Przedawnienie kradzieży z włamaniem

Autor: Marek Gola

W 2000 r. dopuściłem się przestępstwa kradzieży z włamaniem. W marcu b.r. odbyła się pierwsza rozprawa. Dwa razy było wznawiane postępowanie. Kiedy wobec tego mój czyn się przedawni?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Przedawnienie kradzieży z włamaniem

Termin przedawnienia karalności czynu z art. 279 § 1 K.k.

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego (K.k.).

W chwili obecnej czyn z art. 279 § 1 K.k. podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Od dnia popełnienia przestępstwa zagrożenie karą nie uległo zmianie. W chwili obecnej należy się zastanowić, czy przepis dotyczący przedawnienia karalności podlega pod przepis art. 4 § 1 K.k., zgodnie z którym – jeżeli w czasie orzekania obowiązuje ustawa inna niż w czasie popełnienia przestępstwa, stosuje się ustawę nową, jednakże należy stosować ustawę obowiązującą poprzednio, jeżeli jest względniejsza dla sprawcy.

Z uwagi na powyższe do dnia 14 lipca 2000 r. karalność przestępstwa stanowiącego czyn zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą 3 lata wynosił 10 lat i, co istotne, okres ten podlegał wydłużeniu o kolejne 5 lat, jeżeli wszczęto postępowanie przeciwko osobie w okresie wspomnianych 10 lat. Obecnie karalność przestępstwa ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynęło lat 15 – gdy czyn stanowi występek zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą 5 lat.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Nadto jeżeli w okresie, o którym mowa powyżej, wszczęto postępowanie, karalność przestępstw określonych ustaje z upływem 10 lat od zakończenia tego okresu. W mojej ocenie w chwili obecnej należałoby się powołać na wyrok Sądu Najwyższego z dnia 26 czerwca 2008 r., sygn. akt V KK 112/08, zgodnie z którym: „Nakaz bezpośredniego stosowania ustawy nowej w zakresie przepisów o przedawnieniu, wyrażony w art. 2 ustawy z dnia 3 czerwca 2005 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny (Dz. . Nr 132, poz. 1109) odnosi się zarówno do podstawowych terminów przedawnienia karalności przestępstw, unormowanych na nowo w art. 101 K.k., jak i do wydłużonego przepisem art. 1 pkt 2 tej ustawy, terminu przedawnienia wyrokowania, określonego w art. 102 k.k.”.

W mojej ocenie czyn jest przedawniony, a zastosowanie znajdzie przepis art. 4 § 1 K.k.

Zobacz też: Przedawnienie kradzieży

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

W 2002 r. Marek włamał się do sklepu jubilerskiego i ukradł biżuterię. Policja nie ustaliła sprawcy, a sprawa została umorzona. W 2018 r. przypadkowe badanie DNA ujawniło jego udział w przestępstwie. Postępowanie wznowiono, jednak w 2022 r. sąd stwierdził przedawnienie karalności i sprawa została zamknięta.


Anna w 2005 r. dokonała włamania do prywatnego domu. Policja szybko ją zatrzymała, ale w toku postępowania sprawa była kilkukrotnie wznawiana i zawieszana. W 2020 r. sąd uznał, że mimo wcześniejszych postępowań termin przedawnienia już upłynął i umorzył sprawę.


W 2010 r. Paweł wraz z kolegą włamali się do magazynu i ukradli sprzęt elektroniczny. Paweł wyjechał za granicę i uniknął zatrzymania. Po jego powrocie w 2024 r. prokuratura wznowiła sprawę, ale obrona skutecznie podniosła zarzut przedawnienia, co doprowadziło do umorzenia postępowania.

Podsumowanie

Przedawnienie karalności kradzieży z włamaniem zależy od obowiązujących przepisów oraz od tego, czy i kiedy wszczęto postępowanie przeciwko sprawcy. Zmiany w Kodeksie karnym na przestrzeni lat wpłynęły na długość terminów przedawnienia, co może mieć kluczowe znaczenie w konkretnej sprawie. W przypadku wszczęcia postępowania termin przedawnienia ulega wydłużeniu, jednak po jego upływie sprawca nie może zostać skazany. W praktyce każda sprawa wymaga indywidualnej analizy, uwzględniającej zarówno przepisy, jak i orzecznictwo sądowe.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online w zakresie przedawnienia przestępstw, w tym kradzieży z włamaniem. Nasz zespół prawników pomoże ocenić Twoją sytuację, wyjaśni obowiązujące przepisy oraz doradzi, jakie kroki podjąć. Porady odbywają się szybko i wygodnie – bez wychodzenia z domu. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać rzetelną i skuteczną pomoc prawną.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
2. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 26 czerwca 2008 r., sygn. akt V KK 112/08

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl