• Data: 2024-10-06 Autor: Joanna Korzeniewska
W sobotę uderzyłem jednego chłopaka na imprezie. Po godzinie znowu się spotkaliśmy. Tym razem to on mnie zaatakował i kilka razy uderzył. Traf chciał, że spotkaliśmy się po raz trzeci cztery godziny później, ale już w innym miejscu. Doszło do wymiany ciosów, użyto wobec mnie gazu. Sprawca zna moje dane, a ja sam nie wiem, czy coś mu się stało. Od trzech dni o tym myślę. Jakie mogą być konsekwencje tego zajścia i co powinienem zrobić? Nigdy nie byłem karany, a taka sytuacja zdarzyła mi się po raz pierwszy.
Rozumiem Pana zdenerwowanie i stres. Przedstawię Panu różne warianty i możliwości.
Zgodnie z art. 217 Kodeksu karnego (dalej K.k.) „kto uderza człowieka lub w inny sposób narusza jego nietykalność cielesną, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Jeżeli naruszenie nietykalności wywołało wyzywające zachowanie się pokrzywdzonego albo jeżeli pokrzywdzony odpowiedział naruszeniem nietykalności, sąd może odstąpić od wymierzenia kary. Ściganie odbywa się z oskarżenia prywatnego”.
Jest to jedna z możliwości. Inna to uznanie tego zdarzenia za udział w bójce. „Kto bierze udział w bójce lub pobiciu, w którym naraża się człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo nastąpienie skutku określonego w art. 156 § 1 lub w art. 157 § 1 (chodzi o ciężki uszczerbek na zdrowiu) podlega karze pozbawienia wolności do lat 3” (art. 158 K.k.).
W przypadku spowodowania uszczerbku na zdrowiu, który nie trwa dłużej niż 7 dni, możliwa kara to grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do lat 2 (z przedstawionego przez Pana opisu raczej nie wydaje się, aby miało dojść do uszczerbku na zdrowiu dłuższego niż 7 dni, to raczej nie jest na tyle poważna sytuacja).
Tutaj wszystko zależy od tego, czy on to zgłosi, jak to przedstawi oraz, co istotne, jakie skutki miało to zdarzenie. To jest kluczowa sprawa i od tego zależy, jak mogą to zakwalifikować i tym samym, jaka ewentualnie kara za to grozi.
Owszem, to brzmi groźnie, ale z drugiej strony pragnę zauważyć, że obiektywnie patrząc, to nie są poważne przestępstwa ani wysokie kary. W tak drobnych sprawach prawie nigdy nie zdarza się zasądzenie kary więzienia, prędzej grzywna, ograniczenie wolności (tak zwane prace społeczne) lub też zawieszenie kary. Nie mogę dać Panu gwarancji, ale raczej wydaje się mało prawdopodobne, żeby otrzymał Pan karę więzienia.
Gdyby doszło do wszczęcia przeciwko Panu postępowania, jest możliwość warunkowego umorzenia postępowania. Warunkowe umorzenie postępowania jest pewnego rodzaju poddaniem sprawcy próbie i daniem mu pewnej szansy, pomimo że dopuścił się on popełnienia czynu zabronionego. Dotyczy to bowiem sytuacji, kiedy osoba oskarżona jest winna i popełniła czyn. Założeniem tego jest, iż sprawca jest rzeczywiście winny. Aby sąd mógł wydać wyrok, w którym zastosuje instytucję warunkowego umorzenia postępowania, muszą zostać spełnione określone warunki takie jak:
Aby sąd wydał wyrok, w którym warunkowo umarza postępowanie, należy złożyć odpowiedni wniosek. Wniosek taki może złożyć oskarżony lub też prokurator. Jeśli oskarżony zdecyduje się na złożenie takiego wniosku, może to zrobić na każdym etapie postępowania, a więc w postępowaniu przygotowawczym (przed złożeniem sprawy do sądu), w postępowaniu przed sądem I instancji do wydania wyroku, a także w postępowaniu odwoławczym przed sądem II instancji. Można go złożyć w formie pisemnej, ale też w formie ustnej w trakcie rozprawy. Wniosek w formie pisemnej powinien zawierać oznaczenie strony, sąd, sygnaturę sprawy i o co się wnosi – tutaj o warunkowe umorzenie postępowania. Powinno się również podać, na jaki okres postępowanie powinno zostać umorzone.
Wniosek można złożyć, jeśli:
Warunkowe umorzenie postępowania oznacza, że uznaje się sprawcę za winnego, ale odstępuje się od wymierzenia kary i nadal jest się osobą niekaraną.
Uderzenie na imprezie
Podczas imprezy domowej doszło do sprzeczki między dwoma mężczyznami, w wyniku której jeden z nich uderzył drugiego. Poszkodowany zgłosił sprawę na policję, oskarżając sprawcę o naruszenie nietykalności cielesnej. Sprawca, który nigdy wcześniej nie był karany, postanowił samodzielnie zgłosić się na policję, opisując incydent. Dzięki dobrowolnemu przyznaniu się do winy i prośbie o warunkowe umorzenie postępowania, sąd nie nałożył na niego kary więzienia, lecz ograniczył się do kary grzywny.
Bójka na koncercie
Podczas festiwalu muzycznego doszło do bójki między kilkoma uczestnikami. Jeden z nich doznał obrażeń wymagających hospitalizacji. Sprawa trafiła do sądu, gdzie oskarżonym postawiono zarzuty udziału w bójce, zgodnie z art. 158 K.k. Sąd uznał, że mężczyźni narazili siebie i innych na poważne niebezpieczeństwo, co skutkowało wyrokami w zawieszeniu oraz obowiązkiem zadośćuczynienia poszkodowanemu za poniesione obrażenia.
Starcie w barze
W barze doszło do konfliktu między dwoma mężczyznami, co przerodziło się w wymianę ciosów. Jeden z nich użył wobec drugiego gazu pieprzowego, co spowodowało poważniejsze obrażenia. Poszkodowany zgłosił sprawę na policję, a sąd uznał ten czyn za przestępstwo z art. 157 K.k., czyli spowodowanie lekkiego uszczerbku na zdrowiu. Sprawca otrzymał karę ograniczenia wolności oraz nakaz wykonania prac społecznych.
Bójka na imprezie może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, od grzywny, przez karę ograniczenia wolności, aż po karę pozbawienia wolności w przypadku cięższych obrażeń. Kluczową rolę odgrywa kwalifikacja czynu oraz skutki, jakie wywołało zajście, a także postawa sprawcy po zdarzeniu. Zgłoszenie się na policję oraz możliwość skorzystania z warunkowego umorzenia postępowania mogą złagodzić ewentualne kary.
Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawach karnych lub cywilnych? Skorzystaj z naszej oferty porad online oraz usług pisania pism procesowych, aby szybko i skutecznie rozwiązać swoje problemy prawne. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika