w ramach osobnego zlecenia.


Organy powinny dążyć do zidentyfikowania osoby podejrzanej oraz do jej przesłuchania, a także do zgromadzenia innych dowodów w sprawie, w tym dowodów od Pana.

W tym kontekście należy niezwłocznie zwrócić się do administratora/operatora monitoringu, który zarejestrował pojazd, o to, aby zabezpieczył to nagranie i przekazał do organów ścigania, które będą prowadziły Pana sprawę.

Po przeprowadzonym postępowaniu organy zdecydują, czy skierować akt oskarżenia do sądu wobec osoby naruszającej Pana prawa i wtedy rozpocznie się postępowanie sądowe. Sąd także przeprowadzić powinien swoje postępowanie i finalnie orzec o winie lub braku winy i ewentualnych karach dla osoby naruszającej Pana prawa.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Kolizja z udziałem rowerzysty
Pan Tomasz, jadąc rowerem, został zmuszony do gwałtownego hamowania przez samochód osobowy, który nie ustąpił mu pierwszeństwa na przejeździe dla rowerów. Kierowca odjechał z miejsca zdarzenia, ale monitoring miejski uchwycił zdarzenie i tablice rejestracyjne pojazdu. Dzięki złożonemu zawiadomieniu na policji oraz wnioskowi o zabezpieczenie nagrania, kierowca został zidentyfikowany i ukarany za swoje niebezpieczne zachowanie.

 

Wymuszenie pierwszeństwa na skrzyżowaniu
Pani Anna, prowadząc samochód, musiała zjechać na pobocze, aby uniknąć zderzenia z autem, które wymusiło pierwszeństwo na skrzyżowaniu. Wideorejestrator nagrał sytuację, ale nie uchwycił tablic rejestracyjnych. Po zgłoszeniu zdarzenia na policję, Pani Anna wnioskowała o zabezpieczenie nagrania z monitoringu miejskiego, które zarejestrowało przejazd sprawcy przez skrzyżowanie. Nagranie pomogło w ustaleniu winnego.

 

Niebezpieczna sytuacja na przejściu dla pieszych
Pan Marek zauważył, jak na przejściu dla pieszych kierowca ciężarówki nie zatrzymał się, mimo czerwonego światła, zmuszając pieszego do nagłego zatrzymania. Pan Marek złożył zawiadomienie na policję i wskazał lokalizację, gdzie znajdowały się kamery miejskie. Nagranie zostało zabezpieczone przez policję i posłużyło jako dowód w ukaraniu kierowcy za stworzenie zagrożenia w ruchu drogowym.

Podsumowanie

Nagranie z monitoringu miejskiego może być kluczowym dowodem w sprawach o naruszenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Aby je uzyskać, należy jak najszybciej zgłosić zdarzenie na policję i złożyć wniosek o zabezpieczenie nagrania u administratora monitoringu. Czas reakcji jest istotny, ponieważ nagrania często są przechowywane jedynie przez określony czas.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w przygotowaniu wniosku o zabezpieczenie nagrania z monitoringu lub zgłoszenia sprawy na policję? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a nasi prawnicy udzielą Ci profesjonalnej porady.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »