Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Skazanie na 2 lata pozbawienia wolności a opieka nad niepełnosprawnym dzieckiem

• Data: 2024-12-02 Autor: Marek Gola

Moje pytanie dotyczy osoby z najbliższej rodziny, która została skazana na 2 lata pozbawienia wolności z artykułu 200 § 1 K.k. Nie zastosowano tymczasowego aresztowania. Obecnie skazany złożył apelację i liczymy na zmniejszenie kary albo nawet uniewinnienie, ale teraz załóżmy, że sąd drugiej instancji podtrzyma wyrok sądu z pierwszej instancji. Jakie w takiej sytuacji istnieją możliwości, żeby ta osoba mogła odbyć karę poza więzieniem? Wiem, że powyżej 1 roku nie ma możliwości odbycia kary w zawieszeniu. Jednak jeśli osoba ukarana to człowiek, który wychowuje niepełnosprawne dziecko, jest przykładnym ojcem i mężem, wcześniej nigdy nie był karany, posiada bardzo dobrą opinię, czy sąd może to uwzględnić i zezwolić na odbywanie kary poza zakładem karnym? Jeśli ten człowiek pójdzie do więzienia, to żona będzie musiała zrezygnować z pracy, żeby opiekować się dzieckiem.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Skazanie na 2 lata pozbawienia wolności a opieka nad niepełnosprawnym dzieckiem

Wykonywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego

Podstawa prawna: przepisy Kodeksu karnego (K.k.) oraz Kodeksu karnego wykonawczego (K.k.w).

Na pewno nie jest możliwe wykonywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. Zgodnie z art. 43la K.k.w.: „Sąd penitencjarny może udzielić skazanemu zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, jeżeli zostały spełnione łącznie następujące warunki:

  1. wobec skazanego orzeczono karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą jednego roku i 6 miesięcy, a nie zachodzą warunki przewidziane w art. 64 § 2 Kodeksu karnego;
  2. jest to wystarczające do osiągnięcia celów kary;
  3. skazany posiada określone miejsce stałego pobytu;
  4. osoby pełnoletnie zamieszkujące wspólnie ze skazanym wyraziły zgodę, o której mowa w art. 43h § 3;
  5. odbywaniu kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego nie stoją na przeszkodzie warunki techniczne, o których mowa w art. 43h § 1.

W opisanym przypadku nie jest spełniony pierwszy wymóg, tj. kara orzeczona jest większa aniżeli 1 rok i 6 miesięcy.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności

Istotnie w opisanym przypadku możemy mieć do czynienia z odroczeniem wykonania kary pozbawienia wolności. W artykule 151 § 1 K.k.w. czytamy, że sąd może odroczyć wykonanie kary pozbawienia wolności na okres do roku, jeżeli natychmiastowe wykonanie kary pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki. W stosunku do skazanej kobiety ciężarnej oraz osoby skazanej samotnie sprawującej opiekę nad dzieckiem sąd może odroczyć wykonanie kary na okres do 3 lat po urodzeniu dziecka. Odraczając wykonanie kary pozbawienia wolności, sąd może zobowiązać skazanego do podjęcia starań o znalezienie pracy zarobkowej, zgłaszania się do wskazanej jednostki Policji w określonych odstępach czasu lub poddania się odpowiedniemu leczeniu lub rehabilitacji, oddziaływaniom terapeutycznym lub uczestnictwu w programach korekcyjno-edukacyjnych.

W posiedzeniu w przedmiocie odroczenia lub przerwy ma prawo wziąć udział prokurator, skazany oraz jego obrońca, a także sądowy kurator zawodowy lub dyrektor zakładu karnego, jeżeli składali wniosek o wydanie postanowienia. Na postanowienie w przedmiocie odroczenia lub przerwy przysługuje zażalenie.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Nadzwyczajne złagodzenie kary

W toku postępowania przed sądem II instancji należałoby z daleko posuniętej ostrożności wnosić o obniżenie wymiaru kary pozbawienia wolności w ramach nadzwyczajnego złagodzenia kary. Zachodzi jednak pytanie, czy są ku temu podstawy.

Nadzwyczajne złagodzenie kary sąd może zastosować w szczególnie uzasadnionych wypadkach, kiedy nawet najniższa kara przewidziana za przestępstwo byłaby niewspółmiernie surowa, w szczególności:

  1. jeżeli pokrzywdzony pojednał się ze sprawcą, szkoda została naprawiona albo pokrzywdzony i sprawca uzgodnili sposób naprawienia szkody,
  2. ze względu na postawę sprawcy, zwłaszcza gdy czynił starania o naprawienie szkody lub o jej zapobieżenie,
  3. jeżeli sprawca przestępstwa nieumyślnego lub jego najbliższy poniósł poważny uszczerbek w związku z popełnionym przestępstwem.

Reasumując, o ile wymiar kary nie zostanie zmniejszony, jedyne, co może mieć miejsce, to czasowe odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

System dozoru elektronicznego

Jan, skazany na 2 lata pozbawienia wolności za przestępstwo gospodarcze, liczył na możliwość odbywania kary poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego. Miał dobrą opinię w społeczności, był ojcem wychowującym dziecko z niepełnosprawnością. Niestety, sąd nie przychylił się do wniosku, gdyż zgodnie z przepisami, kara nie może przekraczać 1 roku i 6 miesięcy, by możliwe było zastosowanie dozoru elektronicznego.

 

Odroczenie wykonania kary

Maria, matka samotnie wychowująca troje dzieci, została skazana na 2 lata pozbawienia wolności za przestępstwo związane z oszustwem podatkowym. Ze względu na jej sytuację rodzinną, sąd odroczył wykonanie kary na rok, aby mogła zorganizować opiekę nad dziećmi. Otrzymała również zalecenie podjęcia terapii psychologicznej.

 

Nadzwyczajne złagodzenie kary

Piotr, skazany na 2 lata więzienia za udział w bójce, starał się o nadzwyczajne złagodzenie kary. Jego wniosek został uwzględniony przez sąd apelacyjny, ponieważ doszło do pojednania z pokrzywdzonym, a Piotr aktywnie naprawiał wyrządzone szkody. W efekcie sąd zmniejszył mu karę do roku pozbawienia wolności w systemie półotwartym.

Podsumowanie

Osoby skazane na 2 lata pozbawienia wolności mają ograniczone możliwości odbycia kary poza zakładem karnym. System dozoru elektronicznego nie jest dostępny przy karach powyżej 1,5 roku, jednak możliwe jest ubieganie się o odroczenie wykonania kary w szczególnych okolicznościach życiowych lub nadzwyczajne złagodzenie kary. Kluczową rolę odgrywa dobra postawa skazanego i trudna sytuacja rodzinna.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz sporządzanie pism procesowych, dostosowanych do Twojej indywidualnej sytuacji prawnej – szybko, dyskretnie i skutecznie. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie w trudnych sprawach karnych i cywilnych. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »