• Data: 2023-09-01 Autor: Marek Gola
Użyłem w banku fałszywego dowodu osobistego, aby spróbować założyć konto (nie chodziło mi o kredyt). Pracownica zauważyła problem i wezwała policja. Wyjaśniłem, że to dokument kolekcjonerski. Nie byłem nigdy karany. Przyznałem się do winy dobrowolnie. Jednak proponowana kara jest bardzo wysoka. Czy mogę wnioskować o jej obniżenie? Czy od tej pory będę widniał jako osoba karana? Jak długo?
W pierwszej kolejności zasadne byłoby ustalenie, jak zakwalifikowano Pana zachowanie, tj. z jakiego artykułu postawiono Panu zarzut? O ile bowiem byłby to czyn zagrożony karą do 5 lat pozbawienia wolności, o tyle wówczas mógłby Pan starać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy niekaranego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa. Warunkowego umorzenia nie stosuje się do sprawcy przestępstwa zagrożonego karą przekraczającą 5 lat pozbawienia wolności. Warunkowe umorzenie następuje na okres próby, który wynosi od roku do 3 lat i biegnie od uprawomocnienia się orzeczenia.
Warunkowe umorzenie postępowania nie jest bowiem skazaniem w rozumieniu karnoprocesowym. Wskazać należy na postanowienie Sądu Najwyższego – Izba Karna z dnia 17 maja 2000 r., sygn. akt I KZP 7/2000, zgodnie z którym „w trybie przewidzianym w art. 387 kpk dopuszczalne jest tylko wydanie wyroku skazującego, a nie wyroku warunkowo umarzającego postępowanie karne”. Sąd Najwyższy rozróżnia zatem skazanie od warunkowego umorzenie postępowania.
Podobne stanowisko przyjmowane jest w doktrynie. Podkreśla się, iż wyrok warunkowo umarzający postępowanie karne nie jest wyrokiem skazującym (zob. np. A. Bulsiewicz i inni: Przebieg postępowania karnego, Toruń 1999, s. 163).
Reasumując, podjąłbym próbę walki o warunkowe umorzenie postępowania karnego.
Zakup telefonu na raty
Młody mężczyzna, Marcin, chciał kupić najnowszy model smartfona na raty. Nie mając stałego zatrudnienia i obawiając się odmowy kredytu, posłużył się podrobionym dowodem osobistym, na którym widniały dane jego kolegi, z nieznaczną modyfikacją zdjęcia. Sprzedawca w salonie, rutynowo weryfikując dokument, zauważył rozbieżności. Wezwano policję. Marcin, dotychczas niekarany, stanął przed sądem oskarżony o usiłowanie wyłudzenia i posługiwanie się fałszywym dokumentem. Konsekwencją było postępowanie karne, stres, koszty adwokata i wpis do rejestru karnego, co utrudniło mu w przyszłości uzyskanie jakiegokolwiek kredytu czy pożyczki.
Wynajem mieszkania
Studentka, Anna, pilnie potrzebowała mieszkania. Znalazła ofertę, która idealnie jej odpowiadała, ale właściciel wymagał okazania dowodu osobistego i podpisania umowy najmu. Anna, mając problemy z uzyskaniem meldunku, posłużyła się przerobionym dowodem koleżanki. Właściciel, po pewnym czasie, nabrał podejrzeń co do tożsamości Anny i zgłosił sprawę na policję. Okazało się, że posługiwanie się fałszywym dokumentem w celu uzyskania korzyści majątkowej (w tym przypadku wynajmu mieszkania) jest przestępstwem. Anna, oprócz problemów prawnych, straciła również kaucję i została eksmitowana z mieszkania.
Wejście do klubu nocnego
Nieletni chłopak, Tomek, chcąc wejść do popularnego klubu nocnego, posłużył się fałszywym dowodem osobistym, wskazującym na starszy wiek. Ochrona klubu, weryfikując dokument, zauważyła, że zdjęcie nie do końca odpowiada osobie okazującej dowód. Wezwano policję. Tomek, oprócz mandatu za próbę wejścia do lokalu bez wymaganego wieku, został również oskarżony o posługiwanie się fałszywym dokumentem. Chociaż w tym przypadku konsekwencje prawne mogły być mniej dotkliwe niż w poprzednich przykładach, incydent ten pozostał w jego kartotece policyjnej.
Posługiwanie się fałszywym dowodem osobistym, niezależnie od motywacji, jest przestępstwem, które niesie za sobą poważne konsekwencje prawne. Odpowiedzialność karna grozi zarówno za samo podrabianie dokumentu, jak i za posługiwanie się nim. Konsekwencje te mogą obejmować postępowanie karne, wpis do rejestru karnego, a nawet karę pozbawienia wolności. Możliwość warunkowego umorzenia postępowania istnieje, jednak zależy od wielu czynników i nie gwarantuje uniknięcia negatywnych skutków w przyszłości. Dlatego też, warto pamiętać, że legalne sposoby załatwiania spraw są zawsze bezpieczniejsze i bardziej opłacalne w dłuższej perspektywie.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online z zakresu prawa karnego, cywilnego, rodzinnego, pracy i administracyjnego. Zapewniamy szybką i rzetelną pomoc prawną, analizę dokumentów, sporządzanie pism procesowych oraz konsultacje prawne. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachową poradę prawną bez wychodzenia z domu. Gwarantujemy poufność i indywidualne podejście do każdej sprawy.
1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego - Dz.U. 1997 nr 89 poz. 555
2. Postanowienie Sądu Najwyższego – Izba Karna z dnia 17 maja 2000 r., sygn. akt I KZP 7/2000
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika