Rezygnacja z usług adwokata, wypowiedzenie umowy i pełnomocnictwa

• Data: 2023-08-09 Autor: Katarzyna Bereda

Toczy się przeciwko mnie sprawa karna za defraudację znacznej wartości środków pieniężnych. Wynajęłam adwokata i dałam mu pełnomocnictwo do wszystkich czynności w mojej sprawie, niestety na chwilę obecną nie stać mnie na jego usługi, ale nie wiem, jak wypowiedzieć umowę i pełnomocnictwo (nie otrzymałam kopi ani umowy, ani pełnomocnictwa. Poza tym chciałabym skorzystać z adwokata z urzędu. Nie wiem, jak to się robi. Proszę o pomoc.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Rezygnacja z usług adwokata, wypowiedzenie umowy i pełnomocnictwa

Wypowiedzenie pełnomocnictwa adwokatowi

Aby wypowiedzieć pełnomocnictwo, proszę złożyć pisemne oświadczenie adwokatowi i do sądu lub prokuratury, iż wypowiada Pani pełnomocnictwo – nie jest potrzebna żadna formalna droga, wystarczy Pani krótkie oświadczenie. W zakresie natomiast adwokata z urzędu, również musi złożyć Pani taki wniosek do sądu lub prokuratury, która prowadzi Pani postępowanie.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Obrońca z urzędu

Zgodnie bowiem z treścią art. 78 Kodeksu postępowania karnego:

„§ 1. Oskarżony, który nie ma obrońcy z wyboru, może żądać, aby mu wyznaczono obrońcę z urzędu, jeżeli w sposób należyty wykaże, że nie jest w stanie ponieść kosztów obrony bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny. Podstawą odmowy wyznaczenia obrońcy z urzędu nie może być skorzystanie przez oskarżonego z nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, o których mowa w ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (Dz.U. z 2021 r. poz. 945).

§ 1a. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio, jeżeli oskarżony żąda wyznaczenia obrońcy z urzędu w celu dokonania określonej czynności procesowej.

§ 2. Sąd może cofnąć wyznaczenie obrońcy, jeżeli okaże się, że nie istnieją okoliczności, na podstawie których go wyznaczono. Na postanowienie o cofnięciu wyznaczenia obrońcy przysługuje zażalenie do innego równorzędnego składu tego sądu”.

Analizując art. 78, można wysunąć tezę, że, aby uzyskać obrońcę z urzędu, podejrzany musi wykazać tylko, że stan materialny uniemożliwia mu ustanowienie obrońcy z wyboru. Nie musi wskazywać, że wymaga tego dobro wymiaru sprawiedliwości (tak Z. Gostyński, S. Zabłocki, w: J. Bratoszewski i in., KPK. Komentarz, t. 1, 2004, s. 538). Ponadto warunkiem wyznaczenia obrońcy z urzędu, a więc także jego działania w procesie karnym, jest nieustanowienie przez podejrzanego obrońcy z wyboru (por. post. SN z 21.1.2003 r., sygn. akt V KK 171/02).

Sąd Najwyższy przyjął, że „przesłanką uzasadniającą ustanowienie obrońcy z urzędu jest skuteczne wykazanie przez osobę występującą z takim żądaniem, że nie jest w stanie ponieść kosztów obrony bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny" (post. SN z 30.3.2021 r., sygn. akt IV KO 20/21). Co więcej wykazanie jest obowiązkiem wnoszącego o wyznaczenie obrońcy (post. SN z 4.2.2021 r., sygn. akt IV KK 102/20).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Wniosek o ustanowienie obrońcy

Z uwagi na powyższe, jeżeli w Pani przypadku nie zachodzą przypadki obligatoryjnego ustanowienia obrońcy z urzędu, a więc nie jest Pani nieletnia, głucha, niema lub niewidomy, zachodzi uzasadniona wątpliwość, czy jego zdolność rozpoznania znaczenia czynu lub kierowania swoim postępowaniem nie była w czasie popełnienia tego czynu wyłączona lub w znacznym stopniu ograniczona, zachodzi uzasadniona wątpliwość, czy stan jego zdrowia psychicznego pozwala na udział w postępowaniu lub prowadzenie obrony w sposób samodzielny oraz rozsądny, to może Pani złożyć wniosek o ustanowienie obrońcy z urzędu, uzasadniając jedynie, iż nie jest Pani w stanie pokryć kosztów obrońcy z wyboru. Wniosek taki należy skierować do sądu, który rozpoznaje Pani sprawę.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Nieoczekiwane problemy finansowe
Pani Katarzyna prowadziła własną firmę, jednak niespodziewane kłopoty finansowe zmusiły ją do ograniczenia wydatków. Była w trakcie sprawy karnej i korzystała z usług adwokata, ale nie była już w stanie opłacać jego honorarium. Napisała więc krótkie oświadczenie o wypowiedzeniu pełnomocnictwa i wysłała je listem poleconym do adwokata oraz do sądu. Równocześnie złożyła wniosek o wyznaczenie obrońcy z urzędu, uzasadniając to swoją trudną sytuacją materialną.

 

Brak kopii umowy i pełnomocnictwa
Pan Marek wynajął adwokata, ale nie otrzymał od niego żadnej dokumentacji dotyczącej zawartej umowy ani pełnomocnictwa. Gdy zdecydował się na rezygnację z jego usług, nie wiedział, jak to formalnie zrobić. Skonsultował się z Biurem Porad Prawnych, gdzie dowiedział się, że wystarczy krótkie pisemne wypowiedzenie, które może dostarczyć osobiście lub przesłać pocztą. Postąpił zgodnie z tą wskazówką, a następnie złożył wniosek o obrońcę z urzędu do sądu prowadzącego jego sprawę.

 

Zmiana adwokata na obrońcę z urzędu
Pani Anna była przekonana, że jej sprawą karną powinien zająć się doświadczony adwokat, dlatego wynajęła prawnika prywatnie. Po kilku miesiącach zorientowała się jednak, że koszty są dla niej zbyt wysokie i nie będzie w stanie dalej ich pokrywać. Dowiedziała się, że może wypowiedzieć pełnomocnictwo poprzez proste pismo i równocześnie zwrócić się do sądu o przyznanie obrońcy z urzędu. Po złożeniu wniosku sąd uwzględnił jej trudną sytuację finansową i przydzielił jej adwokata bezpłatnie.

Podsumowanie

Rezygnacja z usług adwokata oraz wypowiedzenie pełnomocnictwa to proste formalności, które można załatwić poprzez krótkie, pisemne oświadczenie skierowane do adwokata oraz sądu lub prokuratury. Brak kopii umowy czy pełnomocnictwa nie stanowi przeszkody w wypowiedzeniu współpracy. W sytuacji trudności finansowych warto rozważyć złożenie wniosku o przyznanie obrońcy z urzędu, który może zostać wyznaczony, jeśli oskarżony udowodni, że nie jest w stanie ponieść kosztów obrony. Warto działać szybko i zgodnie z procedurami, by zapewnić sobie odpowiednią reprezentację prawną.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online, które pozwolą szybko i skutecznie rozwiązać Twoje problemy prawne bez wychodzenia z domu. Nasz zespół doświadczonych prawników udziela rzetelnych konsultacji w sprawach karnych, cywilnych, rodzinnych i gospodarczych. Wystarczy opisać swoją sytuację, a my przedstawimy konkretne rozwiązania i pomożemy w sporządzeniu niezbędnych dokumentów. Gwarantujemy poufność, rzetelność oraz indywidualne podejście do każdej sprawy. Skorzystaj z wygodnej i bezpiecznej pomocy prawnej online już dziś.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego - Dz.U. 1997 nr 89 poz. 555
2. Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 21 stycznia 2003 r., sygn. akt V KK 171/02
3. Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 30 marca 2021 r., sygn. akt IV KO 20/21
4. Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 4 luty 2021 r., sygn. akt IV KK 102/20

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl