Kradzież tożsamości przez członka rodziny, czy można wycofać zgłoszenie?

• Data: 2025-04-18 Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Zgłosiłem na policji kradzież danych, na podstawie których został zaciągnięty na mnie kredyt. W trakcie śledztwa okazało się, że sprawcą kradzieży był syn. Czy mogę wycofać swoje zgłoszenie?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Kradzież tożsamości przez członka rodziny, czy można wycofać zgłoszenie?

Cofnięcie wniosku o ściganie

Zgodnie z art. 190a Kodeksu karnego:

„§ 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby dla niej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek, inne jej dane osobowe lub inne dane, za pomocą których jest ona publicznie identyfikowana, przez co wyrządza jej szkodę majątkową lub osobistą.

§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 15.

§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego”.

Nie jest to zatem przestępstwo ścigane z urzędu, lecz na wniosek. Pan taki wniosek złożył.

Zgodnie z art. 12 Kodeksu postępowania karnego:

„§ 1. W sprawach o przestępstwa ścigane na wniosek postępowanie z chwilą złożenia wniosku toczy się z urzędu. Organ ścigania poucza osobę uprawnioną do złożenia wniosku o przysługującym jej uprawnieniu.

§ 1a. Uzyskanie wniosku o ściganie należy do oskarżyciela. Jeżeli powodem uzyskania wniosku jest wyłącznie uprzedzenie przez sąd stron o możliwości zakwalifikowania czynu według innego przepisu prawnego, przewidującego ściganie na wniosek, uzyskanie wniosku o ściganie należy do sądu.

§ 2. W razie złożenia wniosku o ściganie niektórych tylko sprawców obowiązek ścigania obejmuje również inne osoby, których czyny pozostają w ścisłym związku z czynem osoby wskazanej we wniosku, o czym należy uprzedzić składającego wniosek. Przepisu tego nie stosuje się do najbliższych osoby składającej wniosek.

§ 3. Wniosek może być cofnięty w postępowaniu przygotowawczym za zgodą prokuratora, a w postępowaniu sądowym za zgodą sądu – aż do zamknięcia przewodu sądowego na pierwszej rozprawie głównej. W sprawach, w których akt oskarżenia wniósł oskarżyciel publiczny, cofnięcie wniosku po rozpoczęciu przewodu sądowego jest skuteczne, jeżeli nie sprzeciwi się temu oskarżyciel publiczny obecny na rozprawie lub posiedzeniu. Ponowne złożenie wniosku jest niedopuszczalne.

§ 4. W sprawie o przestępstwo z art. 190 § 1 Kodeksu karnego można wszcząć i prowadzić postępowanie pomimo niezłożenia wniosku o ściganie, jeżeli zachodzi duże prawdopodobieństwo, że niezłożenie wniosku wynika z obawy pokrzywdzonego przed odwetem albo jeżeli przemawia za tym interes społeczny. W takim przypadku postępowanie do czasu prawomocnego zakończenia toczy się z urzędu”.

Nie mam akt sprawy, ale jeśli toczy się już postępowanie przygotowawcze, to wniosek Pan może cofnąć jedynie za zgodą prokuratora. Gdy zaś sprawa trafiła już do sądu, wyłącznie za zgodą sądu prowadzącego postępowanie. Zatem winien Pan albo do prokuratury, albo do sądu wnieść wniosek o cofnięcie ścigania, uzasadniając swoją decyzję i wnosząc o wyrażenie przez organ zgody na cofnięcie.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przykłady

Konflikt rodzinny z powodu nękania

Pani Anna złożyła wniosek o ściganie swojego byłego męża, który przez długi czas wysyłał jej obraźliwe wiadomości i śledził ją po pracy. Po kilku miesiącach postępowania przygotowawczego, kiedy były mąż wyraził skruchę, przestał ją niepokoić i podjął terapię, pani Anna zdecydowała się cofnąć wniosek o ściganie. Wystąpiła do prokuratora z prośbą o zgodę na cofnięcie wniosku, gdyż uznała, że chce dać mu szansę na poprawę.

 

Nękanie w miejscu pracy

Pan Marek, pracownik korporacji, złożył wniosek o ściganie współpracownika, który przez wiele miesięcy upubliczniał jego prywatne zdjęcia i podszywał się pod niego na portalach społecznościowych. Po rozpoczęciu postępowania przygotowawczego współpracownik przeprosił i zrekompensował panu Markowi poniesione szkody. Pan Marek, uznając, że sprawca wyciągnął wnioski, złożył do prokuratora wniosek o cofnięcie ścigania.

 

Podszywanie się pod osobę publiczną

Popularna influencerka, pani Kasia, zgłosiła na policji sprawę dotyczącą podszywania się pod jej osobę w mediach społecznościowych. Osoba odpowiedzialna za ten czyn została namierzona, a sprawa trafiła do sądu. W trakcie postępowania głównego sprawca publicznie przeprosił i zobowiązał się do pokrycia strat wizerunkowych. Pani Kasia, uznając, że działania edukacyjne i naprawienie szkód są wystarczające, wystąpiła do sądu z wnioskiem o zgodę na cofnięcie ścigania.

Podsumowanie

Artykuł omawia przepisy dotyczące przestępstwa uporczywego nękania i podszywania się pod inną osobę. Są to przestępstwa ścigane na wniosek pokrzywdzonego, który może zostać cofnięty za zgodą prokuratora na etapie postępowania przygotowawczego lub sądu podczas procesu. Wyjątkiem są sytuacje, gdy pokrzywdzony obawia się odwetu lub istnieje istotny interes społeczny – wtedy postępowanie może być prowadzone z urzędu. Cofnięcie wniosku wymaga odpowiedniego uzasadnienia, a ponowne jego złożenie jest niedopuszczalne.

Oferta porad prawnych

Masz wątpliwości dotyczące cofnięcia wniosku o ściganie lub innych aspektów prawa karnego? Skorzystaj z naszych porad prawnych online! Szybko i profesjonalnie pomożemy Ci zrozumieć przepisy oraz przygotować odpowiednie wnioski. Nie czekaj – już dziś skontaktuj się z nami!

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
2. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego - Dz.U. 1997 nr 89 poz. 555

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl