Autor: Małgorzata Rybarczyk
Wiem, że obecnie do otrzymania paszportu lub dowodu trzeba złożyć odciski palców. Czy dostęp do bazy tych odcisków ma policja? Obawiam się odnowienia sprawy sprzed lat. Czy po wyrobieniu dokumentu mogę dostać wezwanie na policję?
Kwestia dotycząca dostępu do danych biometrycznych, pozyskiwanych na potrzeby wydania paszportu uregulowana została w ustawie o dokumentach paszportowych.
Ustawa ta w artykule 52 stanowi :
„1. Organy paszportowe, Komendant Główny Policji oraz Komendant Główny Straży Granicznej mają bezpośredni dostęp do zbiorów centralnej ewidencji w zakresie niezbędnym do wykonywania ustawowych zadań.
2. Dane przetwarzane w centralnej ewidencji paszportowej udostępnia się, w zakresie niezbędnym do wykonywania ustawowych zadań:
1) Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego;
2) Agencji Wywiadu;
3) Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu;
4) ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych;
5) prokuratorowi;
6) sądowi;
7) Służbie Więziennej;
8) Służbie Kontrwywiadu Wojskowego;
9) Służbie Wywiadu Wojskowego;
10) Żandarmerii Wojskowej;
11) Szefowi Krajowego Centrum Informacji Kryminalnych;
12) Biuru Ochrony Rządu.
2a. Podmiotom, o których mowa w ust. 2, nie udostępnia się danych biometrycznych w postaci odcisków palców zgromadzonych w centralnej ewidencji.
3. Dane z centralnej ewidencji mogą być udostępniane na podstawie umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska”.
W związku z powyższym policja w ramach przyznanych jej uprawnień ma jedynie wgląd w dane osobowe (adresy, imię, nazwisko, data urodzenia, data wydania i ważności paszport), wszelkie inne dane są zaś pozyskiwane jedynie w celu wydania paszportu i identyfikacji osoby na którą jest on wydany.
Polskie prawo nie przewiduje możliwości ujawnienia danych biometrycznych jakimkolwiek podmiotom w Polsce.
Policja ma jedynie dostęp do własnej bazy odcisków palców i bazy unijnej. Tak więc nie ma obaw, iż po odebraniu paszportu okaże się, że policja wezwie Pana lub od razu zatrzyma przy odbiorze, bo zidentyfikowała Pańskie odciski palców pobrane na potrzeby paszportu.
Marek kilka lat temu miał konflikt z prawem, jednak sprawa została umorzona z braku dowodów. Gdy przyszedł czas na wyrobienie nowego paszportu, obawiał się, że jego odciski trafią do bazy policyjnej i sprawa zostanie wznowiona. Po dokładnym sprawdzeniu przepisów dowiedział się, że policja nie ma dostępu do odcisków składanych przy wyrabianiu dokumentów. Odetchnął z ulgą, odbierając paszport bez żadnych problemów.
Kamil, pracując za granicą, zgubił dowód osobisty i musiał pilnie wyrobić nowy. Przy składaniu wniosku w urzędzie oddał odciski palców. Przypomniał sobie, że kilka lat wcześniej uczestniczył w bójce, po której pobrano mu odciski, ale nie postawiono żadnych zarzutów. Bał się, że jego dane zostaną porównane i policja go wezwie. Okazało się jednak, że policja nie ma dostępu do tej bazy i nie doszło do żadnych konsekwencji.
Anna pracowała jako kasjerka i pewnego dnia policja przesłuchała ją w sprawie kradzieży w sklepie, w którym pracowała. Nie miała nic wspólnego ze sprawą, ale pobrano jej odciski dla celów śledztwa. Po latach, gdy wyrabiała nowy paszport, zastanawiała się, czy to może spowodować problemy. Dowiedziała się jednak, że odciski z paszportów nie są dostępne dla policji, więc jej obawy były nieuzasadnione.
Dane biometryczne, w tym odciski palców pobierane przy wyrabianiu paszportu lub dowodu osobistego, nie są dostępne dla policji ani innych służb ścigania. Ich jedynym celem jest identyfikacja osoby w procesie wydawania dokumentu. Policja korzysta jedynie ze swoich własnych baz odcisków palców, a także z systemów unijnych, co oznacza, że nie ma możliwości porównywania ich z danymi z ewidencji paszportowej. Osoby obawiające się, że wyrobienie nowego dokumentu doprowadzi do ich identyfikacji w nierozwiązanych sprawach, mogą być spokojne – polskie prawo nie przewiduje takiego mechanizmu.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online, dostępne wygodnie i bez wychodzenia z domu. Nasi doświadczeni prawnicy udzielą fachowych konsultacji w różnych dziedzinach prawa, pomagając rozwiązać problemy i znaleźć najlepsze rozwiązania. Gwarantujemy szybki kontakt, jasne wyjaśnienia i pełną dyskrecję. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać rzetelną pomoc prawną dostosowaną do Twoich potrzeb.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika