• Data: 2024-01-17 Autor: Katarzyna Talkowska
Oskarżyłem osobę z art 190 o stalking. Prokurator wystosował akt oskarżenia, ta osoba otrzymała dozór policyjny i zakaz zbliżania – śledztwo wciąż się toczyło i sprawa na tym etapie NIE została jeszcze skierowana do sądu. Prokurator zaproponował, abyśmy wraz z tą osobą poddali się zewnętrznej mediacji, którą prokurator wskazał w celu zawarcia ugody. Taka ugoda została zawarta. W ugodzie zawarliśmy zakaz kontaktu i zadośćuczynienie w pewnej kwocie, w zamian wniosek o ściganie złożony przeze mnie został cofnięty, prokurator to zaakceptował i umorzył śledztwo oraz wszelkie represje. Czy to ostatecznie kończy sprawę? Z racji tego, że w ugodzie przed mediatorem zgodziłem się na zakaz kontaktu z tą osobą i zadośćuczynienie dla mnie płacone w ratach przez pewien okres – kto jest gwarantem tej ugody i w jaki sposób można w razie czego egzekwować jej postanowienia, to znaczy w razie czego, jak ten zakaz kontaktu byłby złamany lub zadośćuczynienie niewypłacone? Jak można egzekwować w razie czego postanowienia tej ugody zawartej przed mediatorem? Czy można wznowić postępowanie i żądać ukarania sprawcy?
Zawarcie ugody zakończyło postępowanie karne wszczęte na skutek Pana zawiadomienia, gdyż postępowanie to zostało umorzone. Warto jest prześledzić zapisy ugody, czy nie wynika z niej jakiekolwiek zrzeczenie się przez Pana konkretnych roszczeń wobec sprawcy. Z uwagi na to, że były to mediacje w sprawie karnej, zapewne nie ma tam zapisów, które mogłyby w jakikolwiek sposób Panu zaszkodzić. Zasadne byłoby przesłanie skanu zawartej ugody w ramach pytania dodatkowego, celem prześledzenia jej zapisów.
W przypadku, kiedy ugoda została zawarta jedynie przed mediatorem, a nie została zatwierdzona przez sąd (w Pana posiadaniu jest tylko ugoda zawarta przed mediatorem i nie ma postanowienia sądu o jej zatwierdzeniu), to wówczas taka ugoda nie korzysta z takiej samej mocy prawnej jak ugoda zatwierdzona przez sąd. Co to oznacza w praktyce? Mianowicie w przypadku, w którym ugoda nie będzie realizowana, to wówczas, aby uzyskać wskazane w niej zadośćuczynienie, to musi Pan pozwać tą osobę do sądu cywilnego o zapłatę kwoty wskazanej w ugodzie mediacyjnej, która nie została Panu spłacona. Wówczas łatwiej będzie uzyskać nakaz zapłaty, który w przypadku jego niezaskarżenia stanowić będzie tytuł, nadając się do egzekucji na drodze przymusu państwowego, tj. z udziałem komornika.
Natomiast w przypadku, w którym zakaz kontaktu zostałby złamany, to wówczas może Pan ponownie wystąpić z zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w przypadku w którym nie doszło do przedawnienia karalności czynu. Przestępstwo stalkingu określone jest w art. 190a ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 2022 r., poz. 1138). Przedawnienie karalności tego czynu to 5 lat, zgodnie z art. 101 § 1 pkt 4 Kodeksu karnego. Termin liczony jest od dnia popełnienia czynu.
W przypadku braku realizacji ugody powinien Pan skierować roszczenia na drogę postępowania sądowego, tj. na drogę cywilną. Dopóki nie przedawni się karalność czynu, to może Pan zgłosić zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia czynu ze wskazaniem na nierealizowaną przez sprawcę ugodę.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika