• Data: 2022-10-28 Autor: Katarzyna Bereda
Od roku jestem właścicielką salonu masażu tantrycznego. Jest to tylko masaż relaksacyjny z masażem tantrycznym, czyli jest to masaż całościowy, całego ciała, włącznie ze strefą intymną pacjentów (mężczyźni i kobiety). Działalność jest w pełni zarejestrowana, masażystki posiadają umowy, jest terminal płatniczy oraz ze wszystkiego się rozliczam z urzędem skarbowym oraz ZUS-em Niezadowoleni sąsiedzi pod pretekstem tego, że nasi klienci czasami omyłkowo pukają do ich drzwi, które są na przeciwko nas, dziś wezwali na nas policję. Policja przyszła, spisała dane masażystek, rozejrzała się po salonie i poszła. W związku z tym nie do końca wiem, co mam o tym myśleć i mam pytanie, czy działalność tego typu salonu, który jest zarejestrowany, jest w pełni legalna? Czy jednak mogą być jakieś paragrafy pod to? Zaznaczę jeszcze, że takich salonów w mieście jest sporo i niektóre z nich prosperują nawet przez okres 10 lat i nie mają z tego tytułu żadnych nieprzyjemności prawnych.
W mojej ocenie taka działalność nie nosi znamion czynu zabronionego. Zgodnie bowiem z treścią art. 204 Kodeksu karnego:
„1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, nakłania inną osobę do uprawiania prostytucji lub jej to ułatwia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Karze określonej w § 1 podlega, kto czerpie korzyści majątkowe z uprawiania prostytucji przez inną osobę”.
Prostytucja najczęściej polega na wielokrotnym świadczeniu usług seksualnych za opłatą lub inną korzyścią materialną. Sprowadza się do oddawania do dyspozycji seksualnej własnego ciała, w celach zarobkowych, osobom tej samej lub różnej płci, dla zaspokojenia ich potrzeb seksualnych (M. Antoniszyn, A. Marek, Prostytucja w świetle badań, s. 6).
Idąc dalej, podnoszę, iż stręczycielstwo polega na nakłanianiu innej osoby, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, do uprawiania prostytucji. Sprawca odpowie za nakłanianie, które jest oddziaływaniem na psychikę małoletniego w celu wzbudzenia u niego woli jej uprawiania, tj. zarówno do podjęcia tego procederu, jak i do jego kontynuowania, w sytuacji gdyby chciał z niego zrezygnować [M. Filar, w: Filar (red.), Kodeks karny, 2008, s. 841]. W orzecznictwie wskazano, że stręczycielstwo może odbywać się w różny sposób, przez naleganie, prośby, przekonywanie i obietnice korzyści (wyrok SA w Krakowie z 23.9.2017 r., sygn. akt II AKa 91/17).
Sutenerstwo natomiast polega na czerpaniu korzyści majątkowych z uprawiania prostytucji przez inną osobę. Jest to więc przestępstwo materialne, gdyż do jego dokonania wymagane jest osiągnięcie przez sprawcę korzyści materialnej. Sprawca musi więc otrzymać realną korzyść z zakazanego procederu, przy czym, jak się przyjmuje w doktrynie, nie może to być korzyść jednorazowa [M. Filar, w: Filar (red.), jw., s. 842].
Z uwagi na powyższe wskazaną przez Panią nielegalność należy rozpatrywać właśnie o powyższe przepisy. Jeżeli więc nie nakłania Pani nikogo – w celu osiągnięcia korzyści majątkowej – do uprawiania prostytucji (a jak Pani wskazała, nie jest to prostytucja, a jedynie masaż), to nie możemy mówić o spełnieniu powyższych przesłanek. Jeżeli więc jest to gabinet masażu i nie dochodzi do szeroko pojmowanej prostytucji, a jedynie usługi masażu – co, jak Pani wskazała, jest rodzajem masażu – to nie dochodzi do spełnienia powyższych znamion czynu zabronionego. Aby jednak uniknąć konfliktu z sąsiadami, którzy z uwagi na pukanie do ich drzwi czują się zaniepokojeni, proponuję lepiej oznaczyć gabinet masażu, tak aby nie dochodziło do pomyłek w tym zakresie.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika