• Data: 2024-12-13 Autor: Katarzyna Bereda
Przebywam za granica od 8 lat. Miałam pożyczkę wspólnie z koleżanką. Wysyłałam jej pieniądze na ratę, pół roku temu zakończyłam spłatę mojej części kredytu. Właśnie się dowiedziałam, że w moim mieszkaniu była policja, bo nie stawiłam się na rozprawę w sądzie. Jak mogę sprawdzić, dlaczego się mną interesują, o co tu może chodzić i czy jestem ukarana lub poszukiwana? Wybierałam się na urlop do Polski, a teraz czuję się zagrożona. Nie wiem, czy mnie nie zatrzyma policja, skoro mnie szukali. Co powinnam zrobić?
Jeżeli chce Pani dowiedzieć się, czy jest osobą poszukiwaną na terenie Polski, jedyną możliwością jest złożenie wniosku do Krajowego Rejestru Karnego (KRK). Jeżeli złoży Pani wniosek o wydanie zaświadczenia – może Pani sprawdzić swoją kartę karną, a więc kartę, w której znajdują się wszelkie prawomocnie zakończone postępowania karne, które toczyły się przeciwko Pani oraz to, czy wystawiono wobec Pani list gończy (tzw. karta poszukiwań).
Jeżeli chodzi o postępowania będące w toku, a więc te, które nie są prawomocnie zakończone, to takich informacji tam nie będzie – chyba że w tym właśnie postępowaniu został wystosowany list gończy –wtedy dowie się Pani o takiej sprawie.
Czyli ab dowiedzieć się, czy jest Pani poszukiwana lub czy został wydany za Panią list gończy, należy złożyć wniosek do Krajowego Rejestru Karnego. Jak bowiem stanowi art. 7 ust. 1 ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym: „Każdemu przysługuje prawo do uzyskania informacji, czy jego dane osobowe zgromadzone są w Rejestrze. Osobie, której dane osobowe znajdują się w zbiorach danych zgromadzonych w Rejestrze, na jej wniosek, udostępnia się informację o treści wszystkich zapisów dotyczących tej osoby”.
W rejestrze gromadzi się dane o osobach, które m.in. zostały prawomocnie skazane za przestępstwa lub przestępstwa skarbowe, a także będących obywatelami polskimi prawomocnie skazanymi przez sądy państw obcych, a także poszukiwanych listem gończym.
Dlatego, jeżeli nie jest Pani pewna stanu swojej karalności, proponuję wystosować do Krajowego Rejestru Karnego wniosek o stan karalności, co wykluczy lub potwierdzi okoliczność, czy jest Pani osobą poszukiwaną na terenie Polski. Aby uzyskać zaświadczenie z KRK, musi Pani złożyć wniosek w punkcie informacyjnym znajdującym się w sądzie okręgowym miejsca zamieszkania. Opłata od wniosku to 30 złotych.
Obecnie może także Pani złożyć wniosek drogą internetową za pomocą profilu zaufanego – jest to dobre rozwiązanie, skoro mieszka Pani za granicą, albowiem może Pani złożyć taki wniosek internetowo z każdego miejsca na świecie – wystarczy jedynie założyć profil zaufany. W naszym serwisie również świadczymy usługę sprawdzania osób w Krajowym rejestrze karnym, oto link do szczegółowych informacji o tej usłudze: https://www.eporady24.pl/--sprawdzenie-informacji-czy-jestem-poszukiwany.
Kredyt, niespłacona część i wezwanie do sądu
Anna przebywa za granicą od 6 lat i kilka lat temu wzięła wspólny kredyt z koleżanką. Ustalono, że każda z nich będzie spłacała swoją część rat. Anna regularnie przesyłała pieniądze, ale koleżanka zaniechała spłat. Bank skierował sprawę do sądu, gdzie Anna została wezwana jako współkredytobiorca. Nie odbierając korespondencji z Polski, Anna nie wiedziała o sprawie, co mogło skutkować wydaniem zaocznego wyroku. Gdy dowiedziała się o zainteresowaniu policji, sprawdziła w KRK, czy jest poszukiwana, co pozwoliło jej uniknąć problemów przy wjeździe do kraju.
Mandat karny, który trafił do sądu
Marcin, mieszkający w Holandii, otrzymał kilka lat temu mandat za przekroczenie prędkości w Polsce. Uważał, że sprawa została zamknięta, ale mandat został skierowany do sądu jako niezapłacony. Policja odwiedziła jego dawny adres, poszukując go w związku z postępowaniem. Marcin postanowił sprawdzić swoją sytuację w KRK, by upewnić się, czy nie jest poszukiwany przed planowanym powrotem do Polski. Okazało się, że sprawa dotyczy wyłącznie grzywny, którą mógł uregulować zdalnie.
Niespodziewana sprawa o zniesławienie
Katarzyna, przebywająca za granicą od ponad dekady, była zaskoczona wiadomością, że policja interesuje się jej osobą. Okazało się, że kilka lat temu złożyła skargę na sąsiada, a ten wniósł przeciwko niej prywatny akt oskarżenia o zniesławienie. Katarzyna nie wiedziała o rozprawach, ponieważ nie odbierała korespondencji w Polsce. Sprawdzając swoje dane w KRK, zyskała pewność, że nie jest poszukiwana listem gończym, a sprawę udało się wyjaśnić po konsultacji z adwokatem.
Jeśli przebywasz za granicą i dowiadujesz się, że interesuje się Tobą policja, kluczowym krokiem jest sprawdzenie swojej sytuacji w Krajowym Rejestrze Karnym (KRK). Dzięki zaświadczeniu o karalności dowiesz się, czy toczyły się wobec Ciebie postępowania karne lub czy jesteś osobą poszukiwaną. Wniosek można złożyć osobiście, przez pełnomocnika lub online za pomocą profilu zaufanego. Aby skorzystać z naszej pomocy, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
Potrzebujesz pomocy w sprawdzeniu swojej sytuacji prawnej lub przygotowaniu odpowiedniego pisma? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a nasi eksperci zajmą się resztą! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym - Dz.U. 2000 nr 50 poz. 580
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika