• Data: 2024-12-05 Autor: Katarzyna Talkowska
Mój syn odbywa długoletni wyrok w zakładzie karnym. Syn w 2007 r. został skazany na 25 lat więzienia. Dodatkowo doliczono mu karę 3 lat z połączenia wcześniejszych wyroków, które orzekały karę w zawieszeniu. Zastosowano założenie, iż najpierw odbył karę tych 3 lat i dopiero później zaczął się okres 25 lat. Zaznaczam, że na przestrzeni tych wszystkich lat syn zachowuje się w sposób, który świadczy o jego zaangażowaniu i unikaniu wszelkich problemów. Ukończył szkoły, odbył terapię uzależnień i nie ma na niego żadnych skarg. Pod koniec zeszłego roku otrzymał kategorię R2 i obecnie przebywa w zakładzie półotwartym. Czy istnieje możliwość połączenia tych dwu wyroków tzn. 3 lat i 25 lat? Może są jakieś inne możliwości, aby syn szybciej wyszedł na wolność?
Kwestie tzw. łączenia kar reguluje ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 2022 r., poz. 1138; zwana dalej w skrócie K.k.), w art. od 85 do 91a. Zgodnie z przedmiotowymi przepisami, jeżeli sprawca popełnił dwa lub więcej przestępstw, zanim zapadł pierwszy wyrok, chociażby nieprawomocny, co do któregokolwiek z tych przestępstw i wymierzono za nie kary tego samego rodzaju albo inne podlegające łączeniu, sąd orzeka karę łączną, biorąc za podstawę kary z osobna wymierzone za zbiegające się przestępstwa. Co istotne, kara łączna nie obejmuje kar orzeczonych wyrokami prawomocnymi w przypadku orzeczenia skazującego wydanego w innym państwie UE.
Przy orzekaniu kary łącznej, sąd bierze pod uwagę przede wszystkim cele zapobiegawcze i wychowawcze, które kara ma osiągnąć w stosunku do skazanego, a także potrzeby w zakresie kształtowania świadomości prawnej społeczeństwa. Nadto zgodnie z art. 86 K.k.: Sąd wymierza karę łączną w granicach powyżej najwyższej z kar wymierzonych za poszczególne przestępstwa do ich sumy, nie przekraczając jednak 810 stawek dziennych grzywny, 2 lat ograniczenia wolności albo 20 lat pozbawienia wolności. Jeżeli najwyższą z kar wymierzonych za poszczególne przestępstwa jest kara 810 stawek dziennych grzywny, 2 lat ograniczenia wolności albo 20 lat pozbawienia wolności, dolną granicę kary łącznej przyjmuje się w tej wysokości. Karę pozbawienia wolności wymierza się w miesiącach i latach. Kodeks precyzuje również, że jeżeli suma orzeczonych kar pozbawienia wolności wynosi 25 lat albo więcej, a chociażby jedna z podlegających łączeniu kar wynosi nie mniej niż 10 lat, sąd może orzec karę łączną 25 lat pozbawienia wolności. Nie jest to jednak obligatoryjne.
W opisanym przypadku zastosowanie będzie miał również przepis art. 88 K.k., zgodnie z którym – jeżeli najsurowszą karą orzeczoną za jedno ze zbiegających się przestępstw jest kara 25 lat pozbawienia wolności albo dożywotniego pozbawienia wolności, orzeka się tę karę jako karę łączną; w wypadku zbiegu dwóch lub więcej kar 25 lat pozbawienia wolności sąd może orzec jako karę łączną karę dożywotniego pozbawienia wolności.
Procedura związana z wydaniem wyroku łącznego została uregulowana w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 2022 r., poz. 1375; zwanej dalej w skrócie K.p.k.) – w art. od 568a do art. 577 K.p.k. Zgodnie z art. 568 K.p.k. – sąd orzeka karę łączną w wyroku skazującym – w odniesieniu do kar wymierzonych za przypisane oskarżonemu tym wyrokiem przestępstwa; a także w wyroku łącznym w pozostałych przypadkach. Co ważne, wyrok łączny sąd wydaje z urzędu lub na wniosek skazanego albo prokuratora. Zatem w opisanym przez Panią przypadku konieczny będzie wniosek syna. Przedmiotowe pismo należy złożyć do odpowiedniego sądu. Zgodnie z art. 569 § 1 K.p.k. – jeżeli zachodzą warunki do orzeczenia kary łącznej w stosunku do osoby prawomocnie skazanej wyrokami różnych sądów, właściwy do wydania wyroku łącznego jest sąd, który wydał ostatni wyrok skazujący w pierwszej instancji, orzekający kary podlegające łączeniu. Jeżeli w pierwszej instancji orzekały sądy różnego rzędu, wyrok łączny wydaje sąd wyższego rzędu. (§ 2). W razie zbiegu wyroków sądu powszechnego i szczególnego (np. wojskowego), o karze łącznej orzeka ten z sądów, który wymierzył karę surowszą podlegającą łączeniu.
W trakcie trwania tego postępowania sąd w razie potrzeby zwraca się do zakładów karnych, w których skazany przebywał, o nadesłanie opinii o zachowaniu się skazanego w okresie odbywania kary, jak również informacji o warunkach rodzinnych, majątkowych i co do stanu zdrowia skazanego oraz danych o wykonaniu kar orzeczonych w poszczególnych wyrokach. W przypadku gdy brak warunków do wydania wyroku łącznego, wówczas sąd wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania. Zawsze wyrok łączny wydaje się po przeprowadzeniu rozprawy, na której to osobiste stawiennictwo skazanego nie jest obowiązkowe, chyba że sąd postanowi inaczej.
Biorąc pod uwagę tę pozytywną prognozę dotyczącą Pani syna, warto byłoby również zweryfikować, czy w stosunku do niego nie można wystąpić już z wnioskiem o warunkowe przedterminowe zwolnienie. Instytucję tę reguluje Kodeks karny w art. od 77 do 84. Skazanego na karę pozbawienia wolności sąd może warunkowo zwolnić z odbycia reszty kary tylko wówczas, gdy jego postawa, właściwości i warunki osobiste, okoliczności popełnienia przestępstwa oraz zachowanie po jego popełnieniu i w czasie odbywania kary uzasadniają przekonanie, że skazany po zwolnieniu będzie stosował się do orzeczonego środka karnego lub zabezpieczającego i przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa. Co ważne, skazanego można warunkowo zwolnić po odbyciu co najmniej połowy kary. Jednakże w przypadku skazanego na karę 25 lat pozbawienia wolności może być on warunkowo zwolniony po odbyciu 15 lat kary.
Marek w 2003 roku został skazany na 25 lat pozbawienia wolności za przestępstwo związane z brutalnym napadem. Wcześniej, w 1998 roku, otrzymał wyrok 2 lat więzienia za udział w rozboju, który został zamieniony na karę w zawieszeniu. Po rozpoczęciu odbywania 25-letniej kary, sąd orzekł o jej połączeniu z karą 2 lat, wskazując na konieczność odbycia kary łącznej w wymiarze 25 lat, co de facto nie zmieniło końcowego okresu pobytu w więzieniu. Marek, mimo trudnego początku, ukończył kilka kursów zawodowych i obecnie pracuje jako operator maszyn w zakładzie karnym.
Tomasz, w wieku 28 lat, został skazany na karę 25 lat pozbawienia wolności za udział w zorganizowanej grupie przestępczej i popełnienie morderstwa. Przed tym wyrokiem, w 2002 roku, otrzymał karę 5 lat więzienia za handel narkotykami, jednak ta kara została skrócona dzięki wcześniejszemu warunkowemu zwolnieniu. W 2010 roku sąd zdecydował o połączeniu obu wyroków w wyrok łączny na 25 lat, uznając, że główna kara 25 lat jest najsurowsza i pochłania wcześniejszy wyrok. Tomasz aktywnie angażuje się w programy resocjalizacyjne, pełniąc rolę mentora dla młodszych osadzonych.
Piotr, który odbywał karę 25 lat pozbawienia wolności za poważne przestępstwo związane z przemocą domową, został dodatkowo skazany na 4 lata więzienia za przestępstwo oszustwa finansowego, którego dopuścił się przed popełnieniem przestępstwa głównego. W trakcie procesu łączenia kar, sąd uwzględnił oba wyroki, orzekając o łącznej karze 25 lat, która uznała wcześniejszą karę za mniejszą w stosunku do głównego wyroku. Piotr, od kilku lat, wykazuje postawę resocjalizacyjną, zdobył wykształcenie i pracuje w bibliotece zakładu karnego.
Łączenie kar jest szczególną instytucją prawną, która pozwala sądowi na orzeczenie jednej kary łącznej w sytuacji, gdy sprawca został skazany na kilka kar za różne przestępstwa. W przypadku najcięższych wyroków, takich jak 25 lat pozbawienia wolności, sąd może podjąć decyzję o połączeniu kar, uwzględniając cele resocjalizacyjne i zachowanie skazanego w trakcie odbywania kary. Dobra opinia z zakładu karnego oraz postępy w resocjalizacji mogą być kluczowe przy wnioskach o łączenie kar lub o warunkowe przedterminowe zwolnienie. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
Oferujemy profesjonalne porady prawne oraz pomoc w sporządzaniu pism – opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a nasi specjaliści przygotują indywidualne rozwiązanie. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika