Odebranie listu poleconego z policji za syna przebywającego za granicą, jakie konsekwencje?

• Data: 2024-12-18 Autor: Tomasz Krupiński

Mój mąż odebrał list polecony adresowany do syna, który mieszka i pracuje za granicą. Okazało się, że jest to wezwanie na świadka, na policję. W jakiej konkretnie sprawie nie podano, syn też nie kojarzy, o co chodzi. Nadmieniam, że syn najchętniej chciałby uniknąć zeznawania w niewiadomej na razie sprawie. Czy to, że mąż odebrał za niego polecony list, niesie dla syna konsekwencje? Jeżeli tak, to mąż może powinien iść na policję lub wysłać jakieś pismo? 

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Odebranie listu poleconego z policji za syna przebywającego za granicą, jakie konsekwencje?

Odbiór pisma – prawidłowe doręczenie

Odbiór pisma przez męża niesie za sobą pewne konsekwencje. Podstawę prawną dla przedstawionego zagadnienia stanowią przepisy Kodeksu postępowania karnego. Zgodnie bowiem z treścią art. 132 § 1 „pismo doręcza się adresatowi osobiście”. Dalej ustawodawca w przepisie § 2 stanowi, iż „w razie chwilowej nieobecności adresata w jego mieszkaniu pismo doręcza się dorosłemu domownikowi. W razie nieobecności domownika pismo doręcza się administracji domu, dozorcy domu lub sołtysowi, jeżeli podejmą się oddać pismo adresatowi. Przepis art. 133 § 2 stosuje się odpowiednio”.

Pismo więc zostało prawidłowo doręczone i jest uznawane, iż syn zapoznał się z jego treścią. Zgodnie z tą normą osoba przebywająca za granicą ma obowiązek wskazać adresata do doręczeń w kraju, a w razie braku takiego adresata doręczenia dokonywane są na jej ostatni znany adres lub załączane do akt sprawy ze skutkiem doręczenia. Tymczasem art. 7 i następne Europejskiej konwencji o pomocy prawnej w sprawach karnych daje organom sądowym możliwość przekazywania wezwań w drodze pomocy prawnej przez organy państwa wezwanego, a art. 5 Konwencji o pomocy prawnej w sprawach karnych pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej wyraźnie nakazuje dokonywania doręczeń sądowych pomiędzy państwami członkowskim Unii Europejskiej bezpośrednio drogą pocztową.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Syn mieszkający za granicą

W tym świetle oraz wobec brzmienia omawianego wyroku Trybunału w Strasburgu można pokusić się o stwierdzenie, iż brak doręczenia dokumentów procesowych i wezwań na rozprawę osobie mieszkającej w innym państwie europejskim, a z pewnością w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, może prowadzić do naruszenia jej podstawowego prawa do rzetelnego procesu z art. 6 ust. 1 Konwencji. Wynikająca stąd nieobecność strony na rozprawie może stanowić źródło licznych kolejnych naruszeń praw podstawowych w zakresie jej praw do obrony.

Krótko mówiąc – proszę powiadomić policję, iż syn przebywa poza granicami kraju.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Wezwanie jako świadek w sprawie wypadku drogowego

Pan Marek odebrał list polecony za swoją córkę, która mieszka w Niemczech. Pismo okazało się wezwaniem na świadka w sprawie wypadku drogowego, w którym rzekomo uczestniczyła jako piesza podczas pobytu w Polsce. Córka nie miała świadomości o zdarzeniu. Pan Marek poinformował policję, że córka przebywa za granicą i przekazał jej kontakt, co pozwoliło policji skontaktować się z nią bezpośrednio, unikając potencjalnych konsekwencji za niestawienie się.

 
Wezwanie w sprawie cywilnej dotyczącej sąsiedzkiego sporu

Pani Anna odebrała polecony list za swojego syna, który mieszka we Włoszech. Było to wezwanie na rozprawę w sprawie cywilnej związanej z granicą działek. Syn nie mógł stawić się osobiście, więc Pani Anna poinformowała sąd, że syn mieszka za granicą, a list dotarł do niej jako domownika. Sąd zgodził się na przesłuchanie syna w formie wideokonferencji, co rozwiązało problem jego nieobecności.

 
Wezwanie na policję w sprawie kradzieży w miejscu pracy

Pan Jan odebrał list za syna, który od kilku lat mieszka w Irlandii. Pismo dotyczyło wezwania na policję w charakterze świadka w sprawie kradzieży w firmie, w której syn pracował przed wyjazdem. Pan Jan niezwłocznie poinformował policję o aktualnym miejscu zamieszkania syna i przekazał jego adres. Dzięki temu syn uniknął kłopotów związanych z nieświadomym zignorowaniem wezwania, a policja przesłała nowe pismo zgodnie z procedurą międzynarodową.

Podsumowanie

Odbiór listu poleconego za osobę przebywającą za granicą może rodzić skutki prawne, w tym uznanie doręczenia za skuteczne. Ważne jest, aby niezwłocznie poinformować organ wystosowujący wezwanie o faktycznym miejscu pobytu adresata, co pozwoli uniknąć problemów związanych z nieobecnością lub niedopełnieniem obowiązków procesowych. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej lub przygotowania pisma? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a nasi eksperci szybko się z Tobą skontaktują.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego - Dz.U. 1997 nr 89 poz. 555

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl