• Data: 2024-12-27 Autor: Katarzyna Talkowska
Zostałem przyłapany w pociągu na legitymowaniu się orzeczeniem niepełnosprawności syna, bileterka stwierdziła, że przekazuje sprawę policji. Jakie konsekwencje mogą wyniknąć? Chciałem uzyskać darmowy przejazd.
Uprzejmie informuję, że podstawą prawną do udzielenia odpowiedzi na zapytanie jest ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny. Zgodnie z art. 275 Kodeksu karnego kto posługuje się dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby albo jej prawa majątkowe lub dokument taki kradnie lub go przywłaszcza, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 (§1). Nadto tej samej karze podlega, kto bezprawnie przewozi, przenosi lub przesyła za granicę dokument stwierdzający tożsamość innej osoby albo jej prawa majątkowe.
Przedmiotem ochrony jest pewność obrotu prawnego związanego z posługiwaniem się dokumentami, a także prawo do dysponowania dokumentem stwierdzającym tożsamość lub prawa majątkowe. Natomiast jeżeli chodzi o podmiot czynu zabronionego, tj. kto może popełnić taki czyn, to jest to każda osoba zdolna do ponoszenia odpowiedzialności karnej (przestępstwo powszechne). Jeżeli chodzi o znamię „posługiwania się cudzym dokumentem”, to jest to każde zachowanie polegające na wykorzystaniu funkcji dokumentu stwierdzającego tożsamość innej osoby albo jej prawa majątkowe. „Dokument stwierdzający prawa majątkowe” to dokument zawierający treści, z których wynikają określone prawa o charakterze majątkowym (np. karty podarunkowe, bilet na mecz piłkarski, bony okolicznościowe).
Co istotne, przestępstwo omawiane powyżej stanowi występek. Sąd może zastosować wobec sprawcy warunkowe umorzenie postępowania.
Posługiwanie się cudzym dokumentem, w tym dokumentem tożsamości lub stwierdzającym prawa majątkowe, jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. Działania takie obejmują zarówno wykorzystywanie cudzego dokumentu, jak i jego fałszowanie, a odpowiedzialność za nie ponosi każda osoba zdolna do ponoszenia odpowiedzialności karnej.
Oferujemy kompleksową pomoc prawną w sprawach związanych z posługiwaniem się cudzym dokumentem, w tym analizę ryzyka karnego oraz możliwość ubiegania się o warunkowe umorzenie postępowania. Pomożemy również w przygotowaniu skutecznej obrony oraz reprezentacji przed organami ścigania.
1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
2. Wyrok SA w Krakowie z 10.11.1999 r., sygn. akt II AKA 188/99
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika