Poszukiwany listem gończym za grzywnę, jak się dowiedzieć ile wynosi grzywna i gdzie ją wpłacić?

• Data: 2023-07-21 Autor: Katarzyna Bereda

Syn dowiedział się, że jest poszukiwany listem gończym za nieopłacenie kary pieniężnej za jazdę pod wpływem alkoholu. Przebywa za granicą i nie ma możliwości sprawdzenia, jaka jest jego sytuacja, ile dokładnie ma tej grzywny i jak ją można spłacić. A przy tym nie trafić do aresztu. Co ja, jako matka, mogę zrobić, żeby mu pomóc?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Poszukiwany listem gończym za grzywnę, jak się dowiedzieć ile wynosi grzywna i gdzie ją wpłacić?

Udostępnienie informacji o osobie w KRK

Jedyną możliwością wyjaśnienia tej sprawy i jej ostatecznego załatwienia jest przede wszystkim sprawdzenie w rejestrze karnym – jakie sądy i w jakiej sprawie prowadziły postępowania karne przeciwko synowi i jakie kary zostały orzeczone. Po zapoznaniu się z tymi informacjami należy dokonać wglądu do akt danej sprawy sądowej w celu sprawdzenia, jaka jest zaległość i jaka kwota znajdowała się w wezwaniach.

Zgodnie bowiem z art. 7 ust. 1 ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym: „Każdemu przysługuje prawo do uzyskania informacji, czy jego dane osobowe zgromadzone są w Rejestrze. Osobie, której dane osobowe znajdują się w zbiorach danych zgromadzonych w Rejestrze, na jej wniosek, udostępnia się informację o treści wszystkich zapisów dotyczących tej osoby. W rejestrze bowiem gromadzi się dane o osobach, które m.in. zostały prawomocnie skazane za przestępstwa lub przestępstwa skarbowe, a także będących obywatelami polskimi prawomocnie skazanymi przez sądy państw obcych, a także poszukiwanych listem gończym.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Spłata zasądzonej kary i umorzenie postępowania

Dlatego, jeżeli syn nie jest pewien stanu swojej karalności, proponuję wystosować do Krajowego Rejestru Karnego wniosek o stan karalności, co wykluczy lub potwierdzi okoliczność, czy jest on osobą poszukiwaną, czy też nie. Aby uzyskać zaświadczenie z Rejestru, syn musi złożyć wniosek w punkcie informacyjnym znajdującym się w sądzie okręgowym miejsca zamieszkania. Opłata od wniosku to 30 złotych. Obecnie może on także złożyć wniosek drogą internetową za pomocą profilu zaufanego.

Zaznaczam bowiem, iż jeżeli syn uiści grzywnę lub orzeczony środek karny (koszty sądowe), to postępowanie będzie umorzone. Kluczowe jest jednak sprawdzenie, na podstawie jakiej sprawy toczy się postępowanie, a następnie dokonanie wglądu w akta tej sprawy. Można w tej sprawie skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika. Nasz serwis również świadczy usługi takiej reprezentacji: Sprawdzenie informacji w Krajowym Rejestrze Karnym.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przypadek zagranicznego kierowcy
Marek, kierowca ciężarówki, dowiedział się od znajomego, że widnieje w rejestrze osób poszukiwanych za nieopłaconą grzywnę za jazdę po alkoholu sprzed kilku lat. Przebywał w Niemczech i obawiał się, że wracając do Polski, zostanie zatrzymany. Dzięki pomocy prawnika jego rodzina uzyskała wgląd do rejestru karnego, ustaliła wysokość grzywny i opłaciła ją w sądzie, co pozwoliło uniknąć zatrzymania na granicy.

 

Matka działająca w imieniu syna
Pani Anna dowiedziała się, że jej syn, który wyjechał do Wielkiej Brytanii, jest poszukiwany w Polsce za nieopłaconą grzywnę sądową. Z pomocą adwokata złożyła wniosek o informację z Krajowego Rejestru Karnego i sprawdziła stan jego sprawy. Po potwierdzeniu kwoty zaległości dokonała wpłaty na konto sądu, a postępowanie zostało umorzone.

 

Przedsiębiorca zaskoczony wezwaniem
Tomasz, prowadzący własną firmę, dowiedział się o poszukiwaniach, gdy jego pracownik zobaczył jego nazwisko na liście osób poszukiwanych. Okazało się, że kilka lat wcześniej zapomniał o grzywnie za wykroczenie drogowe. Wizyta w sądzie, wgląd do akt i natychmiastowa zapłata pozwoliły mu uniknąć problemów z zatrzymaniem przez policję.

Podsumowanie

W sytuacji, gdy ktoś dowiaduje się, że jest poszukiwany listem gończym za nieopłaconą grzywnę, kluczowe jest szybkie ustalenie szczegółów sprawy. Można to zrobić poprzez wniosek do Krajowego Rejestru Karnego lub wgląd w akta sądowe. Wiele osób, zwłaszcza przebywających za granicą, korzysta z pomocy pełnomocnika, który może uzyskać potrzebne informacje i doprowadzić do uregulowania zaległości. Spłata grzywny najczęściej skutkuje umorzeniem postępowania, co pozwala uniknąć zatrzymania. Warto działać szybko, aby uniknąć dodatkowych konsekwencji prawnych.

Oferta porad prawnych

Oferujemy kompleksowe porady prawne online dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji prawnej, w tym poszukiwanych za nieopłaconą grzywnę. Pomagamy w uzyskaniu informacji z Krajowego Rejestru Karnego, sprawdzeniu akt sądowych oraz wskazujemy, jak skutecznie uregulować zaległości, aby uniknąć zatrzymania. Nasza pomoc obejmuje również reprezentację przed organami ścigania i sądami. Skontaktuj się z nami, aby szybko i bezpiecznie rozwiązać swój problem prawny.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym - Dz.U. 2000 nr 50 poz. 580

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl