Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Upływ ważności prawa jazdy, jakie są konsekwencje prawne?

• Data: 2024-08-15 Autor: Katarzyna Talkowska

Moje prawo jazdy kat. B straciło ważność pół roku temu. Niedawno zostałem zatrzymany do kontroli drogowej, w wyniku której stwierdzono upłynięcie terminu ważności tego uprawnienia. Postawiono mi zarzut popełnienia wykroczenia z Kodeksu wykroczeń – art. 94 § 1. Otrzymałem wezwanie na komisariat w celu złożenia wyjaśnień. Następnego dnia udałem się na badania lekarskie i złożyłem wniosek o nowy dokument. Został mi on wydany, według rubryki 4a, z datą upłynięcia poprzedniego. Kobieta, która mnie przesłuchiwała, nie do końca wiedziała, co z tym zrobić, i zagroziła zakazem prowadzenia pojazdów. Mimo wszystko ustaliła termin następnego spotkania. Jestem kierowcą zawodowym i to moje jedyne źródło utrzymania. Nawet gdybym zmienił stanowisko w miejscu, w którym jestem zatrudniony, nie mam możliwości dostania się do pracy inaczej niż samochodem. Czy jest cokolwiek, czym mogę się obronić przed zakazem prowadzenia pojazdów?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Upływ ważności prawa jazdy, jakie są konsekwencje prawne?

Brak ważnego dokumentu

W pierwszej kolejności wskazać należy wskazać, jakie dane zapisywane są w poszczególnych rubrykach prawa jazdy:

  • rubryka 4b – określa datę ważności prawa jazdy.
  • rubryka 4a – datę wydania prawa jazdy.

Na dzień 27 maja 2023 r. nie miał Pan ważnego dokumentu, a w ten dzień popełnił Pan wykroczenie. Zgodnie z art. 94 § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń „kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych”. Niestety zgodnie z art. 94 § 3 wyżej wskazanej ustawy w razie popełnienia tego wykroczenia orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów. Zakaz ten orzeka się obligatoryjnie. Kwestię tego środka karnego reguluje art. 29 § 1 Kodeksu wykroczeń, zgodnie z którym zakaz prowadzenia pojazdów wymierza się w miesiącach lub latach, na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Orzekając zakaz prowadzenia pojazdów, określa się rodzaj pojazdu, którego zakaz dotyczy.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Złagodzenie kary lub odstąpienie od jej wymierzenia

Tak naprawdę w Pana przypadku możliwością uniknięcia nałożenia tego środka karnego jest zastosowanie art. 39 Kodeksu wykroczeń. Zgodnie z § 1 w wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie można – biorąc pod uwagę charakter i okoliczności czynu lub właściwości i warunki osobiste sprawcy – zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary albo odstąpić od wymierzenia kary lub środka karnego. Dodatkowo w oparciu o § 4 w razie odstąpienia od wymierzenia kary można zastosować do sprawcy środek oddziaływania społecznego, mający na celu przywrócenie naruszonego porządku prawnego lub naprawienie wyrządzonej krzywdy, polegający zwłaszcza na przeproszeniu pokrzywdzonego, uroczystym zapewnieniu niepopełniania więcej takiego czynu albo zobowiązania sprawcy do przywrócenia stanu poprzedniego.

Być może jest jakieś uzasadnienie, dlaczego Pan nie dokonał wymiany dokumentu wcześniej, np. choroba, trudna sytuacja rodzinna, trudna sytuacja życiowa. Nadto proszę wskazać prowadzącej postępowanie jaki Pan ma zawód i że np. jest Pan jedynym żywicielem rodziny i żeby rozważyła zastosowanie wobec Pana tej szczególnej instytucji. Warto przedłożyć opinie o Panu jako o osobie od np. pracodawcy.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Trudna sytuacja rodzinna

Pan Marek, który od 20 lat pracuje jako zawodowy kierowca, nie przedłużył ważności swojego prawa jazdy. Powodem była trudna sytuacja rodzinna – jego żona zachorowała na poważną chorobę, a on musiał zająć się opieką nad nią i dwójką małych dzieci. W wyniku ciągłego stresu i zmęczenia, przegapił termin wymiany dokumentu. Gdy został zatrzymany do kontroli drogowej, okazało się, że jego prawo jazdy straciło ważność kilka miesięcy wcześniej. Pomimo tego, że natychmiast złożył wniosek o nowy dokument, grozi mu teraz zakaz prowadzenia pojazdów.

 

Przeoczenie terminu z powodu przeprowadzki

Pani Anna, pracująca jako dostawca, niedawno przeprowadziła się do innego miasta. W trakcie pakowania i organizowania życia w nowym miejscu, przeoczyła termin ważności swojego prawa jazdy. Kilka miesięcy później, podczas rutynowej kontroli, policjant stwierdził, że jej dokument stracił ważność. Pani Anna natychmiast podjęła kroki w celu jego odnowienia, ale teraz stoi przed groźbą utraty prawa do wykonywania swojego zawodu, co byłoby dla niej katastrofą finansową.

 

Wypadek losowy

Pan Jan, doświadczony kierowca autobusu, nie przedłużył swojego prawa jazdy, ponieważ jego dom został zalany podczas powodzi, która zniszczyła część dokumentów. Skupiony na naprawie szkód i odzyskiwaniu utraconego mienia, zapomniał o upływającym terminie ważności prawa jazdy. Został zatrzymany podczas kontroli drogowej i dowiedział się, że prawo jazdy straciło ważność kilka miesięcy wcześniej. Chociaż szybko złożył wniosek o nowy dokument, teraz grozi mu zakaz prowadzenia pojazdów, co wpłynie na jego zdolność do pracy i utrzymania rodziny.

Podsumowanie

Prowadzenie pojazdu po utracie ważności prawa jazdy stanowi poważne wykroczenie, które wiąże się z groźbą nałożenia zakazu prowadzenia pojazdów. Jednak w szczególnych przypadkach, takich jak trudna sytuacja życiowa czy losowe zdarzenia, istnieje możliwość nadzwyczajnego złagodzenia kary lub odstąpienia od jej wymierzenia. Ważne jest, aby jak najszybciej podjąć kroki w celu odnowienia dokumentu oraz przedstawić odpowiednie wyjaśnienia podczas postępowania.

Oferta porad prawnych

Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy prawnej online lub wsparcia w sporządzeniu pism procesowych, skontaktuj się z nami – zapewniamy szybką i rzetelną obsługę dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń - Dz.U. 1971 nr 12 poz. 114

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »