Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Oskarżenie o posiadanie marihuany, jak ustalić termin wizyty u terapeuty uzależnień?

• Data: 2024-12-27 Autor: Katarzyna Bereda

Jestem oskarżony o posiadanie marihuany. Z pisma, które otrzymałem, wynika, że prokurator nakazał specjaliście terapii uzależnień zebranie informacji o stosowaniu przeze mnie środków odurzających. Nie zostały podane żadne dane kontaktowe, data ani miejsce spotkania. W jaki sposób mogę umówić się na spotkanie ze specjalistą?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Oskarżenie o posiadanie marihuany, jak ustalić termin wizyty u terapeuty uzależnień?

Nadzwyczajne złagodzenie kary

To wskazana w piśmie osoba powinna się z Panem kontaktować, jeżeli jednak chce Pan przejąć inicjatywę w sprawie, może Pan zadzwonić do prokuratury lub listownie poprosić o kontakt do wskazanej osoby w celu możliwości porozumienia się z nią. Wskazuję bowiem, iż jeżeli jest to Pana pierwsza karalność, posiada Pan nieposzlakowaną opinię, to podejmowanie inicjatywy i chęć współpracy z prokuratorem, a także chęć podjęcia leczenia lub terapii, może być poczytywana jako środek łagodzący dla Pana.

Wskazuję bowiem, iż zgodnie z treścią art. 60 § 2 Kodeksu karnego (w skrócie K.k.) „Sąd może również zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary w szczególnie uzasadnionych wypadkach, kiedy nawet najniższa kara przewidziana za przestępstwo byłaby niewspółmiernie surowa, w szczególności:

1) jeżeli pokrzywdzony pojednał się ze sprawcą, szkoda została naprawiona albo pokrzywdzony i sprawca uzgodnili sposób naprawienia szkody,

2) ze względu na postawę sprawcy, zwłaszcza gdy czynił starania o naprawienie szkody lub o jej zapobieżenie,

3) jeżeli sprawca przestępstwa nieumyślnego lub jego najbliższy poniósł poważny uszczerbek w związku z popełnionym przestępstwem”.

W art. 60 § 2 pkt 2 K.k. wyszczególniony został kolejny przykładowy powód, który może uzasadniać skorzystanie z nadzwyczajnego złagodzenia kary. Jest nim postawa sprawcy, a zwłaszcza czynienie przez niego starań o naprawienie szkody lub o jej zapobieżenie. W tym przypadku chodzi o pozytywnie ocenianą postawę sprawcy, która mogła się zaznaczać zarówno w czasie popełniania przestępstwa, jak i już po jego popełnieniu.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Postawa sprawcy po popełnieniu przestępstwa

Postawa sprawcy musi być tego rodzaju, aby zasługiwał on na nadzwyczajne złagodzenie kary, a więc taka, której naganność jest znacznie niższa niż w typowych przypadkach popełniania przestępstw danego typu, np. sprawca wyjątkowo delikatnie, czy oględnie postępował z ofiarą, nie angażował się zbytnio w czyn, odgrywając rolę marginalną przy zbiorowym popełnianiu przestępstwa, starał się nie dopuścić do powstania określonych szkód czy krzywd, czy też do eskalacji zachowań przestępnych.

Postawa sprawcy zasługująca na pozytywną ocenę przejawiana już po popełnieniu przestępstwa to żal z powodu tego, co się stało, przeproszenie pokrzywdzonego, zainteresowanie się jego losem czy osobiste zatroszczenie się o pokrzywdzonego, podjęcie starań o naprawienie szkody – choć bez skutku pozytywnego, gdyż to nie jest wymagane jako warunek do zastosowania instytucji nadzwyczajnego złagodzenia kary w świetle postanowień art. 60 § 2 pkt 2 K.k. W tym przypadku najważniejsza jest postawa sprawcy świadcząca o braku jego zdemoralizowania czy zdemoralizowaniu w stopniu niewielkim i zdawanie sobie sprawy z naganności postępowania oraz konieczności naprawienia wyrządzonych szkód i krzywd. Taka postawa sprawcy dobrze rokuje na przyszłość i stanowi podstawę, aby przypuszczać, że do osiągnięcia celów kary nie jest potrzebna typowa reakcja karna przewidziana w sankcji, a całkowicie wystarczy orzeczenie kary w jej nadzwyczajnie złagodzonym wymiarze (V. Konarska-Wrzosek, Art. 60 K.k., red. R. Stefański, wyd. 25/V, 2020).

Wobec tego, jeżeli prokurator będzie widział, że żałuje Pan czynu, czyni Pan starania w zakresie podjęcia terapii i leczenia i chce Pan szybko zakończyć postępowanie, może Pan spróbować złożyć wniosek o nadzwyczajne złagodzenie kary. Wobec tego może Pan oczekiwać na kontakt od wskazanego w wezwaniu organu lub może Pan sam zwrócić się do prokuratury o podanie kontaktu do tej osoby albo zrobić wgląd w akta sprawy i uzyskać namiar.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Dobrowolne poddanie się leczeniu i zaangażowanie w sprawę

Marek, student pierwszego roku, został zatrzymany z niewielką ilością marihuany w plecaku. Prokurator skierował go na konsultację z terapeutą uzależnień, ale nie otrzymał szczegółowych informacji o terminie i miejscu spotkania. Marek sam skontaktował się z prokuraturą, aby uzyskać dane kontaktowe specjalisty. Następnie dobrowolnie zgłosił się na terapię, okazując żal za swoje zachowanie i deklarując chęć poprawy. Sąd uznał jego postawę za okoliczność łagodzącą i wymierzył mu karę ograniczenia wolności z obowiązkiem pracy społecznej.

 
Współpraca z prokuratorem i pokazanie dobrej woli

Anna, młoda matka, została oskarżona o posiadanie niewielkiej ilości marihuany, którą znaleziono w jej samochodzie podczas kontroli drogowej. W piśmie od prokuratury wskazano konieczność spotkania z terapeutą, ale brakowało szczegółowych informacji. Anna natychmiast złożyła pismo do prokuratury z prośbą o wskazanie kontaktu do terapeuty, podkreślając swoje zaangażowanie w wyjaśnienie sprawy. Dodatkowo podjęła leczenie w prywatnym ośrodku uzależnień. Taka inicjatywa doprowadziła do umorzenia sprawy warunkowo na okres próby.

 
Reakcja na wezwanie i próba minimalizacji skutków prawnych

Tomasz, pracownik korporacji, znalazł się w trudnej sytuacji, gdy policja znalazła w jego mieszkaniu niewielką ilość marihuany. Po otrzymaniu wezwania od prokuratora, postanowił nie czekać na kontakt od terapeuty. Z pomocą prawnika złożył wniosek do prokuratury o podanie danych terapeuty, argumentując, że chce jak najszybciej zakończyć sprawę. Tomasz przeszedł zalecaną terapię i przedstawił jej wyniki przed sądem. Dzięki temu sąd uwzględnił jego aktywną postawę, a Tomasz otrzymał jedynie grzywnę i wpis do rejestru na krótki okres.

Podsumowanie

Jeśli zostałeś oskarżony o posiadanie marihuany, prokurator może skierować Cię na konsultację z terapeutą uzależnień. Ważne jest, aby podjąć inicjatywę, skontaktować się z prokuraturą w celu uzyskania szczegółowych informacji i aktywnie współpracować. Chęć leczenia i żal za czyn mogą być uznane przez sąd za okoliczności łagodzące, prowadzące do złagodzenia kary. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie oskarżenia o posiadanie marihuany lub przygotowania pisma do prokuratury? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a my zajmiemy się resztą! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »