• Data: 2024-07-20 Autor: Karolina Grygorcewicz
Chciałabym zasięgnąć porady dotyczącej skasowania wyroku syna w KRK. Syn dostał wyrok 4 miesięcy pozbawienia wolności, z możliwością odbycia prac społecznych 20 godzin w miesiącu przez 4 miesiące. Wykonał te prace w całości. Zakończył dwa miesiące temu. Po jakim czasie możliwe jest usunięcie z KRK? Czy można wnioskować o wcześniejsze wykreślenie z tego rejestru?
Zgodnie z art. 106 Kodeksu karnego (K.k.) z chwilą zatarcia skazania uważa się je za niebyłe; wpis o skazaniu usuwa się z rejestru skazanych.
Jednocześnie, zgodnie z art. 106a K.k. „nie podlega zatarciu skazanie na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, jeżeli pokrzywdzony był małoletnim poniżej lat 15”.
Zgodnie z art. 107 § 1 „w razie skazania na karę pozbawienia wolności wymienioną w art. 32 pkt 3 lub karę 25 lat pozbawienia wolności, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 10 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania”.
Rozumiem, że w sytuacji Pani syna miała miejsce taka sytuacja, że sąd zamiast wymierzonej kary pozbawienia wolności orzekł karę ograniczenia wolności, zgodnie z art. 37a § 1, tj. „jeżeli przestępstwo jest zagrożone tylko karą pozbawienia wolności nieprzekraczającą 8 lat, a wymierzona za nie kara pozbawienia wolności nie byłaby surowsza od roku, sąd może zamiast tej kary orzec karę ograniczenia wolności nie niższą od 3 miesięcy albo grzywnę nie niższą od 100 stawek dziennych, jeżeli równocześnie orzeka środek karny, środek kompensacyjny lub przepadek”.
Natomiast, zgodnie z art. 107 § 4 „w razie skazania na karę ograniczenia wolności zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 3 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania”.
Skoro zatem syn odbył karę ograniczenia wolności w marcu 2023 r., to od tej daty należy liczyć 3 lata, które umożliwią zatarcie skazania.
Jeśli chodzi o kwestię wcześniejszego zatarcia kary ograniczenia wolności, to art. 107 § 2 przewiduje co prawda możliwość zarządzenia wcześniejszego zatarcia przez sąd (czyli na wniosek), jednak jedynie w odniesieniu do kary izolacyjnej.
Zatarcie skazania jest ważnym procesem umożliwiającym rehabilitację i powrót do normalnego życia po odbyciu kary. W przypadkach kary ograniczenia wolności, zatarcie następuje automatycznie po trzech latach od zakończenia kary, ale istnieje również możliwość wcześniejszego zatarcia na wniosek. Dzięki temu osoby skazane mają szansę na szybsze usunięcie wpisu z rejestru karnego i łatwiejsze znalezienie zatrudnienia lub kontynuowanie edukacji.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy prawnej online lub wsparcia w przygotowaniu pism? Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachowe porady i skuteczne rozwiązania dostosowane do Twojej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika