Autor: Marek Gola
W sierpniu 2019 roku otrzymałem odmowę z komendy wojewódzkiej w sprawie wydania pozwolenia na broń myśliwską. Było tak z powodu wyroku, jaki otrzymałem we wrześniu 2018 roku za prowadzenia samochodu bez uprawnień. Czy mogę ponownie ubiegać się o pozwolenie zaraz po zakończeniu wyroku, czyli we wrześniu 2020? Czy musi minąć jeszcze jakiś dodatkowy czas?
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy „pozwolenia na broń nie wydaje się osobom:
1) niemającym ukończonych 21 lat, z zastrzeżeniem ust. 2;
2) z zaburzeniami psychicznymi, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. z 2020 r. poz. 685), lub o znacznie ograniczonej sprawności psychofizycznej;
3) wykazującym istotne zaburzenia funkcjonowania psychologicznego;
4) uzależnionym od alkoholu lub od substancji psychoaktywnych;
5) nieposiadającym miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
6) stanowiącym zagrożenie dla siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego:
a) skazanym prawomocnym orzeczeniem sądu za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe,
b) skazanym prawomocnym orzeczeniem sądu za nieumyślne przestępstwo:
Zobacz też: Nieumyślne poświadczenie nieprawdy
W Pana przypadku mamy do czynienia z przestępstwem umyślnym, a zatem odmowa winna była być tłumaczona na podstawie art. 15 ust 1 pkt 6 lit a) ww. ustawy.
Zasadne jest zatem wystąpienie do KRK z wnioskiem o ustalenie, czy jest Pan nadal wpisany do KRK. Jeżeli tak, wówczas nie ma co ponawiać wniosku o wydanie pozwolenia na budowę. Jeżeli nie, wtedy wniosek taki można składać. Jak dojdzie już do zatarcia skazania, wówczas trudno będzie wykazać, że występują przesłanki pozwalające odmówić wydania pozwolenia.
Odmowa ze względu na wcześniejsze skazanie
Michał, pasjonat łowiectwa, w 2017 roku został skazany za oszustwo gospodarcze. Po kilku latach, gdy spełnił wszystkie warunki wyroku, złożył wniosek o pozwolenie na broń myśliwską. Policja odmówiła, powołując się na jego wcześniejsze skazanie. Dopiero po zatarciu wyroku w Krajowym Rejestrze Karnym mógł ponownie ubiegać się o pozwolenie.
Oczekiwanie na zatarcie wyroku
Tomasz w 2020 roku otrzymał wyrok w zawieszeniu za nieumyślne spowodowanie wypadku drogowego. Po upływie okresu próby i zakończeniu kary wystąpił o pozwolenie na broń, jednak policja odmówiła ze względu na to, że wyrok wciąż widniał w rejestrze. Dopiero po formalnym zatarciu skazania jego wniosek został rozpatrzony pozytywnie.
Błędne przekonanie o możliwości uzyskania pozwolenia
Andrzej, były wojskowy, został skazany za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Po zakończeniu kary uznał, że może od razu starać się o pozwolenie na broń. Policja odrzuciła jego wniosek, informując, że przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji wyklucza go z możliwości uzyskania pozwolenia. Dopiero po kilku latach, gdy spełnił warunki prawne, mógł ponownie aplikować.
Uzyskanie pozwolenia na broń myśliwską po wcześniejszym wyroku może być skomplikowane i zależy od rodzaju przestępstwa oraz okresu, jaki upłynął od skazania. W przypadku przestępstw umyślnych wyrok skutkuje automatyczną odmową, a ponowne ubieganie się o pozwolenie jest możliwe dopiero po jego zatarciu w Krajowym Rejestrze Karnym. Osoby skazane za nieumyślne przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, jeśli były pod wpływem alkoholu lub narkotyków, również muszą liczyć się z odmową. Kluczowe jest sprawdzenie, czy wyrok został już wykreślony z rejestru, ponieważ dopiero wtedy istnieje realna szansa na pozytywne rozpatrzenie wniosku.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online w zakresie uzyskiwania pozwolenia na broń myśliwską, zwłaszcza w przypadkach utrudnień związanych z wcześniejszymi wyrokami. Skonsultujemy Twoją sytuację, pomożemy ustalić, czy masz szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku i wskażemy najlepsze kroki prawne. Dzięki naszej pomocy unikniesz błędów formalnych i zwiększysz swoje szanse na uzyskanie pozwolenia. Skontaktuj się z nami wygodnie przez internet i uzyskaj fachową pomoc bez wychodzenia z domu.
1. Ustawa z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji - Dz.U. 1999 nr 53 poz. 549
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika