Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Nieświadome podpisanie dokumentu w nocnym klubie, co zrobić, aby uniknąć konsekwencji?

• Data: 2024-12-01 Autor: Janusz Polanowski

Dwa dni temu miałem bardzo nieprzyjemną sytuację w nocnym klubie. Do drinka dosypano mi środek odurzający i nie byłem w pełni świadomy, co się wokół mnie dzieje. Zostałem zmanipulowany i zmuszony do podpisania jakiegoś papieru, zupełnie nie wiem, co to było. Obawiam się długów, jestem na skraju załamania. Proszę mi doradzić, co zrobić.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Nieświadome podpisanie dokumentu w nocnym klubie, co zrobić, aby uniknąć konsekwencji?

Identyfikacja podanej substancji

Absolutnym minimum, które Pan powinien zrobić w tej sytuacji, to proszę jak najszybciej skonsultować się z lekarzem oraz wykonać odpowiednie badania (zapewne badania krwi). Jeżeli jeszcze uda się wykryć i zidentyfikować podaną Panu substancję (a upływ czasu może wykrycie poważnie utrudniać), to łatwiejsze powinno okazać się (przy pomocy wyników badania) podejmowanie przyszłej obrony (np. w postępowaniu cywilnym) lub ściganie karne.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Powiadomienie organów ścigania

Rozsądek przemawia również za powiadomieniem organów ścigania o tym, co Pana spotkało w nocnym klubie. Bez znajomości szczegółów trudno scharakteryzować tę sytuację. Nie można zupełnie wykluczyć przejawu zorganizowanej działalności przestępczej; dlatego proponuję przedstawienie problemu prokuraturze lub wysokiej rangi policyjnej jednostce organizacyjnej (zwłaszcza mającej w swej strukturze „pion kryminalny”). Organa ścigania powinny być w stanie zebrać dowody, w tym monitoring (być może działający w przedmiotowym lokalu). Z czynnościami organów ścigania prawdopodobnie związane byłoby skierowanie Pana na odpowiednie badanie medyczne.

Czynności dochodzeniowo-śledcze

W tej chwili trudno wskazać, do popełnienia jakiego przestępstwa doszło (o ile przestępstwo popełniono); czynności dochodzeniowo-śledcze powinny doprowadzić do istotnych ustaleń. Opis sytuacji jest (prawdopodobnie z uwagi na Pański stan w tamtym czasie) ogólny. Można zakładać, że jakiś „kwit” może się pojawić w przyszłości. Nie wiadomo, czy chodzi o podpisanie kartki, która mogłaby zostać przedstawiona jako składnik umowy. Nie można zupełnie wykluczyć weksla. Oczywiście, mogło chodzić wyłącznie o podpisanie faktury w związku z usługą w owym lokalu świadczoną – oby we właściwej kwocie, odpowiadającej rzeczywistej wartości usługi. Jest stan niepewności. Nie można więc wykluczyć (usiłowania) przestępstwa, np. wyłudzenia (oszustwa) – stypizowanego w art. 286 Kodeksu karnego (K.k.). Ktoś mógł doprowadzić do złożenia przez Pana podpisu pod jakimś kompromitującej treści oświadczeniem (z czym mogłoby wiązać się późniejsze szantażowanie) lub pod dokumentem o cechach umowy.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Nieważność umowy, gdy oświadczenie woli obarczone jest wadą

Przedstawione przez Pana okoliczności wskazują na sprzeczność z zasadami współżycia społecznego; już sama taka okoliczność może przemawiać za nieważnością czynności prawnej (art. 58 K.c.) – umowy (a zwłaszcza zawieranie umów) zalicza się do czynności prawnych. Wśród wad oświadczenia woli (od art. 82 K.c. do art. 88 K.c.) są: zaburzenie procesów psychicznych (art. 82 K.c.), błąd (art. 84 K.c.), podstęp (art. 86 K.c.), przymus (art. 87 K.c.).

Skoro nie wiadomo, do czego doszło (zwłaszcza w zakresie prawa cywilnego), to trudno byłoby złożyć oświadczenie przewidziane w art. 88 K.c.; należałoby je jednak złożyć po wyjściu na jaw istotnych okoliczności – w grę mogłoby wchodzić również skierowanie na drogę sądową żądania o stwierdzenie nieważności czynności prawnej (np. mającej cechy umowy).

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Podważenie nakazu zapłaty

O różnych stanowiących wyzwanie okolicznościach (np. o zawarciu umowy przez oszusta) część ludzi dowiaduje się faktycznie, otrzymując nakaz zapłaty. Taki nakaz należy podważyć (kierując zarzuty lub sprzeciw) – według wskazówek, które powinny towarzyszyć (np. na odrębnej kartce) doręczeniu nakazu zapłaty; chodzi o skierowanie sprawy na „tor” typowego postępowania cywilnego. Wady oświadczenia woli (art. 82 i następne K.c.) lub inne okoliczności przemawiające za nieważnością umowy lub innej czynności prawnej można by wskazać jako faktyczne zarzuty przeciwko żądaniu powoda – podmiotu żądającego zapłaty na drodze sądowej (np. kierującego wniosek o wydanie nakazu zapłaty).

Proszę pamiętać o tym, że w jednym postępowaniu na ogół wolno przedstawiać dowody z innego postępowania. Tytułem przykładu, ustalenia z postępowania karnego mogłyby zostać w sprawie cywilnej przedstawione jako dowód z dokumentu – art. 244 i następne Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.), art. 74 K.c. Różne dowody mogą wyjść na jaw, więc w postępowaniu dowodowym przed sądem cywilnym (art. 227 K.c.) mogłyby wchodzić w grę nie tylko dowody z dokumentu lub z zeznań (stron, świadków, uczestników). Proszę zastanowić się nad tym, co mogłoby służyć wywiązaniu się z prawnego obowiązku wykazania okoliczności (faktów), z których wywodzi się skutki prawne – art. 232 K.p.c., art. 6 K.c.

Przykłady

Adam wybrał się na imprezę ze znajomymi. W trakcie wieczoru, po spożyciu drinka, poczuł się bardzo oszołomiony i stracił kontrolę nad sytuacją. Następnego dnia, próbując przypomnieć sobie, co się wydarzyło, odkrył, że podpisał dokument, który zobowiązywał go do spłaty pożyczki. Adam nie pamiętał żadnych szczegółów związanych z podpisaniem dokumentu. Udał się na policję i do prawnika, który pomógł mu unieważnić umowę, udowadniając, że działał pod wpływem substancji odurzających i nie był świadomy swoich działań.

 

Maria została zaproszona na spotkanie biznesowe w eleganckim klubie. Po przyjęciu drinka zaczęła odczuwać zawroty głowy. Jej rozmówca namówił ją na podpisanie kilku dokumentów, tłumacząc, że dotyczą one jedynie ustaleń wstępnych. Po wyjściu z klubu okazało się, że podpisała umowę sprzedaży swojego samochodu po zaniżonej cenie. Dzięki szybkiemu działaniu i zgłoszeniu sprawy na policję oraz konsultacji z prawnikiem, Maria udowodniła, że działała pod wpływem środków odurzających, co pozwoliło unieważnić umowę.

 

Karol, po spotkaniu ze znajomymi w klubie, obudził się następnego dnia bez wyraźnych wspomnień z poprzedniej nocy. Okazało się, że na jego koncie bankowym zniknęła znaczna suma pieniędzy, a z wyciągów wynikało, że podpisał umowę z firmą oferującą pożyczki o bardzo wysokim oprocentowaniu. Karol natychmiast udał się do lekarza, który potwierdził obecność substancji odurzających w jego organizmie. Zgłosił sprawę do organów ścigania i z pomocą prawnika udało się podważyć ważność umowy.

Podsumowanie

Sytuacje, w których ktoś podpisał dokumenty pod wpływem substancji odurzających, mogą mieć poważne konsekwencje prawne i finansowe. Aby uniknąć problemów, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem i wykonać badania, które mogą potwierdzić obecność nielegalnych substancji w organizmie. Następnie warto zgłosić sprawę na policję i skonsultować się z prawnikiem, aby unieważnić podpisane umowy na podstawie wad oświadczenia woli. Szybkie działanie oraz gromadzenie dowodów, takich jak monitoring czy wyniki badań, mogą być kluczowe w obronie swoich praw.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz szybkiej i profesjonalnej porady prawnej online lub wsparcia w przygotowaniu pism? Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci rozwiązać każdą sprawę prawną bez wychodzenia z domu! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »