Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Niestawienie się w sądzie i wyjazd z kraju, jak uniknąć konsekwencji prawnych?

• Data: 2024-10-12 Autor: Katarzyna Bereda

Partner wyjechał 4 lata temu z Polski za granicę, przed rozprawą sądową (na której się nie stawił) za awanturę domową i pobicie. Od tamtej pory nie był w kraju. Czy grożą mu jakieś konsekwencje, jeżeli wróci?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Niestawienie się w sądzie i wyjazd z kraju, jak uniknąć konsekwencji prawnych?

Kara i jej przedawnienie

Wszystko zależy od tego, czy doszło do jego skazania i na jaką karę – dlatego powinien dowiedzieć się, czy w jego sprawie zapadł wyrok i o jakiej treści. Jeżeli bowiem został skazany, zasadne jest odpowiedzenie sobie na pytanie – na jaką karę. Rozumiem bowiem, że chodzi Państwo o przedawnienie wykonania kary – dlatego w sposób ogólny przedstawię czas takiego przedawnienia, a Państwo musicie się dowiedzieć, jaka kara i kiedy dokładnie była orzeczona, aby stwierdzić, czy wykonanie tej kary zostało przedawnione.

Zgodnie z treścią art. 103 Kodeksu karnego:

„§ 1. Nie można wykonać kary, jeżeli od uprawomocnienia się wyroku skazującego upłynęło lat:

1) 30 – w razie skazania na karę pozbawienia wolności przekraczającą 5 lat albo karę surowszą;

2) 15 – w razie skazania na karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą 5 lat;

3) 10 – w razie skazania na inną karę.

§ 2. Przepis § 1 pkt 3 stosuje się odpowiednio do środków karnych, środków kompensacyjnych oraz przepadku. Przepis powyższy reguluje przedawnienie wykonania kary. Polega ono na tym, że nie można wykonać kary, jeżeli od daty prawomocności wyroku skazującego upłynął wskazany w tym przepisie okres”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Umorzenie kary z rozprawy sądowej

Zgodnie z art. 15 § 1 Kodeksu karnego wykonawczego postępowanie wykonawcze w razie przedawnienia wykonania kary się umarza. Jak wynika z opinii doktryny, w tym red. Grześkowiaka, „okresy przedawnienia zostały zróżnicowane w zależności od rodzaju i wysokości kary orzeczonej prawomocnym wyrokiem. Jeżeli zatem sprawca został skazany na karę pozbawienia wolności przekraczającą 5 lat – albo karę surowszą, czyli 25 lat pozbawienia wolności lub dożywotniego pozbawienia wolności – przedawnienie wykonania kary następuje po upływie 30 lat od uprawomocnienia się wyroku”.

W razie prawomocnego skazania na karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą 5 lat przedawnienie wykonania kary następuje po upływie 15 lat od uprawomocnienia się wyroku skazującego. Przedawnienie wykonania kary w przypadku uprawomocnienia się wyroku skazującego na inną karę następuje po upływie 10 lat od daty tego uprawomocnienia. Chodzi zatem o karę ograniczenia wolności oraz karę grzywny, i to zarówno w postaci grzywny samoistnej, jak i grzywny kumulatywnej.

Proszę pamiętać, iż do okresów przedawnienia wskazanych w art. 103 nie wchodzą okresy spoczywania, czyli wstrzymania lub zawieszenia biegu przedawnienia – okres przedawnienia liczy się do momentu uprawomocnienia się wyroku skazującego, dlatego tak ważna jest data uprawomocnienia się wyroku i od tej daty powinni Państwo liczyć przedawnienie.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Wyjazd do Wielkiej Brytanii przed rozprawą Janusz wyjechał z Polski do Wielkiej Brytanii kilka tygodni przed rozprawą dotyczącą oskarżenia o pobicie. Po 6 latach chciał wrócić do Polski na stałe, ale obawiał się konsekwencji. Po konsultacji z prawnikiem dowiedział się, że wyrok został wydany in absentia, a kara grzywny, na którą został skazany, przedawni się za 4 lata. Póki co nie może wrócić bez ryzyka zatrzymania.

 

Ucieczka przed karą po awanturze domowej Aneta wyjechała z Polski do Hiszpanii po oskarżeniu o przemoc domową. Nie stawiła się na rozprawie i nie wiedziała, jaki zapadł wyrok. Po 12 latach jej prawnik sprawdził, że wyrok skazujący na 3 lata pozbawienia wolności wciąż się nie przedawnił, co oznacza, że nadal grozi jej wykonanie kary, jeśli powróci do Polski.

 

Powrót po latach z Niemiec Piotr wyjechał do Niemiec na kilka dni przed rozprawą sądową, na której miał odpowiadać za groźby karalne. Nie wrócił do Polski przez 8 lat, wierząc, że kara mogła już ulec przedawnieniu. Dopiero po powrocie odkrył, że przedawnienie wykonania kary grzywny, na którą został skazany, nastąpiło dopiero kilka miesięcy przed jego powrotem.

Podsumowanie

Niestawienie się na rozprawie sądowej i wyjazd za granicę nie zwalniają oskarżonego z odpowiedzialności prawnej. Wyrok może zostać wydany in absentia, a kara obowiązuje aż do jej przedawnienia, którego okres zależy od rodzaju i wysokości kary. Przed powrotem do kraju warto skonsultować swoją sytuację z prawnikiem, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji prawnych.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz sporządzanie pism procesowych, dzięki czemu szybko i wygodnie uzyskasz pomoc prawną bez wychodzenia z domu. Skontaktuj się z nami, aby rozwiązać swoje problemy prawne z pomocą doświadczonych ekspertów. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »