• Data: 2023-10-06 Autor: Marek Gola
Przed 9 laty zostałem skazany przez sąd okręgowy za posiadanie 0,2 g marihuany. Za ten czyn dostałem 6 miesięcy w zawieszeniu na 3 lata, grzywnę i 34 godziny prac społecznych. Niestety, stało się to w monecie, w którym miałem od dawna zaplanowaną podróż do innego kraju w celach zarobkowych. Od tego czasu nie było mnie w Polsce. Chciałbym się dowiedzieć, jak mógłbym tę sprawę załatwić, nie idąc do więzienia.
Podstawa prawna: przepisy Kodeksu karnego (K.k.).
W pierwszej kolejności zasadnym byłoby ustalenie Pana danych w Krajowym Rejestrze Karnym pod kątem karalności oraz ścigania listem gończym. Po drugie, dysponując danymi z KRK należałoby podjąć działania zmierzające do zapoznania się z aktami sprawy karnej, w której był Pan skazany i w ramach której zapewne jest Pan poszukiwany. Zaplanowanie podróży bowiem niczego nie zmienia, tj. nie zwalniało Pana z obowiązku podjęcia próby i kontaktu z kuratorem. De facto bez wiedzy co znajduje się w KRK, nie jest Pan w stanie ustalić niczego.
Jedynie, co mnie dziwi, to rodzaje kar. Podaje Pan, że orzeczono wobec Pana karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, grzywnę i karę ograniczenia wolności. W mojej ocenie połączenie tych kar w taki sposób jest raczej niemożliwe, ale dopóty nie zobaczę wyroku, nie będę mógł się określić jednoznacznie. O ile takie byłoby Pana życzenie, możemy pozyskać dla Pana informacje z KRK i na ten podstawie przegotować plan dalszych działań.
Marek – powrót po latach i warunkowe umorzenie kary
Marek wyjechał z Polski tuż po wyroku skazującym go na karę ograniczenia wolności za drobne przestępstwo. Przez lata żył za granicą, nie wracając do kraju w obawie przed konsekwencjami. Po konsultacji z prawnikiem uzyskał odpis wyroku i sprawdził swoją sytuację w KRK. Okazało się, że nie stawił się do odbycia kary, przez co sprawa trafiła do sądu penitencjarnego. Prawnik pomógł mu w złożeniu wniosku o warunkowe umorzenie kary, argumentując jego niekaralność od tamtej pory i stabilną sytuację życiową. Sąd zgodził się na umorzenie, dzięki czemu Marek wrócił do Polski bez konsekwencji.
Kamil – przedawnienie i umorzenie poszukiwań
Kamil miał do odbycia karę grzywny i prac społecznych, ale tuż po wyroku wyjechał do Anglii i nie uregulował sprawy. Po 10 latach chciał wrócić do Polski, ale obawiał się konsekwencji. Sprawdził swoje dane w KRK i okazało się, że kara uległa przedawnieniu. W jego przypadku sąd uznał, że nie ma podstaw do ścigania, a poszukiwania zostały umorzone. Dzięki temu Kamil mógł wrócić bez obaw o zatrzymanie.
Piotr – zamiana kary na grzywnę
Piotr został skazany na 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu i 40 godzin prac społecznych, ale przed ich wykonaniem wyjechał do Niemiec. Po kilku latach chciał wrócić, ale obawiał się reakcji wymiaru sprawiedliwości. Skontaktował się z prawnikiem, który wystąpił do sądu o zamianę niewykonanej kary na grzywnę. Sąd przychylił się do wniosku, ponieważ Piotr od tamtej pory nie popełnił żadnych wykroczeń i prowadził ustabilizowane życie. Po zapłaceniu grzywny sprawa została zamknięta, a on mógł swobodnie wrócić do Polski.
Osoby, które wyjechały z Polski bez wykonania kary, mogą podjąć kroki, by uregulować swoją sytuację bez ryzyka więzienia. Kluczowe jest sprawdzenie swojej karalności w KRK i ustalenie, czy sprawa uległa przedawnieniu lub czy istnieje możliwość zamiany kary na grzywnę. W niektórych przypadkach możliwe jest także warunkowe umorzenie postępowania. Skorzystanie z pomocy prawnika może znacznie ułatwić proces i zwiększyć szanse na korzystne rozwiązanie, pozwalające na bezpieczny powrót do kraju.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online dla osób, które chcą uregulować swoją sytuację prawną bez ryzyka zatrzymania. Pomagamy w sprawdzeniu karalności w KRK, analizie akt sądowych oraz przygotowaniu wniosków o umorzenie kary, przedawnienie lub jej zamianę. Dzięki naszej pomocy możesz bezpiecznie wrócić do Polski i zamknąć sprawę zgodnie z obowiązującym prawem. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać indywidualną konsultację i skuteczne rozwiązanie dostosowane do Twojej sytuacji.
1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika