• Data: 2024-06-16 Autor: Kinga Karaś
W 2010 r. dostałem wyrok 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Dostałem kuratora, do którego chodziłem do czasu wyjazdu za granicę. Po wyjeździe sąd odroczył mi wykonanie kary na okres 12 miesięcy. Przestałem chodzić do kuratora i wystawiono za mną polski list gończy. Po jakim okresie moja sprawa zostanie przedawniona? Dodam, że to wyrok za wzięcie AGD na raty mimo braku pracy. Czy mogę złożyć wizytę w ambasadzie za granicą po wydanie dokumentów? Czy mogę być tam zatrzymany?
Poniższa odpowiedź została oparta na przedstawionym przez Pana stanie faktycznym i zawiera ocenę sytuacji prawnej. Podstawę prawną stanowi: ustawa Kodeks karny (zwana dalej: K.k.).
W przedstawionym stanie fatycznym mamy do czynienia z przedawnieniem karalności za przestępstwo oszustwa.
Przedawnienie karalności w przypadku tego typu sprawy następuje z upływem lat 15. Jeżeli czyn popełniono w 2010 roku, to przedawnienie karalności nastąpi dopiero w 2025 roku. Do tego czasu ze względu na wydany „list gończy” jest Pan osobą poszukiwaną i do tego czasu policja może Pana złapać i przymusowo doprowadzić do zakładu karnego celem odbycia zasądzonej kary pozbawienia wolności. Odpowiadając na Pana pytanie dotyczące wizyty w ambasadzie, to ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na nie. Organy ścigania do 2025 roku mają obowiązek doprowadzić Pana celem odbycia kary. Dlatego też brak jest możliwości zapewnienia Panu bezpieczeństwa w tym zakresie.
Zgodnie z art. 286 § 1 K.k. „kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.
Zgodnie z art. 101 § 1 K.k.:
„§ 1. Karalność przestępstwa ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynęło lat:
1) 30 – gdy czyn stanowi zbrodnię zabójstwa;
2) 20 – gdy czyn stanowi inną zbrodnię;
2a) 15 – gdy czyn stanowi występek zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą 5 lat;
3) 10 – gdy czyn stanowi występek zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą 3 lata;
4) 5 – gdy chodzi o pozostałe występki”.
Zgodnie z art. 103 k.k.:
„§ 1. Nie można wykonać kary, jeżeli od uprawomocnienia się wyroku skazującego upłynęło lat:
1) 30 – w razie skazania na karę pozbawienia wolności przekraczającą 5 lat albo karę surowszą;
2) 15 – w razie skazania na karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą 5 lat;
3) 10 – w razie skazania na inną karę.
§ 2. Przepis § 1 pkt 3 stosuje się odpowiednio do środków karnych, środków kompensacyjnych oraz przepadku”.
Zobacz też: Art. 286 K.k. przedawnienie
W przypadku przestępstwa oszustwa (286 § 1 K.k.) karalność ulega przedawnieniu z upływem lat 15, jednak w sytuacji gdy wszczęto postępowanie karne okres ten ulega przedłużeniu na kolejne 10 lat. Jednak wiele zależy od „momentu” popełnienia czynu, ponieważ art. 101 przewidujący okres przedawnienia był modyfikowany.
Ustawa z dnia 3 czerwca 2005 r. o zmianie ustawy Kodeks karny dodano ustęp 2a przewidujący 15 letni okres przedawnienia – zmiana ta weszła w życie z dniem 03.08.2005. Zgodnie z art. 2 tej ustawy do czynów popełnionych przed wejściem w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy Kodeksu karnego o przedawnieniu w brzmieniu nadanym tą ustawą, chyba że termin przedawnienia już upłynął.
Podsumowując, przedawnienie Pana karalności nastąpi dopiero w 2025 roku. Do tego czasu zarówno podczas odbierania nowych dokumentów tożsamości, jak i podczas czynności życia codziennego może Pan zostać zatrzymany przez policję i poprowadzony celem wykonania zasądzonej kary.
Wizyta w polskiej ambasadzie za granicą w sytuacji, gdy jest się poszukiwanym na podstawie listu gończego, wiąże się z ryzykiem zatrzymania i deportacji do Polski. Przedawnienie karalności w przypadku przestępstwa oszustwa następuje po 15 latach, jednak do tego czasu organy ścigania mają obowiązek dążyć do wykonania wyroku. Dlatego przed planowaną wizytą warto rozważyć konsekwencje prawne i ewentualnie skonsultować się z prawnikiem.
Potrzebujesz pomocy prawnej lub sporządzenia pism związanych z przestępstwami i przedawnieniami? Skorzystaj z naszych usług porad prawnych online, aby uzyskać profesjonalne wsparcie i rozwiązania dostosowane do Twojej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika