• Data: 2022-10-07 Autor: Marek Gola
Zamieściłem w internecie ogłoszenie, że poszukuję pani do sprzątania. Ogłoszenie spotkało się z odzewem kilku osób. Jedną z nich była 16-letnia dziewczyna. Złożyłem jej propozycję o charakterze seksualnym, zaproponowałem jej sprzątanie mieszkania w samej bieliźnie za określonym wynagrodzeniem, ewentualnie seks. A ona zagroziła mi zgłoszeniem sprawy na policję i oskarżeniem o pedofilię. Podkreślam, że nie doszło do żadnego spotkania, a tym bardziej do jakichkolwiek czynności seksualnych. Propozycję seksu i sprzątania w bieliźnie złożyłem jej przez komunikator. Czy rzeczywiście coś mi grozi? Czy seksualny charakter mojej propozycji podpada pod czyn karalny?
Podstawa prawna: przepisy Kodeksu karnego (K.k.) oraz Kodeksu postępowania karnego (K.r.o.).
Zastosowanie w opisanym przez Pana przypadku znajdzie przepis art. 200 a § 2 Kodeksu karnego (K.k.), zgodnie z którym – kto za pośrednictwem systemu teleinformatycznego lub sieci telekomunikacyjnej małoletniemu poniżej lat 15 składa propozycję obcowania płciowego, poddania się lub wykonania innej czynności seksualnej lub udziału w produkowaniu lub utrwalaniu treści pornograficznych, i zmierza do jej realizacji, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Podkreślić, że ustawodawca uznaje za niedopuszczalne zachowanie względem małoletnich poniżej 15 lat. Skoro zatem dziewczyna miała ukończone 16 lat, Pańskie zachowanie nie wypełnia znamion czynu zabronionego. Jak podkreśla Sąd Apelacyjny w Krakowie w wyroku z dnia 11 kwietnia 2018 r., sygn. akt II AKa 22/18: „Przy ocenie zaistnienia znamion przestępstwa z art. 200 a § 2 K.k. nie jest istotne, jak do owej propozycji, skierowanej do osoby małoletniej poniżej lat 15, odniesie się sama pokrzywdzona. Nawet akceptowanie przez nią postępowania oskarżonego nie eliminuje wypełnienia znamion przestępstwa. Celem penalizacji zachowań stanowiących przestępstwo groomingu (uwodzenia dziecka) jest sprzeciwianie się wykorzystywaniu seksualnemu osób do lat 15 przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii komunikacyjnych i jest to przestępstwo o charakterze formalnym.”.
Mając na uwadze powyższe, nie widzę możliwości, by odpowiadał Pan karnie za swoje zachowanie.
Propozycja o charakterze seksualnym złożona 16-latce przez internet nie wypełnia znamion przestępstwa określonego w art. 200a § 2 Kodeksu karnego, ponieważ przepisy te chronią osoby poniżej 15. roku życia. Choć takie zachowanie jest nieetyczne i może spotkać się z oburzeniem społecznym, nie stanowi ono czynu karalnego. Warto jednak pamiętać, że podobne sytuacje mogą prowadzić do problemów prawnych lub społecznych, dlatego należy zachować ostrożność w kontaktach internetowych.
Jeśli masz wątpliwości dotyczące kwestii prawnych związanych z kontaktami internetowymi, w tym spraw o podłożu obyczajowym, skorzystaj z naszych porad prawnych online. Oferujemy szybkie i dyskretne wsparcie w analizie sytuacji, interpretacji przepisów oraz przygotowaniu odpowiednich działań. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachową pomoc dostosowaną do Twojej sprawy.
1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
2. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 11 kwietnia 2018 r., sygn. akt II AKa 22/18
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika