• Data: 2023-07-28 Autor: Joanna Korzeniewska
12 stycznia 2022 r. w postępowaniu nakazowym zostałam uznana za winną popełnienia przestępstwa skarbowego określonego w art. 80 par. 1 w zw. z art. 54 par. 2 w zw. z art. 6 par. 2 w zw. z art. 9 par. 3 K.k.s. Po jakim czasie skazanie ulega zatarciu? Kiedy mogę się o nie ubiegać? Czy wpis w Krajowym Rejestrze Karnym uniemożliwia mi uzyskanie patentu strzeleckiego?
Każdemu z nas zdarza się czasem popełnić błąd, choć konsekwencje niektórych niekiedy potrafią ciągnąć się latami i tak też może być niestety w Pani przypadku.
Każda osoba skazana prawomocnym wyrokiem figuruje w Krajowym Rejestrze Karnym prowadzonym przez Ministerstwo Sprawiedliwości. W niektórych kwestiach związanych z przestępstwami skarbowymi stosuje się przepisy Kodeksu postępowania karnego, a także Kodeksu karnego i w kwestii zatarcia skazania stosuje się przepisy Kodeksu karnego. Kwestia zaś zatarcia skazania została opisana w Kodeksie karnym (dalej K.k.). Zgodnie z art. 106 K.k. „z chwilą zatarcia skazania uznaje się je za niebyłe, a wpis o skazaniu usuwa się z rejestru skazanych”. W 2015 r. złagodzono przepisy dotyczące terminów, przynajmniej w niektórych kwestiach. Tak więc zgodnie z art. 107 § 4a K.k. „w razie skazania na grzywnę zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem roku od wykonania kary, darowania jej lub przedawnienia jej wykonania”. Tak więc od chwili, gdy zapłaci Pani grzywnę, zacznie biec termin roczny, po którym będzie zatarcie skazania. Po tym czasie w rejestrze będzie Pani figurowała jako osoba niekarana. Jeśli jednak dotąd nie zapłaciła Pani grzywny, to termin ten nie zaczął jeszcze biec.
W pewnych przypadkach jest możliwe staranie się o wcześniejsze zatarcie skazania, ale dotyczy to dłuższych okresów przewidzianych dla osób skazanych na karę pozbawienia wolności. Wówczas po 5 latach można ubiegać się o wcześniejsze zatarcie, podczas gdy podstawowy termin wynosi 10 lat. W przypadku rocznego terminu przewidzianego dla skazania na karę grzywny nie jest możliwe ubieganie się o wcześniejsze zatarcie skazania. Pocieszające jest jednak, iż termin ten, obiektywnie biorąc, nie jest długi. Zatarcie następuje z mocy prawa, a więc nie będzie Pani musiała podejmować żadnych działań w tym kierunku, kluczowe jest jednak wykonanie kary. W przeciwnym wypadku zatarcie skazania nastąpi znacznie później, co może dla Pani stanowić przeszkodę.
Znalazłam w ustawie o broni i amunicji informację, iż zgodnie z art. 15 „pozwolenia na broń nie wydaje się osobom skazanym prawomocnym orzeczeniem sądu za przestępstwo umyślne lub umyślne przestępstwo skarbowe, a także za nieumyślne przestępstwo, o ile zostało popełnione przeciwko życiu i zdrowiu lub bezpieczeństwu w komunikacji, będąc pod wpływem nietrzeźwości”. Przestępstwo, za które Panią skazano, raczej należałoby zaliczyć do umyślnych, a więc mogłoby to uniemożliwić uzyskanie pozwolenia na broń. Nie mogę jasno stwierdzić, czy przesądza to również w uzyskaniu samego patentu strzeleckiego, bo ta kwestia nie została uregulowana w ustawie (nie znalazłam tam nic o patentach strzeleckich).
Poczytałam o patentach strzeleckich i nie znalazłam tam nic o wymaganiu zaświadczenia o niekaralności, więc wychodzi na to, że patent można by uzyskać bez tego (chyba że sprawdzają to samodzielnie w rejestrze karnym). Nie wiem, jak wygląda praktyka tutaj, czy po uzyskaniu patentu musi Pani, czy też chce wystąpić o pozwolenie na broń, ale jeśli tak, to go Pani nie uzyska przed zatarciem skazania. Teoretycznie nie znalazłam jednak przeciwwskazania do zdania egzaminu na patent strzelecki, ale zastrzegam, że nie jestem tego stuprocentowo pewna.
Przedsiębiorca i zaległy podatek
Pan Adam, właściciel małej firmy handlowej, został skazany w 2021 roku za przestępstwo skarbowe związane z niezłożeniem deklaracji VAT. Wymierzono mu karę grzywny, którą opłacił w całości w marcu 2022 roku. Zgodnie z przepisami, jego skazanie uległo zatarciu w marcu 2023 roku. Rok później, chcąc ubiegać się o kredyt na rozwój firmy, mógł bez przeszkód uzyskać zaświadczenie o niekaralności.
Księgowa i niefortunny błąd
Pani Katarzyna, księgowa w małej spółce, popełniła błąd w rozliczeniu podatkowym i nieświadomie naraziła pracodawcę na konsekwencje prawne. Sąd uznał jej działanie za przestępstwo skarbowe i wymierzył jej karę grzywny. Po uregulowaniu należności w lipcu 2020 roku, jej skazanie zostało automatycznie zatarte w lipcu 2021 roku. Po tym czasie bez problemu mogła ponownie podjąć pracę w sektorze finansowym.
Miłośnik sportu strzeleckiego i rejestr karny
Pan Marek, pasjonat strzelectwa sportowego, w 2019 roku został ukarany grzywną za unikanie zapłaty należnego podatku dochodowego. Po uregulowaniu kary w 2020 roku jego skazanie uległo zatarciu w 2021 roku. Gdy w 2022 roku starał się o pozwolenie na broń, nie miał już przeszkód formalnych, ponieważ w Krajowym Rejestrze Karnym widniał jako osoba niekarana.
Zatarcie skazania za przestępstwo skarbowe to istotny mechanizm prawny, który pozwala osobie skazanej na odzyskanie statusu osoby niekaranej po upływie określonego czasu. W przypadku kary grzywny następuje to automatycznie po roku od jej uregulowania, co oznacza, że wpis w Krajowym Rejestrze Karnym zostaje usunięty. Kluczowe jest jednak pełne wykonanie kary, gdyż dopiero od tego momentu liczy się okres zatarcia. Choć skazanie może chwilowo utrudnić dostęp do niektórych uprawnień, po jego zatarciu nie stanowi już przeszkody prawnej. Warto więc być świadomym terminów i konsekwencji wynikających z zapisów Kodeksu karnego, by móc skutecznie planować swoje dalsze działania.
Potrzebujesz szybkiej i rzetelnej porady prawnej? Nasza usługa porad prawnych online to wygodne rozwiązanie dla każdego, kto chce uzyskać fachową pomoc bez wychodzenia z domu. Oferujemy wsparcie w zakresie prawa karnego, cywilnego, podatkowego oraz innych dziedzin. Doświadczeni prawnicy analizują Twoją sytuację, wyjaśniają przepisy i wskazują najlepsze rozwiązania. Skorzystaj z profesjonalnej pomocy i rozwiej swoje wątpliwości prawne szybko i skutecznie.
1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika