Naruszenie nietykalności cielesnej, jak udowodnić winę, gdy nie ma świadków?

• Data: 2024-09-30 Autor: Katarzyna Talkowska

Czy jeśli mnie ktoś opluł w twarz, ale nie było żadnych świadków, to czy potrzebuję dowodu? Czy ja jako poszkodowany jestem świadkiem? Czy jeśli sprawca zaprzeczy, to może to mu ujść na sucho?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Naruszenie nietykalności cielesnej, jak udowodnić winę, gdy nie ma świadków?

Naruszenie nietykalności cielesnej

Opisuje Pan sytuację, która może wyczerpywać znamiona przestępstwa naruszenia nietykalności cielesnej. Zgodnie z art. 217 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 2022 r., poz. 1138) „kto uderza człowieka lub w inny sposób narusza jego nietykalność cielesną podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.

Przedmiotem ochrony tego przepisu jest swoboda dysponowania ciałem i zagwarantowania człowiekowi wolności od fizycznych oddziaływań na jego ciało oraz wolność od niepożądanych doznań. Jak wskazuje M. Mozgawa w M. Mozgawa [w:] M. Budyn-Kulik, P. Kozłowska-Kalisz, M. Kulik, M. Mozgawa, Kodeks karny. Komentarz aktualizowany, 2023, art. 217: „Naruszeniem nietykalności cielesnej zdaje się każde bezprawne dotknięcie innej osoby czy inny krzywdzący kontakt. Wchodzą tu w grę wszelkie kontakty fizyczne, które są obraźliwe, kłopotliwe czy po prostu niepożądane”. Za komentatorem warto odwołać się również do wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 9 sierpnia 2012 r. sygn. akt. II AKa 137/12 zgodnie z którym „naruszeniem nietykalności cielesnej są wszystkie czynności oddziałujące na ciało innej osoby, które nie są przez nią akceptowane. Naruszenie nietykalności cielesnej nie musi łączyć się z powstaniem obrażeń, jednakże musi mieć ono wymiar fizyczny”.

Przestępstwo to jest przestępstwem powszechnym, tzn. że popełnić je może każdy, oraz przestępstwem umyślnym, a także przestępstwem skutkowym (np. w Pana przypadku oplucie). Zachowanie sprawcy polega na naruszeniu nietykalności cielesnej człowieka przez jego uderzenie lub dokonanie innej czynności. Przyjąć można, że typowym sposobem działania sprawcy jest uderzenie. Polega ono na zadaniu ciosu ręką bądź inną częścią ciała (nogą, głową) lub też przy użyciu jakiegoś przedmiotu, a jego następstwa nie mogą wykraczać poza zakreśloną przez ustawodawcę granicę w postaci naruszenia nietykalności cielesnej.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Ściganie z oskarżenia prywatnego

Ściganie takiego przestępstwa odbywa się z oskarżenia prywatnego, co oznacza, że w tym postępowaniu to Pan pełni rolę prokuratora, tj. oskarżyciela. W sprawach ściganych z oskarżenia prywatnego prokurator wszczyna postępowanie albo wstępuje do postępowania już wszczętego, jeżeli wymaga tego interes społeczny. 

W sprawie będzie Pan oskarżycielem prywatnym, a jednocześnie poszkodowanym. Na Panu będzie spoczywał obowiązek udowodnienia, że doszło do popełnienia czynu zabronionego. Proszę pamiętać, że oskarżony korzysta z domniemania niewinności, a zatem trzeba mu winę udowodnić. Warto jest pomyśleć nad świadkami sprawy, np. mogą to być osoby, które widziały Pana po zdarzeniu np. widziały oplucie, widziały Pana wzburzenie, widziały, że oskarżony odchodzi od Pana i jest wzburzony, osoby, które mają wiedzę, że oskarżony mógł zachować się wobec Pana w ten sposób z uwagi na jakiś wcześniejszy konflikt, zdarzenie. Warto rozważyć, czy w miejscu zdarzenia nie ma monitoringu. Byłoby to też dobrym materiałem dowodowym.

Niestety w sprawie karnej potrzebne są dowody. Zatem słowo przeciwko słowu może być niewystarczającym dla udowodnienia winy oskarżonego.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Konflikt sąsiedzki

Pani Anna spotkała sąsiada na wspólnym podwórku. Podczas wymiany zdań sąsiad nagle ją popchnął, co wywołało upadek. Incydent nie miał świadków. Pani Anna zgłosiła sprawę na policję, a mimo braku bezpośrednich świadków, jej słowa oraz drobne obrażenia (otarcia skóry) wystarczyły jako dowód w postępowaniu. Sąsiad twierdził, że do niczego nie doszło, jednak biegły uznał obrażenia za zgodne z opisem zdarzenia.

 

Sprzeczka w pracy

Podczas pracy w biurze, Pan Krzysztof wdał się w kłótnię z kolegą, który, w gniewie, opluł go w twarz. W momencie zdarzenia nikt inny nie przebywał w pomieszczeniu. Pan Krzysztof zgłosił incydent swojemu przełożonemu, a sprawa trafiła do sądu. Choć kolega zaprzeczał, Krzysztof, jako poszkodowany, przedstawił swoją wersję wydarzeń, a sąd uznał jego zeznania za wiarygodne, potwierdzając naruszenie nietykalności cielesnej.

 

Spór w sklepie

Pani Maria została potrącona przez mężczyznę w sklepie, który, wyraźnie rozdrażniony, zaczął ją szarpać za ramię. Nikt z obecnych nie zwrócił na to uwagi. Po zdarzeniu Pani Maria zgłosiła sprawę ochronie sklepu. Dzięki monitoringu udało się ustalić, że rzeczywiście doszło do kontaktu fizycznego, co stanowiło kluczowy dowód w sprawie.

Podsumowanie

W przypadku przestępstw takich jak naruszenie nietykalności cielesnej, nawet bez obecności świadków, poszkodowany może być kluczowym źródłem dowodów. Zeznania ofiary, wsparte np. monitoringiem czy śladami fizycznymi, mogą stanowić podstawę do skazania sprawcy. Warto pamiętać, że w postępowaniu z oskarżenia prywatnego to na poszkodowanym spoczywa obowiązek udowodnienia winy.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz sporządzanie pism procesowych, dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów, bez wychodzenia z domu. Skontaktuj się z nami, aby szybko i skutecznie rozwiązać swoje problemy prawne. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
2. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 9 sierpnia 2012 r. sygn. akt. II AKa 137/12

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »