Wskazanie kierowcy pojazdu przy wykroczeniach - obowiązki właściciela i konsekwencje niewskazania

• Data: 2024-09-27 Autor: Karolina Grygorcewicz

GITD prowadzi czynności wyjaśniające w 3 następujących po sobie (w różne dni, tj. 7, 11, i 16) sprawach o wykroczenie ujawnione urządzeniem rejestrującym, a dotyczące tego samego wykroczenia, tj. przejazdu przez skrzyżowanie na czerwonym świetle. Samochód ujawniony w raportach jest moją własnością, ale przekazałem go w użytkowanie moim synom mieszkającym w innym mieście. Dodatkowo z samochodu korzystali ich koledzy. Trudno mi ustalić, kto konkretnie prowadził samochód podczas zarejestrowanych urządzeniem zdarzeń. Czy mogę przesłać trzykrotnie oświadczenie o tym, że nie wiem, kto w momencie zarejestrowania zdarzenia prowadził moje auto? Jakie konsekwencje tego kroku mogą powstać? Czy może w przypadku pierwszego zdarzenia oświadczyć, że nie znam danych kierowcy, a pozostałe dwa rozpisać pomiędzy moich synów (każdemu po 15 punktów karnych)?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wskazanie kierowcy pojazdu przy wykroczeniach - obowiązki właściciela i konsekwencje niewskazania

Wskazanie osoby kierowcy

Art. 78 ust. 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym na właściciela lub posiadacza pojazdu nakłada obowiązek wskazania na żądanie uprawnionego organu, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie. Pod pojęciem „komu” należy rozumieć wskazanie konkretnej osoby wraz z jej adresem.

Niewskazanie takiej osoby stanowi wykroczenie z art. 96 § 3 Kodeksu wykroczeń zagrożone karą grzywny. Naruszenie obowiązku wynikającego z art. 78 ust 4 może polegać na złożeniu oświadczenia o odmowie wskazania osoby, której został powierzony pojazd albo też na nieudzieleniu odpowiedzi na zadane pytanie.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Oświadczenie właściciela samochodu

Jeśli przesłałby Pan oświadczenie o tym, że nie wie Pan, kto w momencie zarejestrowania zdarzenia prowadził Pana auto, wówczas ma Pan dwie opcje:

  1. przyjąć mandat karny w kwocie 1000 zł lub
  2. odmówić przyjęcia mandatu, co będzie skutkowało wystąpieniem do sądu w z wnioskiem o Pana ukaranie.

Złożenie takiego oświadczenia miałoby przede wszystkim sens, w sytuacji gdy Pana pojazd zostałby np. skradziony i faktycznie nie jest Pan w stanie ustalić, kto nim jechał w dniu spornego zdarzenia.

Jednak proszę zwrócić z uwagę, że skoro nie jest Pan w stanie wskazać kierującego pojazdem, wybranie opcji w postaci przyjęcia mandatu karnego w związku z tym oświadczeniem skutkuje wyłącznie karą finansową, nie natomiast przyznaniem punktów karnych, których ilość jest duża.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Pan Adam, właściciel samochodu, otrzymał wezwanie od GITD w sprawie przekroczenia prędkości zarejestrowanego przez fotoradar. Ponieważ samochód był w użytkowaniu jego syna oraz jego kolegów, Pan Adam nie jest w stanie wskazać konkretnej osoby, która prowadziła pojazd w momencie zdarzenia. Wysłał oświadczenie do GITD, informując, że nie zna tożsamości kierowcy. W konsekwencji, Pan Adam przyjął mandat w wysokości 1000 zł, aby uniknąć dalszych postępowań sądowych, jednak nie otrzymał punktów karnych.

 

Pani Katarzyna, właścicielka samochodu, dowiedziała się, że jej pojazd został uchwycony przez kamery monitoringu na skrzyżowaniu, gdy przejeżdżał na czerwonym świetle. Samochód był w tym czasie używany przez jej męża i jego znajomych, którzy regularnie pożyczali pojazd na wspólne wyjazdy. Pani Katarzyna nie mogła ustalić, kto prowadził samochód podczas wykroczenia. Wysłała oświadczenie o braku wiedzy na temat kierowcy, po czym zdecydowała się nie przyjąć mandatu, co skutkowało skierowaniem sprawy do sądu.

 

Pan Jan, który użyczał swojego samochodu dorosłym dzieciom na czas ich pobytu w innym mieście, otrzymał trzy wezwania od GITD za przekroczenie prędkości na tej samej trasie w różnych dniach. Ponieważ samochodem jeździło kilka osób, Pan Jan nie był w stanie jednoznacznie wskazać kierowcy. Postanowił rozdzielić odpowiedzialność pomiędzy swoje dzieci, każde przyznało się do jednego wykroczenia, akceptując mandaty i punkty karne. Dzięki temu uniknął jednej większej kary, jednak obciążenie punktami rozdzieliło się na kilka osób.

Podsumowanie

Właściciel pojazdu ma obowiązek wskazania kierowcy w momencie zarejestrowania wykroczenia. W przypadku braku możliwości ustalenia, kto prowadził samochód, właściciel może przyjąć mandat bez punktów karnych lub skierować sprawę do sądu, narażając się na potencjalnie wyższe koszty. Ważne jest świadome podejmowanie decyzji, aby zminimalizować ryzyko konsekwencji prawnych.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism, aby skutecznie i bezpiecznie rozwiązać kwestie związane z wykroczeniami drogowymi i odpowiedzialnością właściciela pojazdu. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie w Twojej sprawie. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń - Dz.U. 1971 nr 12 poz. 114
2. Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym - Dz.U. 1997 nr 98 poz. 602

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »