Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku – dlaczego warto się o niego postarać?

• Data: 2024-02-26 Autor: Artykuł Partnera

Nabycie spadku może nastąpić na skutek wniosku lub notarialnego poświadczenia dziedziczenia. Warto wiedzieć jak złożyć taki wniosek.
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku – dlaczego warto się o niego postarać?

Stwierdzenie nabycia spadku

Dlaczego tak istotne jest stwierdzenie nabycia spadku? Potwierdza ono prawa do spadku, uzyskany w ten sposób dokument pozwala załatwić wiele spraw, ustalić kwestie własności. Stwierdzenie nabycia spadku zastąpić można procedurą u notariusza, jednakże są sytuacje, w których droga sądowa jest tak naprawdę jedyną możliwą.

Kiedy procedura stwierdzenia nabycia powinna zostać przeprowadzona przez sąd?

Jeżeli krąg spadkobierców jest niewielki i nie pozostawia wątpliwości, a co więcej – osoby dziedziczące po zmarłym nie kłócą się o podział majątku, najprostszym rozwiązaniem jest uzyskanie notarialnego poświadczenia dziedziczenia. Przebiega ono szybko, co prawda należy za nie uiścić opłatę, nie jest ona jednak wygórowana, nie trzeba też czekać na terminy w sądzie. Jeśli jednak ma miejsce częsta sytuacja – spadkobiercy nie mogą się porozumieć, najprawdopodobniej konieczne będzie udanie się do sądu. Procedura stwierdzenia nabycia spadku może ciągnąć się długo, szczególnie jeśli wymaga powołania biegłych. Tylko jednak w ten sposób można bez wątpliwości rozstrzygnąć spór między stronami. Nieodzowny może być też udział sądu jeśli powstają trudności z ustaleniem kręgu spadkobierców. Sąd może powołać świadków i przeprowadzić postępowanie dowodowe, które pomoże ustalić kto dziedziczy po zmarłym.

Co powinno się znaleźć we wniosku o stwierdzenie nabycia spadku?

We wniosku o stwierdzenie nabycia spadku powinny się znaleźć informacje takiej jak dane sądu, do którego kierowany jest wniosek oraz dane wnioskodawcy i innych uczestników postępowania. Ponadto należy zamieścić informacje o zmarłym wraz z datą i miejscem zgonu. We wniosku należy jasno wskazać o co wnioskodawca się ubiega. Ponadto wymienić należy dokumenty załączane do pisma, takie jak na przykład akt zgonu czy dokumentacja związana z testamentem. Wniosek należy odręcznie podpisać.

Artykuł powstał we współpracy z tomaszwalczak.pl. Na stronie dostępne są informacje z zakresu prawa karnego, dotyczące spraw pracowniczych czy kwestii takich jak rozwód – orzekanie o winie.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »