• Data: 2024-11-11 Autor: Katarzyna Bereda
W 2017 roku zostałem skazany za transgraniczny przemyt narkotyków na karę 3 lat i 6 miesięcy. Kare odbyłem w całości. Z tego, co się orientuję, nie otrzymam licencji na taksówkarza, ale mam pytanie, czy mógłbym wystosować pismo do sądu o zatarcie skazania. Byłem 1 raz karany, zaznaczam, że zostałem skazany w Niemczech.
Jeżeli został Pan prawomocnie skazany w Państwie członkowskim UE, to o ewentualne zatarcie skazanie powinien Pan wystąpić do sądu, który wydał niniejszy wyrok. W Polsce nie dojdzie bowiem do zatarcia tego wyroku – zatarcie nastąpi bowiem zgodnie z prawem niemieckim i do sądu, który orzekał, powinien Pan kierować taki wniosek.
Idąc dalej, podnoszę, iż posiadając wpis w karcie karnej, co do zasady można uzyskać licencję w zakresie przewozu osób i w mojej ocenie mógłby Pan starać się o taką licencję, bowiem przestępstwo, którego się Pan dopuścił, nie znajduje się w katalogu wyłączeń.
Zgodnie bowiem z art. 5c ust. 1 ustawy o transporcie drogowym „licencji, o której mowa w art. 5b ust. 1 pkt 1 i 2, udziela się przedsiębiorcy, jeżeli:
1) członkowie organu zarządzającego osoby prawnej, osoby zarządzające spółką jawną lub komandytową, a w przypadku innego przedsiębiorcy - osoby prowadzące działalność gospodarczą: a) nie zostały skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwa karne skarbowe lub przestępstwa umyślne: przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, mieniu, obrotowi gospodarczemu, wiarygodności dokumentów, środowisku lub warunkom pracy i płacy albo inne mające związek z wykonywaniem zawodu, b) nie wydano im prawomocnego orzeczenia zakazującego wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego;
2) (uchylony)
3) (uchylony)
4) w stosunku do zatrudnionych przez niego kierowców, a także innych osób niezatrudnionych przez tego przedsiębiorcę, lecz wykonujących osobiście przewóz na jego rzecz, prawomocnie nie orzeczono zakazu wykonywania zawodu kierowcy;
5) posiada on tytuł prawny do dysponowania pojazdem lub pojazdami samochodowymi spełniającymi wymagania techniczne określone przepisami prawa o ruchu drogowym, którymi transport drogowy ma być wykonywany”.
Kolejny i najważniejszy dla Pana przepis dotyczący niekaralności wskazany jest w art. 6 ust. 1 powyższej ustawy: „Licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką udziela się przedsiębiorcy, jeżeli:
1) spełnia wymagania określone w art. 5c ust. 1 pkt 1 i 5;
2) zatrudnieni przez niego kierowcy oraz sam przedsiębiorca osobiście wykonujący przewozy:
a) (uchylona)
b) nie byli prawomocnie skazani za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu oraz przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, a także za przestępstwa, o których mowa w art. 59 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, a ponadto nie orzeczono prawomocnie wobec nich zakazu wykonywania zawodu kierowcy,
c) (uchylona)
d) spełniają wymagania określone w art. 39a ust. 1 pkt 1–4”.
Wobec tego podaję, iż przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu wskazane są w rozdziale XIX Kodeksu karnego i jest to m.in. zabójstwo, udział w bójce, to samo dotyczy przestępstw przeciwko wolności seksualnej. Art. 59 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii dotyczy natomiast udzielenia innej osobie środka odurzającego celem osiągnięcia korzyści majątkowej.
Dlatego też, jak Pan widzi, przestępstwo, którego się Pan dopuścił, nie zostało wskazane w ustawie o transporcie drogowym, dlatego nie powinno to stanowić przeszkody o ubieganie się o licencję. Zawsze jednak najlepiej, gdy dojdzie do pełnego zatarcia skazania, dlatego proponuję w pierwszej kolejności wystąpić do niemieckiego sądu w tym zakresie.
Licencja dla kierowcy przewozu osób po odbyciu kary za oszustwo finansowe
Pan Jakub został skazany w 2015 roku za oszustwo finansowe związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Po odbyciu kary 2 lat pozbawienia wolności, postanowił zmienić swoje życie i spróbować sił jako kierowca przewozu osób. Złożył wniosek o licencję, jednak został odrzucony z powodu wpisu w Krajowym Rejestrze Karnym. Pan Jakub odczekał wymagany okres i złożył wniosek o zatarcie skazania. Po jego uwzględnieniu, uzyskał licencję na wykonywanie zawodu kierowcy przewozu osób.
Taksówkarz z przeszłością kryminalną i odmowa licencji
Pani Monika została w 2016 roku skazana za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji drogowej, co wykluczało ją z możliwości otrzymania licencji na przewóz osób taksówką. Po odbyciu kary i odczekaniu wymaganego okresu, postanowiła wystąpić o licencję. Jej wniosek został jednak odrzucony ze względu na brak zatarcia skazania. Pani Monika musiała złożyć dodatkowe wnioski o zatarcie do sądu i dopiero po pozytywnym rozpatrzeniu mogła ponownie aplikować o licencję.
Zatarcie skazania w innym kraju a praca w Polsce
Pan Marcin, po skazaniu w Niemczech za przemyt narkotyków, odbył karę w całości i powrócił do Polski, gdzie chciał rozpocząć działalność jako przewoźnik. Wiedział, że licencja nie zostanie mu przyznana bez zatarcia skazania. Zgodnie z przepisami prawa, musiał wystąpić o zatarcie skazania w niemieckim sądzie, co udało się po pewnym czasie. Po uzyskaniu odpowiednich dokumentów, mógł rozpocząć procedurę licencyjną w Polsce i ostatecznie uzyskał zgodę na przewóz osób.
W artykule omówiono kwestie związane z uzyskaniem licencji na przewóz osób przez osoby karane, w szczególności po odbyciu kary za przestępstwa popełnione za granicą. Przedstawiono wymagania prawne dotyczące zatarcia skazania oraz opisano, kiedy przestępstwo może wykluczać możliwość uzyskania licencji. Podkreślono znaczenie ubiegania się o zatarcie skazania w kraju, w którym wydano wyrok, aby móc legalnie ubiegać się o licencję w Polsce.
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie uzyskania licencji lub zatarcia skazania, opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a nasi prawnicy skontaktują się z Tobą. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika