Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Wycofanie dobrowolnego poddania się karze

• Data: 2024-11-19 Autor: Marek Gola

Podczas kontroli znaleziono przy mnie 1,3 netto amfetaminy, następnie zostałem zatrzymany, a w międzyczasie w domu dokonano przeszukania. Zeznałem, iż niniejszy narkotyk posiadałem na własny użytek, co było zgodne z prawdą. Sytuacja była dla mnie bardzo stresująca i za wiele nie pamiętam, co zeznawałem, lecz utkwiło mi kilka elementów. Policjant namówił mnie, abym zgodził się na dobrowolne poddanie się karze (wyrok to kara grzywny). Zrzekłem się wglądu do akt sprawy (policjant stwierdził, że nie będzie mi to potrzebne z uwagi na dobrowolne poddanie się karze).
Obecnie otrzymałem powiadomienie o przesłaniu aktu oskarżenia przez prokuratora (wspomnę, że nie kontaktował się ze mną w sprawie ustalenia kary, jedynie z policjantem) oraz informacje o terminie posiedzenia.
Istotną dla mnie informacją jest fakt, czy mogę skorzystać z warunkowego umorzenia postępowania lub wnioskować o umorzenie postępowania, jeśli już wcześniej instytucja warunkowego ukorzenia kary była wobec mnie zastosowana – czas warunku oczywiście już upłynął (około 3 lat temu).
Dodam, że jestem osobą z wykształceniem wyższym, zajmowałem wysokie stanowisko, w chwili obecnej nie mam pracy, gdyż musiałem zrezygnować, aby odpocząć i poukładać swoje sprawy, gdyż właśnie ta sytuacja pokazała mi, że to wszystko zgadzało za daleko. Niedawno miesiące temu urodziło mi się dziecko. Planuję rozpocząć nową pracę, ale obawiam się o wyrok w opisanej sprawie. Czy mogę wycofać dobrowolne poddanie się karze? Co najlepiej zrobić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wycofanie dobrowolnego poddania się karze

Warunkowe umorzenie postępowania karnego

W chwili obecnej w mojej ocenie nie ma Pan możliwości starania się o umorzenie postępowania, jednakże ma Pan szanse na warunkowe umorzenie postępowania karnego. Jak wynika z treści art. 62a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w art. 62 ust. 1 lub 3, są środki odurzające lub substancje psychotropowe w ilości nieznacznej, przeznaczone na własny użytek sprawcy, postępowanie można umorzyć również przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia, jeżeli orzeczenie wobec sprawcy kary byłoby niecelowe ze względu na okoliczności popełnienia czynu, a także stopień jego społecznej szkodliwości. Uznać zatem należy, że zwrot „umorzyć przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia” oznacza tyle co „nie wszczynać” w rozumieniu art. 17 Kodeksu postępowania karnego. Skoro postępowanie zostało wszczęte, to jedyne, co Pan w chwili obecnej może uczynić, to starać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego. 

Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy niekaranego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa. Warunkowego umorzenia nie stosuje się do sprawcy przestępstwa zagrożonego karą przekraczającą 5 lat pozbawienia wolności.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Dobrowolne poddanie się karze i cofnięcie zgody na nie

Osobiście uważam, że dobrowolne poddanie się karze – na mocy art. 335 – nie jest dla Pana korzystne. Stwierdzona u Pana ilość środka odurzającego jest na tyle niewielka, że aż prosi o się zawalczenie o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Nie wyobrażam sobie, by wyrok w sprawie był surowszy aniżeli to, co Pan teraz ustalił, a zatem niczego nie powinien Pan stracić, walcząc o warunkowe umorzenie postępowania karnego.

Zasadne byłoby zatem złożenie pisma, w którym cofnie Pan zgodę na dobrowolne poddanie się karze i zawalczy Pan o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Rezygnacja z dostępu do akt nie pozbawia Pana prawa wglądu do tychże na tym etapie postępowania sądowego. 

Jeżeli nie jest Pana karany za przestępstwo umyślne, a z tego co Pan mówi, tak nie jest, nic nie stoi na przeszkodzie, by wystąpić o warunkowe umorzenie postępowania karnego.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Nieświadome zrzeknięcie się prawa do obrony

Pan Jan został zatrzymany za posiadanie 1,5 grama marihuany podczas kontroli drogowej. Na komisariacie policjant zaproponował mu dobrowolne poddanie się karze, tłumacząc, że to najprostsze rozwiązanie. Jan, będąc w stresie i nie znając swoich praw, zgodził się, nie czytając dokładnie dokumentów. Po konsultacji z prawnikiem dowiedział się, że mógłby ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania, ponieważ nie był wcześniej karany, a okoliczności czynu nie wskazywały na dużą społeczną szkodliwość. Ostatecznie złożył wniosek o wycofanie zgody na dobrowolne poddanie się karze i wniósł o rozważenie warunkowego umorzenia.

 

Niedoinformowanie o konsekwencjach wyroku

Pani Anna została przyłapana na posiadaniu małej ilości narkotyków na festiwalu muzycznym. Zestresowana sytuacją, zgodziła się na dobrowolne poddanie się karze, nie wiedząc, że wyrok będzie widniał w rejestrze karnym, co może utrudnić jej podjęcie pracy w sektorze publicznym. Po konsultacji z prawnikiem dowiedziała się, że mogła walczyć o warunkowe umorzenie postępowania. Złożyła pismo do sądu o cofnięcie zgody na dobrowolne poddanie się karze, argumentując, że jej decyzja była podjęta w wyniku niedoinformowania o konsekwencjach.

 

Rezygnacja z akt sprawy i walka o sprawiedliwy wyrok

Pan Tomasz został zatrzymany w trakcie przeszukania swojego mieszkania, gdzie znaleziono 1 gram amfetaminy. Podczas przesłuchania funkcjonariusz przekonał go, by zgodził się na grzywnę w ramach dobrowolnego poddania się karze, bez wglądu w akta sprawy. Po konsultacji z adwokatem Tomasz dowiedział się, że może wnioskować o warunkowe umorzenie postępowania, ponieważ środek odurzający był przeznaczony na własny użytek, a czyn miał niską społeczną szkodliwość. Złożył wniosek o wycofanie zgody i ponowne rozpatrzenie sprawy przez sąd.

Podsumowanie

Dobrowolne poddanie się karze może wydawać się prostym rozwiązaniem, jednak często wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi. Warto pamiętać, że istnieje możliwość wycofania zgody na taki wyrok i ubiegania się o warunkowe umorzenie postępowania, zwłaszcza w przypadku czynów o niskiej społecznej szkodliwości. Kluczowe jest skonsultowanie się z prawnikiem i dokładna analiza swojej sytuacji.

Oferta porad prawnych

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w wycofaniu dobrowolnego poddania się karze lub sporządzeniu odpowiedniego pisma, skontaktuj się z nami. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
2. Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii - Dz.U. 2005 nr 179 poz. 1485

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »