Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Wezwanie od straży miejskiej a przebywanie za granicą, jak się bronić?

• Data: 2024-11-08 Autor: Katarzyna Talkowska

Otrzymałem wezwanie do straży miejskiej, w którym postawili mi zarzut złego parkowania i chcieli, abym złożył wyjaśnienia. Odesłałem list, w którym napisałem, że odmawiam składania wyjaśnień. Następnie przyszedł od nich kolejny list. Straż żąda stawienia się osobiście lub odesłania podpisanego, wysłanego dokumentu. Przebywam za granicą, wyjechałem zaraz po wysłaniu pierwszego listu i nie mam możliwości powrotu. Czy przy niestawieniu się i niepodpisaniu dokumentu sprawa trafi do sądu? Czy przy podpisaniu tego dokumentu i odesłaniu go sprawa skończy się mandatem?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wezwanie od straży miejskiej a przebywanie za granicą, jak się bronić?

Pouczenie przed wnioskiem o ukaranie do sądu

Dokument, który Pan otrzymał, to pouczenie o Pana prawach i obowiązkach w związku z tym, że na podstawie materiału dowodowego zgromadzonego w aktach prowadzonej sprawy istnieją podstawy do wniesienia wobec Pana wniosku o ukaranie (odmowa składania zeznań, odmowa odesłania podpisanego oświadczenia). Zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz. U. z 2022 r., poz. 1124): „W postępowaniu uregulowanym w niniejszym kodeksie stosuje się odpowiednio przepisy art. 2, art. 4, art. 5, art. 7-9, art. 13, art. 14, art. 15 paragraf 2 i 3, art. 16, art. 18 paragraf 2, art. 20, art. 23 oraz art. 23a Kodeksu postępowania karnego.”. Nadto zgodnie z art. 16 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 2022 r., poz. 1375): „Jeżeli organ prowadzący postępowanie jest obowiązany pouczyć uczestników postępowania o ciążących obowiązkach i o przysługujących im uprawnieniach, brak takiego pouczenia lub mylne pouczenie nie może wywoływać ujemnych skutków procesowych dla uczestnika postępowania lub innej osoby, której to dotyczy. Zatem przed sporządzeniem wniosku o ukaranie do sądu należało Pana pouczyć o przysługujących Panu prawach.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przyjęcie mandatu lub obrona przed wykroczeniem w sądzie

Z uwagi na to, że zarzucono Panu wykroczenie, to oskarżycielem w sprawie będzie Policja. Kolejną czynnością w sprawie jest sporządzenie wniosku o ukaranie do sądu. Wniosek o ukaranie powinien zawierać:

  1. imię i nazwisko oraz adres obwinionego, a także inne dane niezbędne do ustalenia jego tożsamości;
  2. określenie zarzucanego obwinionemu czynu ze wskazaniem miejsca, czasu, sposobu i okoliczności jego popełnienia;
  3. wskazanie dowodów;
  4. imię i nazwisko oraz podpis sporządzającego wniosek, a także adres, gdy wniosek pochodzi od pokrzywdzonego.

W mojej ocenie aktualnie, aby uniknąć postępowania sądowego (oczywiście, o ile taka jest Pana intencja), to zasadne byłoby skontaktowanie się z funkcjonariuszem prowadzącym sprawę i wskazanie, że chciałby Pan przyjąć mandat.

Natomiast jeżeli Pana intencją jest prowadzenie postępowania w sprawie, np. z uwagi na posiadane dowody, niezasadne zarzucenie Panu popełnienia wykroczenia, to w takim wypadku należy oczekiwać na kolejne pismo z policji zawierające informacje o skierowaniu wniosku o ukaranie do sądu.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

"Mandat bez winy" Pan Michał zaparkował swój samochód na miejscu, które wydało mu się legalne, ponieważ nie widział żadnego znaku zakazującego postoju. Kilka dni później otrzymał wezwanie do straży miejskiej, gdzie zarzucono mu parkowanie w niedozwolonym miejscu. Pan Michał był przekonany, że straż miejska popełniła błąd, więc odmówił złożenia wyjaśnień i odesłał pismo z informacją o swojej odmowie. W odpowiedzi straż miejska przesłała kolejne wezwanie, grożąc skierowaniem sprawy do sądu. Michał, nie chcąc tracić czasu i pieniędzy na postępowanie sądowe, zdecydował się ostatecznie przyjąć mandat, mimo że czuł się niesprawiedliwie ukarany.

 

"Wyjazd za granicę i problem z komunikacją" Pani Anna otrzymała wezwanie do straży miejskiej za rzekomo niewłaściwe parkowanie. Przed otrzymaniem pisma, wyjechała na długoterminowy kontrakt za granicę. Wysłała list informujący, że przebywa poza Polską i nie jest w stanie stawić się osobiście. Straż miejska ponownie wezwała Annę do osobistego stawienia się lub podpisania przesłanego oświadczenia. Z powodu braku odpowiedzi i komunikacji, straż miejska skierowała sprawę do sądu, uznając odmowę wyjaśnień za utrudnianie postępowania.

 

"Dowody na niewinność" Pan Jacek zaparkował na osiedlowej ulicy, gdzie inni mieszkańcy często zostawiali swoje auta. Kilka dni później dostał wezwanie do straży miejskiej za złe parkowanie. Jacek, wiedząc, że miejsce nie było oznaczone zakazem i posiadając nagranie z monitoringu, odmówił podpisania oświadczenia, planując udowodnić swoją niewinność w sądzie. Straż miejska po otrzymaniu jego odmowy, przesłała mu ponowne wezwanie z pouczeniem o możliwym skierowaniu sprawy do sądu. Jacek postanowił stawić się na rozprawie i przedstawić swoje dowody.

Podsumowanie

W przypadku otrzymania wezwania od straży miejskiej za złe parkowanie, można zdecydować się na przyjęcie mandatu lub odmówić złożenia wyjaśnień, co może skutkować skierowaniem sprawy do sądu. Ważne jest, aby znać swoje prawa, w tym możliwość obrony oraz procedurę wnioskowania o ukaranie. Jeśli posiadasz dowody świadczące o swojej niewinności, warto rozważyć obronę przed sądem zamiast przyjmowania mandatu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Oferta porad prawnych

Jeśli potrzebujesz porady prawnej lub pomocy w sporządzeniu pisma, opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a nasi eksperci udzielą Ci wsparcia. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego - Dz.U. 1997 nr 89 poz. 555
2. Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń - Dz.U. 1971 nr 12 poz. 114

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »