Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Poszukiwany za niespłacone zobowiązania finansowe, jak wyjść z problemu?

• Data: 2024-11-05 Autor: Katarzyna Talkowska

Mieszkam za granicą, wyjechałem z Polski, zostawiając niespłacone zobowiązania finansowe. Koleżanka wysłała mi link do strony, na której widnieje, że jestem poszukiwany. Co mogę teraz zrobić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Poszukiwany za niespłacone zobowiązania finansowe, jak wyjść z problemu?

Poszukiwany za przestępstwo oszustwa

W pierwszej kolejności rekomenduję wejście na stronę https://poszukiwani.policja.pl/, gdzie może Pan wyszukać, czy faktycznie jest Pan poszukiwany przez Policję. W przypadku odpowiedzi twierdzącej uzyska Pan informację, jaka jednostka Policji Pana poszukuje i z uwagi na jakie przestępstwo. Wskazał Pan, że chodzi o niespłacone zobowiązania, a zatem możliwym przestępstwem, za które jest Pan poszukiwany, jest przestępstwo oszustwa, które stypizowano w art. 286 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 2022 r., poz. 1138). Zgodnie z tym przepisem kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Próba ugody z wierzycielami i dobrowolne poddanie się karze

Nie wspomniał Pan o okolicznościach powstania zadłużenia ani jego wysokości, a także ewentualnych czynności, które podejmował Pan w celu spłaty zaciągniętych zobowiązań. Warto rozważyć ewentualną ugodę z wierzycielami, w której zobowiąże się Pan do ratalnej spłaty całości lub części zadłużenia. Taką ugodę należy zawrzeć na piśmie. Wtedy, jeżeli będzie Pan realizował ugodę, to wpłynie to zasadniczo na kwestie wymierzenia Panu kary za popełnienie przestępstwa. Z taką ugodą warto zgłosić się na Komisariat Policji z wnioskiem o tzw. dobrowolne poddanie się karze. Jeżeli jest Pan poszukiwany przez Policję, to prędzej czy później nawet za granicą lub np. podczas powrotu do kraju może Pan zostać zatrzymany. Zatem ważne jest podjęcie przez Pana działań zmierzających do wyeliminowania takiej sytuacji.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Wniosek o upadłość konsumencką

Warto również rozważyć, w przypadku gdy nie ma Pan możliwości spłaty zobowiązań, a zaciągnął je Pan jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, czyli jako konsument, ogłoszenie upadłości. Kwestie prawne związane z tym procesem reguluje ustawa z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe (Dz. U. z 2022 r., poz. 1138). W przypadku uwzględnienia wniosku Pana majątkiem będzie zarządzał syndyk, który może sporządzić plan spłaty części zobowiązań, a pozostałe mogą zostać umorzone.

Zatem w Pana sytuacji zaczęłabym rozważać porozumienie z wierzycielami, zawarcie z nimi ugód, następnie zgłoszenie się na Policję wraz z ugodami i wnioskiem o dobrowolne poddanie się karze lub ewentualnie złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Próba dogadania się z wierzycielami

Marek wyjechał z Polski do Niemiec w poszukiwaniu pracy, jednak przed wyjazdem zostawił niespłacone zobowiązania zaciągnięte na kilka kredytów konsumpcyjnych. Po pewnym czasie dowiedział się od znajomych, że jest poszukiwany w związku z długami. Marek skontaktował się z wierzycielami, aby ustalić możliwość spłaty długu w ratach. Udało mu się zawrzeć ugody z bankami, które zgodziły się na spłatę w mniejszych ratach przez dłuższy czas. Następnie Marek zgłosił się na komisariat w Polsce, przedkładając dowody na rozpoczętą spłatę, co pomogło mu uniknąć aresztowania.

 

Powrót do kraju i dobrowolne poddanie się karze

Anna, która mieszkała za granicą, dowiedziała się, że jest poszukiwana za oszustwo związane z niespłaconymi zobowiązaniami finansowymi w Polsce. Postanowiła dobrowolnie zgłosić się na komisariat po powrocie do kraju. Przed powrotem skonsultowała się z prawnikiem, który doradził jej podjęcie kroków zmierzających do zawarcia ugód z wierzycielami. Dzięki ugodom udało się jej uzyskać możliwość dobrowolnego poddania się karze z niższym wymiarem kary, co znacznie skróciło czas procesu i pozwoliło jej uniknąć długotrwałego postępowania sądowego.

 

Upadłość konsumencka jako wyjście z zadłużenia

Piotr wyemigrował z Polski kilka lat temu, zostawiając za sobą spore długi, głównie wynikające z niespłaconych pożyczek. Kiedy zorientował się, że jest poszukiwany przez polskie organy ścigania, postanowił działać. Piotr złożył wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej w Polsce. Dzięki pozytywnemu rozpatrzeniu wniosku, część jego zobowiązań została umorzona, a resztę spłacał zgodnie z planem sporządzonym przez syndyka. To pozwoliło mu uniknąć dalszych problemów prawnych i spokojnie mieszkać za granicą bez ryzyka aresztowania.

Podsumowanie

Podsumowując, osoby poszukiwane za niespłacone zobowiązania finansowe mają kilka możliwości wyjścia z trudnej sytuacji. Kluczowe jest podjęcie działań takich jak sprawdzenie swojego statusu na liście poszukiwanych, kontakt z wierzycielami w celu zawarcia ugody oraz rozważenie złożenia wniosku o dobrowolne poddanie się karze. W przypadku braku możliwości spłaty długów, warto zastanowić się nad ogłoszeniem upadłości konsumenckiej. Ważne jest działanie szybko, aby zminimalizować ryzyko zatrzymania i uporządkować swoją sytuację finansową oraz prawną.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz sporządzanie pism, które pomogą Ci szybko i skutecznie rozwiązać problemy prawne bez wychodzenia z domu. Skontaktuj się z nami, by uzyskać wsparcie dopasowane do Twojej sytuacji! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »