Po jakim czasie skazany może złożyć wniosek o zatarcie skazania?

• Data: 2024-10-24 Autor: Marek Gola

Wyrok karny w mojej sprawie zapadł rok temu. Zostałem skazany na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności oraz 2 lata ograniczenia wolności z obowiązkiem nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne. Karę ograniczenia wolności zamieniłem na potrącenie z pensji. Część kary pozbawienia wolności odbyłem w formie dozoru elektronicznego. W tej chwili odbywam kare pozbawienia wolności. Mam dwa pytania. Jeśli mi zasadzono przepadek dowodu rzeczowego (komputera) na rzecz Skarbu Państwa, czy jest możliwość odzyskania go po jakimś czasie? I drugie: Po jakim czasie mogę złożyć wniosek o zatarcie mojego wyroku, żebym nie widniał jako karany?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Po jakim czasie skazany może złożyć wniosek o zatarcie skazania?

Przepadek dowodu rzeczowego

Podstawa prawna: przepisy Kodeksu karnego (K.k.) oraz Kodeksu postępowania karnego (K.p.k.).

O ile sąd orzekł przepadek dowodu rzeczowego – komputera na rzecz Skarbu Państwa, a Pan tego nie zaskarżył, to nie może Pan domagać się jego zwrotu. Sąd orzekł przepadek komputera, a to z kolei powoduje, że komputer zostanie zniszczony.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zatarcie skazania

W razie skazania na karę pozbawienia wolności wymienioną w art. 32 pkt 3 lub karę 25 lat pozbawienia wolności, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 10 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania. Jednakże sąd może na wniosek skazanego zarządzić zatarcie skazania już po upływie 5 lat, jeżeli skazany w tym okresie przestrzegał porządku prawnego, a wymierzona kara pozbawienia wolności nie przekraczała 3 lat.

Nadto w razie skazania na karę ograniczenia wolności zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 3 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania.

Jeżeli orzeczono środek karny, przepadek lub środek kompensacyjny, zatarcie skazania nie może nastąpić przed jego wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem jego wykonania. Zatarcie skazania nie może nastąpić również przed wykonaniem środka zabezpieczającego.

Zatem dopóki Pan nie wykona kary ograniczenia wolności, dopóty nie sposób nawet myśleć o zatarciu skazania. Kiedy to nastąpi, wniosek o zatarcie skazania kieruje Pan do sądu, który stwierdził Pańską winę. Zatarcie skazana powoduje, że zniknie Pan z Krajowego Rejestru Karnego. Może Pan mówić, że nie był karany. Jedynie w KSIP (Krajowy System Informacji Policji) takie dane będą nadal figurowały.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Skazanie za jazdę pod wpływem alkoholu

Adam został skazany za jazdę pod wpływem alkoholu na karę 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata oraz grzywnę w wysokości 5000 zł. Oprócz tego, sąd orzekł zakaz prowadzenia pojazdów na 3 lata. Po upływie okresu próby, gdy Adam nie popełnił żadnych innych przestępstw, złożył wniosek o zatarcie skazania. Ponieważ kara pozbawienia wolności została zawieszona, a grzywna została uregulowana, sąd przychylił się do wniosku Adama. W efekcie, po 5 latach od uprawomocnienia się wyroku, skazanie zostało zatarte, a Adam przestał być formalnie karany.

 
Skazanie za przestępstwo gospodarcze

Beata została skazana na karę 2 lat ograniczenia wolności za przestępstwo gospodarcze, polegające na wyłudzeniu kredytu. Wyrok obejmował również obowiązek nieodpłatnej pracy na cele społeczne. Beata skrupulatnie wypełniła wszystkie obowiązki, a po upływie 3 lat od zakończenia odbywania kary, złożyła wniosek o zatarcie skazania. Sąd pozytywnie rozpatrzył wniosek, co pozwoliło Beacie na uniknięcie dalszych konsekwencji wynikających z widnienia w rejestrze karnym.

 
Skazanie za udział w bójce

Marek brał udział w bójce, za co został skazany na karę 8 miesięcy pozbawienia wolności. Ze względu na dobre sprawowanie, część kary odbywał w systemie dozoru elektronicznego. Po odbyciu pełnej kary i upływie 10 lat od jej zakończenia, Marek automatycznie został wykreślony z rejestru karnego. Zanim to jednak nastąpiło, Marek nie mógł ubiegać się o zatarcie skazania wcześniej, ponieważ kara pozbawienia wolności przekraczała 3 lata. Dopiero po upływie ustawowego terminu jego skazanie uległo zatarciu z mocy prawa.

Podsumowanie

Zatarcie skazania to proces, który pozwala na usunięcie wpisu o wyroku z Krajowego Rejestru Karnego, co oznacza, że osoba formalnie przestaje być uznawana za karaną. Czas, po którym można ubiegać się o zatarcie, zależy od rodzaju orzeczonej kary – w przypadku kar pozbawienia wolności najczęściej jest to 10 lat, choć w określonych sytuacjach można skrócić ten okres do 5 lat. Z kolei przy karze ograniczenia wolności zatarcie następuje po 3 latach. Ważne jest, aby wszystkie kary, w tym środki karne i kompensacyjne, zostały wykonane, zanim skazanie będzie mogło zostać zatarte.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz sporządzanie pism prawnych dostosowanych do Twoich potrzeb – szybko, dyskretnie i wygodnie, bez wychodzenia z domu. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachową pomoc w każdej sytuacji prawnej. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »