• Data: 2023-08-11 Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska
Partner nakłonił mnie do aborcji, zawiózł mnie też do kliniki za granicą. Bardzo mi zależało na nim, dlatego po wielu namowach zgodziłam się na to. Mówił, ze zostanę sama z tym dzieckiem, że on go nie chce. Żałuję tego, czuje się zmanipulowana. Czy zarówno mi, jak i jemu groza jakieś konsekwencje prawne? Czy mogę gdzieś zgłosić nakłanianie i pomoc w usunięciu ciąży?
Zgodnie z art. 152 Kodeksu karnego:
„§ 1. Kto za zgodą kobiety przerywa jej ciążę z naruszeniem przepisów ustawy, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto udziela kobiecie ciężarnej pomocy w przerwaniu ciąży z naruszeniem przepisów ustawy lub ją do tego nakłania.
§ 3. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 lub 2, gdy dziecko poczęte osiągnęło zdolność do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.
W zależności więc od tego, który był to tydzień ciąży, partner, który nakłania do aborcji, może zostać skazany na karę więzienia do lat 3, a gdy ciąża była już zaawansowana, nawet do lat 8. Przyjmuje się, że dziecko poczęte uzyskuje zdolność do samodzielnego życia poza organizmem matki, kiedy ciąża trwa dłużej niż 22 tygodnie, a dziecko osiągnęło masę ciała co najmniej 500 g.
Natomiast art. 153 Kodeksu karnego wskazuje, że:
„§ 1. Kto stosując przemoc wobec kobiety ciężarnej lub w inny sposób bez jej zgody przerywa ciążę albo przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza kobietę ciężarną do przerwania ciąży, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 2. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1, gdy dziecko poczęte osiągnęło zdolność do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej,
podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.
W Pani przypadku nie było przemocy; Pani pod wpływem namowy zgodziła się na aborcję, zatem partner mógłby otrzymać zarzuty z art. 152 Kodeksu karnego.
Pani nie grozi nic za aborcję, a jedynie lekarzowi, który dokonał jej nielegalnie. Jeśli jednak aborcja była w kraju, gdzie lekarze mogli wykonywać ją legalnie, to takiemu lekarzowi nic nie grozi. Partnerowi, który do niej Panią namówił, już tak, zgodnie z art. 152.
Popełnienie przestępstwa zgłasza się na policję lub do prokuratury, składając zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.
Marta i Krzysztof
Marta była w związku z Krzysztofem od dwóch lat. Gdy dowiedziała się o ciąży, była przerażona, ale gotowa ją donosić. Krzysztof nalegał na aborcję, twierdząc, że nie jest gotowy na ojcostwo i że zostawi ją, jeśli nie usunie ciąży. Po wielu rozmowach zgodziła się, a on zorganizował wyjazd do kliniki za granicą. Po wszystkim czuła żal i poczucie winy. Dopiero później dowiedziała się, że jego naciski mogły mieć konsekwencje prawne.
Anna i jej szef
Anna była w krótkiej relacji ze swoim przełożonym. Kiedy zaszła w ciążę, powiedział jej, że jeśli ją usunie, dostanie awans i wsparcie finansowe. Bała się utraty pracy i trudności finansowych, więc przystała na jego propozycję. Po aborcji szef zerwał z nią kontakt. Dopiero później dowiedziała się, że jego manipulacja mogła być uznana za nakłanianie do przerwania ciąży i podlegać karze.
Dorota i rodzina
Dorota, 19-letnia studentka, dowiedziała się o ciąży i chciała ją donosić. Jej rodzice byli temu przeciwni – grozili wyrzuceniem z domu i zerwaniem wsparcia finansowego. W końcu matka zorganizowała wizytę w zagranicznej klinice i pojechała z nią. Po czasie Dorota zaczęła szukać informacji i dowiedziała się, że takie naciski i pomoc w aborcji mogą mieć konsekwencje prawne dla jej rodziny.
Nakłanianie do aborcji i udzielanie w tym pomocy mogą mieć poważne konsekwencje prawne. Choć kobieta, która zdecydowała się na zabieg, nie podlega karze, to osoby, które ją do tego nakłaniały lub organizowały nielegalną aborcję, mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności zgodnie z Kodeksem karnym. Warto pamiętać, że presja ze strony partnera, pracodawcy czy rodziny może stanowić naruszenie prawa. Jeśli ktoś czuje się zmanipulowany lub zmuszony do przerwania ciąży, może zgłosić sprawę na policję lub do prokuratury.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online dla osób, które potrzebują wsparcia w sprawach związanych z nakłanianiem do aborcji i jej konsekwencjami prawnymi. Skontaktuj się z naszymi ekspertami, aby dowiedzieć się, jakie masz prawa i jakie kroki możesz podjąć. Gwarantujemy dyskrecję, szybkie odpowiedzi oraz rzetelną analizę Twojej sytuacji. Niezależnie od tego, czy chcesz zgłosić przestępstwo, czy po prostu uzyskać fachową poradę, jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc.
1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika